بررسی بازی موبایلی شهرزاد، شهرزاد قصه‌گو روی گوشی‌های موبایل

بررسی بازی موبایلی شهرزاد، شهرزاد قصه‌گو روی گوشی‌های موبایل

بازی ایرانی و موبایلی شهرزاد، یکی از بازی‌های جدید و موفق ایرانی‌است که به واسطه وجود المان‌های آشنا برای ایرانیان، به خوبی از پس مهم‌ترین وظیفه خود یعنی سرگرم کردن مخاطبانش برآمده است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی بازی شهرزاد بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

بازی شهرزاد با اینکه خلاقیت چندانی را درخود نمی‌بیند، اما با المان‌های آشنا و ایده‌گیری از داستانی خوب، توانسته‌است تا مخاطبان ایرانی بسیاری را مجذوب خود کند. این بازی با ترکیب چندین سبک متفاوت با  یکدیگر، بهره‌بردن از داستانی غنی به نام هزارویک شب و با جزئی نگری‌های بسیار خوب خود، یک تجربه‌ی فراتر از استانداردهای بازی‌های ایرانی را در اختیار مخاطبان خود قرار خواهد داد.

 

 

ایده

هزار و یک شب قصه کهنه‌ای است با ریشه‌های ایرانی‌-هندی که مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و در طول زمان بر فرهنگ مردمان این سرزمین‌ها تاثیر گذاشته و همچنین از آن‌ها تاثیر پذیرفته و دستخوش تغییراتی شده است.

تیم سازنده‌ی بازی شهرزاد همواره سعی در تولید بازی با مضمون فرهنگ ایرانی را داشته و با انتخاب سبک بازی اشیاء گمشده، به این نتیجه رسیده است که از نظر  تنوع محتوای داستانی و برخورداری از ویژگی مرموز و سحرآمیز، هزار و یک شب یک داستان هماهنگ با این سبک بازی است و به موفقیت آن کمک خواهد کرد. به علاوه بازار هدف و مخاطبان اصلی این بازی خانم‌ها هستند، قشری که این روزها در بازار گرم بازی‌های ویدئویی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

شهرزاد قطعا اولین گام در صنعت بازی برای زنده نگاه داشتن فرهنگ غنی این مرز و بوم نیست ولی تلاش شبانه‌روزی تیمی مستقل برای تولید چنین بازی‌ای با استانداردهای متداول امروزی است.

 

 

داستان بازی و گیم‌پلی

همانطور که در قسمت‌های قبلی اشاره شد داستان بازی براساس دنیای مرموز داستان هزار و یک شب طراحی شده است، با این تفاصیر که شخصیت اصلی بازی از طریق یک کتاب وارد دنیای شهرزاد قصه‎گو شده و با کمک به شخصیت‎های دیگر داستان‎های سعی می‎کند که رازهای نهفته در این جهان را اکتشاف کند.

به طور کلی روند بازی شامل 10 مرحله است و هرکدام از مراحل از 6 پازل تشکیل شده است. بیشترین مراحل بازی مربوط به مراحلی است که سبکی نظیر Hidden Object را دارند و باقی مراحل مربوط به معماهای دیگری نظیر پیدا کردن تفاوت میان دو نقاشی مینیاتور هستند که به معنای واقعی چالش‌زا هستند. به علاوه بازی متناسب با سرعت عمل هر بازیکن در حل پازل‌ها، مقداری از پول درون بازی را در اختیار او قرار می‌دهد تا برای خرید وسائل اقامتگاه خود بهره ببرد. 

گیم‌پلی بازی شهرزاد به واسطه‌ی جهان سازی خوب، معماها و آثار زیبا و جذاب خود، به خوبی توانسته است تا حس تکراری نبودن روند بازی را به بازیکنان خود القا کند.

 

 

طبق گفته‌ی تیم سازنده بازی، در طراحی گیم‌پلی شهرزاد تلاش شده است تا متناسب با سلیقه مخاطب به ایجاد چالش در بازی پرداخته شود. هدف اصلی مورد توجه در بازی عدم ایجاد چالش زمانی به‌صورت مستقیم بود تا در حین بازی استرس ایجاد نشود و بازیکن با آسودگی خاطر به انجام بازی بپردازد.

همچنین با درنظر گرفته‌شدن مکانیک‌‌های متعدد در هر مرحله بازی، می‌توان ارزش دوباره بازی کردن آن را حس کرد و از سویی دیگر، با استفاده از مکانیک «ضریب»، چالش زمانی به‌صورت غیر مستقیم در بازی قرار گرفته است. برای به دست آوردن ضریب، بازیکن می‌بایست گزینه صحیح را در زمان مشخصی انتخاب کند تا ضریب امتیاز وی بالا برود. اما در غیر این صورت نیز از ادامه‌ی روند بازی ممانعت نخواهد شد و بازیکن می‌تواند همواره به انجام بازی بپردازد. بدین ترتیب چالش زمان در بازی به چالش حافظه بدل خواهد شد.

در آخر اینکه بازیکن آزاد است تا هر مرحله را بارها بازی کند و آرام آرام عناصر هر مرحله را یاد بگیرد.

 

 

روند تولید بازی

طبق گفته‌ی تیم سازنده بازی شهرزاد، روند تولید این بازی با جلسات کتاب‌خوانی گروهی آغاز شد و بعد با موضوع‌های تخصصی‌تری همچون پوشش شخصیت‌ها، موسیقی متناسب با مراحل، معماری فضاها و اشیاء مربوط به دوره تاریخی مورد نظر پیدا کرد تا جایی که طرح‌های اولیه در گروه‌های مختلف تولید شد. هرچند قسمت مورد توجهی از این تلاش‌ها بازنگری و باز تولید شدند. در این مرحله اسکلت اصلی بازی پایه‌ریزی شد و ابزارهای مورد نیاز تیم شکل گرفت و جمع‌آوری و توسعه پیدا کرد. همچنین شناسایی ریسک‌های پروژه و تولید مقطعی از بازی در دستور کار تیم قرار گرفت. توسعه ابزارهای متفاوت برای کمک به تولید سریع‌تر و راحت‌تر در تیم فنی هم در این مرحله انجام شد.

 

 

اما در مرحله تولید بازی این گروه با درس‌هایی که از پیش تولید بازی گرفته بود، با اطمینان بیشتری وارد این مرحله شد و سطح ریسک‌پذیری خود را تا درصد قابل قبولی کاهش داد و خط تولید متناسب برای تولید را در اختیار گرفت. پس زمینه‌های سه بعدی تولید شدند و بعد برای کم شدن حجم بازی به‌صورت تصاویر دو بعدی در موتور بازی قرار گرفتند. به علاوه نورپردازی‌های بازی نیز به‌صورت فانتزی اجرا شدند و روابط کاربری متناسب با نتایج حاصله از تحلیل‌ها و تحقیقات به عمل آمده از بازی‌های مشابه و موفق توسط گروه بازی‌ساز در زمان پیش تولید، طراحی شدند.

 

گرافیک و موسیقی بازی

موسیقی شهرزاد با توجه به فضاسازی هر مرحله، زمان‌بندی مناسب نسبت به مراحل و تلفیقی از سازهای ایرانی و الکترونیک با توجه و نگاه به سلیقه مخاطب امروزی تولید شد که نهایتاً موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین موسیقی سال از جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران گردید.

فارغ از کیفیت خوب معماها و جهان‌سازی و ستینگ درنظر گرفته شده برای بازی، شهرزاد از کیفیت بصری بسیار خوبی نیز بهره میبرد و سازندگان بازی محیط آن را تا جای ممکن شبیه به داستان هزار و یک شب طراحی کرده‌اند. شهرزاد با موتور بازی‌‌سازی یونیتی توسعه یافته است که در حال حاضر یکی از بهترین ابزار توسعه بازی برای محیط دو بعدی است و همچنین امکان گرفتن خروجی برای پلتفرم‌های مختلف از نقاط قوت آن به شمار می‌رود.

از نظر فنی طبق گفته سازندگان بازی، بزرگ‌ترین چالش فنی شهرزاد مدیریت تعداد زیادی از فایل‌ها بوده است. چک کردن نام‌ فایل‌ها، چک کردن وجود متن ترجمه شده برای هر فایل، تنظیمات مربوط به آن فایل برای هر بستر و بسیار پارامتر‌های دیگر وجود داشتند که از ابتدای پروژه تیم بازی‌ساز از آن‌ها آگاهی نداشت ولی برای تنظیمات یک‌پارچه و جلوگیری از خطای انسانی در هر بخش به توسعه برنامه‌های کوچک به‌صورت پلاگین یا ابزار در موتور پرداخته شد.

 

جمع بندی

در مجموع بازی شهرزاد را می توان یک بازی جذاب که شامل چندین ویژگی مختلف است به حساب آورد. بازی شهرزاد به واسطه طراحی خوب محیط، موسیقی استثنایی، وجود چند مینی‌گیم گوناگون در خود و از همه مهم‌تر نزدیک بودن محیط آن به فرهنگ ایرانی، توانسته است تا طرفداران بسیاری را جذب خود کند. با اینکه بازی شهرزاد خلاقیت بارزی را در خود نمی‌بیند، اما همواره کاربر خود را سرگرم نموده و به هیچ عنوان بازیکن از انجام این بازی خسته نخواهد شد. این بازی از سرگرم کننده ترین‌ بازی‌های امسال گوشی‌های هوشمند بوده است.

 

بررسی بازی موبایلی شهرزاد، شهرزاد قصه‌گو روی گوشی‌های موبایل


../../../دریافت از کافه بازار