بررسی اپلیکیشن قرآن صوتی معراج

بررسی اپلیکیشن قرآن صوتی معراج

امروزه به لطف توسعه علم و فناوری، تلاوت قرآن کریم و یا شنیدن آن با کمک گوشی‌های هوشمند بسیار آسان‌تر شده است. به کمک نرم‌افزارهای تلفن همراه می‌توان در هر ساعت و مکانی از روز به قرآن دسترسی داشت. یکی از اپلیکیشن‌هایی که در این زمینه کمک‌یار قرآن دوستان شده‌است، اپلیکیشن قرآن صوتی‌معراج است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. با عصرارتباط همراه باشید.

 

طراحی

اپلیکیشن «قرآن صوتی معراج» محیط‌ کاربری زیبایی را در بین اپلیکشن‌های قرآنی دارد، اما سازندگان این برنامه با به خرج دادن سلیقه بیشتر می‌توانستند به زیبایی آن بیفزایند. درکل این زیبایی سرچشمه از رنگ‌بندی زنده، آیکون‌های مناسب و گویا، چیدمان مرتب و فونت جذاب برنامه می‌گیرد و در مجموع قالب گرافیکی این برنامه طراحی یکپارچه و خوبی را دارا است.

 

 

رابط کاربری

یکی از قابلیت‌های خوب برنامه، سهولت در دسترسی به قسمت‌های مختلف آن است که جابجایی سریع را در آن میسر می‌سازد. کاربر برنامه در صفحه اصلی آن به شش بخش اصلی برنامه دسترسی خواهد داشت. این بخش‌ها شامل قرآن صوتی، مسجدیاب، استخاره و مفاتیح در میانه صفحه اصلی و آیکون سه خط منو و مطالعه‌های اخیر در قسمت بالایی برنامه هستند.

 

 

قرآن صوتی

بخش قرآن صوتی، اصلی‌ترین بخش برنامه است که اپلیکیشن بر محوریت آن طراحی شده‌است. این بخش خود شامل سه بخش متفاوت است که سوره‌ها، جزءخوانی و مدیریت دانلود را در خود جای داده‌است. در بخش سوره‌ها 114 سوره‌ی قرآن کریم قرار دارند که پس از انتخاب هرکدام از آن‌ها، کاربر به نوشته‌ی کتبی سوره‌ی مورد نظر دسترسی پیدا می‌کند. به علاوه این برنامه امکان استفاده از قلم‌قرآنی را نیز برای کاربران خود فراهم ساخته است.

در این بخش قابلیت‌هایی نظیر پخش صوتی و انتخاب قاری نیز وجود دارد که از نوار پلیر بالای صفحه در دسترس هستند. همچنین در قسمت بالایی پلیر، تنظیمات فونت و دسترسی به ترجمه‌ فارسی آیات نیز قابل تنظیم است و کاربر می‌تواند از این قابلیت‌ها نیز بهره‌مند شود.

 

 

مسجدیاب

اما بخش جذاب دیگری که در برنامه وجود دارد، مسجدیاب است. کاربران این برنامه بعد از فعال سازی موقعیت‌یاب و اعمال تنظیمات این بخش که امکان انتخاب شعاع جست‌وجو مساجد را دربرمی‌گیرد، می‌توانند تا به نزدیک‌ترین مساجد از طریق نقشه دسترسی داشته باشند. این بخش موقعیت کاربر را بر روی نقشه ترسیم کرده و مساجد اطراف او را با آدرس کامل و مدت‌زمان رسیدن تا مسجد به صورت خطی ترسیم می‌کنند تا کاربر به راحتی بتواند به نزدیک‌ترین مسجد دسترسی سریع داشته باشد. این بخش خود شامل سه قسمت مساجد، تنظیمات و مسیریابی است که ضعف‌هایی نظیر آفلاین نبودن و عدم عملکرد صحیح در برخی از اوقات را در خود می‌بیند.

 

 

استخاره

دیگر بخش پرکاربرد این برنامه استخاره نام دارد که به وفور در برنامه‌های مشابه شاهد چنین بخشی بوده‌ایم. کاربر این برنامه پس از ورود به این بخش توسط راهنمایی‌های درنظر گرفته‌شده برای او با آداب استخاره آشنا شده و سپس با لمس نشان قرآن در زیر صفحه، به استخاره خود دسترسی پیدا خواهد کرد.

 

 

مفاتیح

آخرین گزینه از صفحه اصلی برنامه مربوط به مفاتیح است. کاربر با انتخاب این بخش به صفحه‌ای هدایت خواهد شد که خود شامل دو بخش منتخب مفاتیح و آداب دعا است. بخش منتخب مفاتیح شامل تعقیب نماز‌های یومیه، ادعیه‌های هفته، نمازهای ائمه(ع) و... می‌شود و قسمت آداب دعا، همانطور که از نامش پیداست آداب و رسوم ادعیه‌های مختلف را به کاربر خود می‌آموزد.

 

 

جمع‌بندی

در مجموع اپلیکیشن قرآن صوتی معراج از لحاظ امکانات، تا حد زیادی می‌تواند نیازهای کاربر خود را از یک اپلیکیشن قرآنی برطرف کند. البته این اپلیکیشن از نظر محتوا جای پیشرفت بسیاری را دارد و می‌تواند با آپدیت‌هایی که برای آن عرضه می‌شود، به یک اپلیکیشن کامل‌تر مبدل گردد.

 

../../../دریافت از کافه بازار