نقد و بررسی بازی Syberia 3، سال‌ها انتظار سوخت!

نقد و بررسی بازی Syberia 3، سال‌ها انتظار سوخت!

هرگاه نام بازی Syberia که به میان بیاید, شاید کمتر کسی باشد که تصاویر, موسیقی و داستان خارق‌العاده Syberia 1 و Syberia 2 را به یاد نیاورد. اکنون وارد فاز سوم این ماجرا می‌شویم و قصد داریم قسمت جدید این بازی که اخیراً پس از 13 سال انتظار منتشر شد را بررسی کنیم. با بررسی Syberia 3 با ما همراه باشید.

 

 

تنها کلماتی که می‌توان در وصف دو عنوان قبلی این بازی که 13 سال پیش عرضه شده بودند به کار برد, خارج از کلماتی نظیرعالی و فوق‌العاده نیستند. به نوعی شاید یکی از بهترین های سبک ادونچر سری Syberia بوده است که با شخصیت های جذاب, داستانی گیرا و لذت بخش و همچنین موسیقیهای دوست داشتنی‌اش در خاطرات اکثر دوستداران این سبک ماندگار خواهد بود.

بسیاری از دوستداران این مجموعه در اولین لحظاتی که خبر عرضه نسخه جدید Syberia شنیده شد، به مرور خاطرات بهجای مانده از بازی Syberia 2 پرداختند. شخصیتهایی نظیر کیت واکر, آقای هانس وارلبرگ و ربات دستیارش اسکار و حتی امیلوف فروشنده فروشگاه ایستگاه قطار، هرکدام به قدری خوب نقش آفرینی می‌کردند که حتی صحبت کردن با آنها هم لذت بخش بود. داستان بازی هم به بهترین روش ممکن روایت شد و در انتها به بهترین شکل ممکن خاتمه یافت. Syberia 2 به نوعی تمام عواملی که نیاز است تا یک اثر ماندگار شود را یک‌جا دور هم جمع کرده بود. اما همانطور که اشاره شد اکنون Syberia3 پس از 13 سال انتظار عرضه شده است وطرفداران بازیهای ادونچر بیصبرانه منتظر هستند تا یک شاهکار هنری دیگر را تجربه کنند.

 

 

ارزیابی متوسط برای نامی بزرگ

Syberia 3 را میتوان به آن دسته از بازی و یا حتی فیلم‌هایی تشبیه کرد که بهتر بود عرضه نمی‌شد و اجازه می‌داد که خاطرات نسخههای پیشین خود در اذهان دوستدارانش باقی بماند. اما استدیو میکرویدز ریسک این کار را پذیرفت و سعی کرد دوباره ذهن خلاق طراحان خود را گردگیری کرده و این داستان جذاب را وارد مرحله‌ای جدید کند.

اما وقتی عنوانی در نسخههای ابتدایی خود بسیار عالی عمل کند، بههمان اندازه انتظارات را از خودش بالا میبرد. Syberia 3 شاید از نظر کسانی که در زمینه بازی‌های ادونچر تازه وارد هستند، بازی نسبتاً خوب و قابل قبولی باشد، اما راضی کردن اکثر قریب به اتفاق دوستدارنش کار بسیار سختی است.

 

 

داستان بازی

یکی از نکات امیدوار کننده در مورد Syberia 3، حضور کیت واکر به عنوان شخصیت اصلی بازی است و در طی داستان بازی قرار است تا به قبیله‌ای که از مرگ نجاتش دادند کمک کند. کیت واکر در این حین باید از دست ماموری که به دنبالش فرستاده شده است و همچنین افرادی که اصطلاحاً قرار است سنگ جلوی پای او بیندازند فرار کند. به طور کلی داستان بازی خوب ارزیابی می‌شود و در عین پیچیدگی و چند بخش بودن، در یک مسیر واحد قرار دارد. به عبارت دیگر بازیکن در این بازی باید به صورت هم‌زمان به انجام سه ماموریت مختلف بپردازد، اما در کل در راستای رسیدن به یک هدف قدم برمی‌دارد و همانند نسخه‌های پیشین از به اتمام رساندن آن لذت خواهد برد.

 

 

پازل‌ها و معماهای جذاب

اما علاوه بر داستان خوب، دیگر بخش مهم از یک عنوان ادونچر، معماها و پازل‌هایی است که برای آن درنظر گرفته می‌شود. Syberia 3 در زمینه معماهایی که پیش روی بازیکن خود قرار می‌دهد، بسیار خوب عمل کرده است. معماهای بازی بسیار هوشمندانه طراحی شدهاند تا بازیکن نه از سختی آنها حرص بخورد و نه به آسانی بتواند از پسشان بربیاید.

اما موضوع خاصی که در Syberia 3 وجود دارد و به تجربه‌ی خوب معماهای آن ضربه می‌زند، فاصله‌ی معماها از یکدیگر است. این ضعف زمانی رنگ و بوی جدی‌تر و خسته‌کننده‌تری به خود خواهد گرفت که بدانیم در Syberia 3 خبری از شخصیتهای دوست داشتنی سابق نیست تا این فاصله‌ها را بتوان با صحبت‌کردن با آن‌ها پر کرد. درواقع بازیکن به‌جای لذت بردن از حل معماهای بازی, مدام باید در حال صحبت با کاراکترهای خسته کننده باشد.

 

 

شخصیت‌پردازی ضعیف

همانطور که اشاره شد، یکی ازمهمترین عواملی که باعث شده است که بسیاری از بازیکنان و دوست‌داران سبک ادونچر نزدیک به 13 سال خاطرات Syberia 2 را بخوبی به یاد بیاورند، شخصیت‌های دوست‌داشتنی آن‌ها بوده است. با اینکه می‌دانیم برخی از این شخصیتها در قسمت قبلی از داستان خارج شدند و امکان حضور آن‌ها در این قسمت اصلاً نبوده است، اما کمپانی میکرویدز هیچ تلاشی برای خلق دوباره چنین شخصیتهایی نکرده است و اکثر شخصیتهایی که در Syberia 3 دیده میشوند، شخصیتهایی خسته کننده و با نقشی سطحی هستند. درنتیجه به هیچ وجه نمی‌توان همانند Syberia 2 حتی با فروشنده فروشگاه نیز با لذّت به مکالمه پرداخت.

 

صداگذاری شخصیت‌ها

اما نکته‌ای که پیش از پیش بازیکنان و دوستداران مجموعه Syberia را ناامید می‌کند، صداگذاری بسیار ضعیف بازی است. به شخصه تا قبل از تجربه‌ی Syberia 3 به هیچ وجه انتظار وجود ضعف در صداگذاری برای جدیدترین عضو مجموعه Syberia را نداشتم، زیرا که از این بخش به عنوان یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت دو قسمت قبلی این بازی یاد می‌شود. اما پس از صحبت کردن با شخصیتهای متفاوت و راکد بازی درمیابیم که صداگذاری شخصیتهای بازی به قدری ضعیف هستند که گاهی اوقات مضحک می‌شوند. بدون شک اگر بازی را تجربه کنید، شما نیز درمی‌یابید که صدای فرد 20 ساله به مانند فردی 50 ساله است و بالعکس.

 

گرافیک

Syberia 3 در زمینه گرافیکی همانند دو روی متفاوت یک سکه عمل کرده است و گاهی بازیکن خود را به وجد خواهد آورد و گاهی او را مایوس می‌کند. ابتدا از بخش فنی گرافیک بازی مقاله خود را پی‌میگیریم.

گرافیک فنی Syberia 3، بدون شک بدترین و فاجعه‌ترین بخش از بازی است که نواقص و اشکالات آن به کلی بازیکنان خود را مایوس می‌کنند. در واقع Syberia 3 از نظر فنی به هیچوجه در حد بازیهای روز عمل نکرده است و سراسر آن را باگهای فنی و ایرادات بسیار اساسی فراگرفته است. باگهایی نظیر حرکات عجیب شخصیتها و حتی برخی اجسام, کیفیت بسیار ضعیف بافتهای بازی, ایرادات انیمیشنی و از همه مهم‌تر افت فریم در لحظاتی که کاراکتر در محیطهای شلوغ قرار می‌گیرد، در بازی دیده می‌شوند و شاید نمایانگر این نکته باشند که سازندگان بازی از این حیث اصلاً خوب و حتی در حد متوسط عمل نکرده‌اند و جای تعجب دارد که چرا پس از 13 سال، همچنان در سطح فنی نسخه قبل سیر میکنند.

 

 

اما زمانی که روی دیگر سکه یعنی گرافیک هنری آن را ملاک قرار دهیم، درمیابیم که بدون شک بهترین لحظه‌هایی که Syberia 3 در ذهن بازیکن خود می‌سازد از این بخش سرچشمه می‌گیرند. گرافیک هنری بازی با صحنه‌ها و لوکیشن‌های متفاوت و زیبای خود با عنصری به نام موسیقی بی‌نظیر درنظر گرفته شده برای بازی آمیخته شده‌اند تا لحظات بسیار نابی را از تجربه‌ی یک بازی ادونچر برای بازیکنان خود خلق کنند.

 

 

جمع‌بندی

برای بخش پایانی لازم به ذکر است ک این استدیو بازی سازی فرانسوی، به خوبی راه و روش ساخت داستانهای جذاب را می‌داند، اما در خلق گیم‌پلی خوب برای روایت آن به‌صورت مدرن و امروزی عاجز است. Syberia 3 با اینکه از داستان و معماهای جذابی برخوردار است، اما نواقص بی‌شمار فنی دارد که نمی‌توان به راحتی از آن‌ها گذر کرد.

نقد و بررسی بازی Syberia 3، سال‌ها انتظار سوخت!