نقد و بررسی بازی موبایلی گیج!

نقد و بررسی بازی موبایلی گیج!

گاهی اوقات با گشت و گذار در بازار بازی‌های موبایل به عناوینی برمی‌خوریم که به معنای واقعی کلمه یک ایده نو و خلاقانه هستند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی بازی موبایلی و ایرانی گیج بپردازیم که یک نمونه‌ی بارز و نو از خلاقیت هستند. با عصرارتباط همراه باشید.

اخیراً با مراجعه به مارکت‌های اپلیکیشن و بازی‌های اندرویدی، به وضوح می‌توان افزایش تعداد اپلیکیشن‌ها و بازی‌های ایرانی را شاهد بود. اگر آن دسته از بازی‌هایی که تا حد زیادی کپی نمونه‌ی خارجی خود هستند را فاکتور بگیریم، گاهاً به عناوینی جالب و خلاقانه از سوی برنامه‌نویس‌ها و بازی‌سازهای ایرانی برخواهیم خورد. شاید یکی از بازی‌های جدید ایرانی که در ابتدا به واسطه نامش کاربران را کنجکاو به کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می‌کرده است، بازی گیج(!) باشد.

 

 

مراحل بازی

بازی ایرانی گیج، یک بازی در سبک معمایی است که به‌خوبی از چاشنی طنز و خلاقیت در گیم‌پلی خود بهره میبرد. شاید نکته طنزآمیز در مورد این بازی این باشد که بازی برای حل معماهای خود و پیش‌بردن مراحل آن، کاربر خود را مجبور بلند شدن، راه رفتن، چرخیدن و حتی چسباندن بینی خود به صفحه نمایش گوشی خود می‌کند.

 

 

به طور کلی بازی گیج شامل صد مرحله میشود که در هر مرحله یک صفحه و یک متن به صورت جداگانه معماهای هر مرحله را به نمایش می‌گذارند. با این که اکثریت غریب به اتفاق مراحل بازی جذابیت بسیاری دارند، اما گهگاه برخی از مراحل حس خسته کننده بودن و تکراری بودن بازی را به بازیکن القا میکند که در صورت وجود جذابیت بصری در بازی میتوانستیم از آن چشم‌پوشی کنیم. در پایان بازیکنان پس از اتمام هر مرحله، به وسیله‌ی پویانمایی ساده‌ای به صفحه جدید و مرحله بعدی بازی راهنمایی میشود.

با این‌که اکثر مراحل بازی آفلاین بوده و بدون نیاز به اینترنت نیز قابل اجرا هستند، اما بازی به وسیله پرداخت‌های درون برنامه‌ای محدود شده و بازیکن باید برای دسترسی به مراحل بیشتر، آن‌ها را خریداری کند.

 

 

همچنین منوی ساده‌ی بازی علاوه بر قسمت‌های معمول درباره‌ما و به اشتراک‌گذاری بازی، شامل یک متن راهنما برای هر مرحله است که استفاده از آن مدت زمان کوتاهی صبر و انتظار را طلب می‌کند.

 

گیم‌پلی بازی

تمرکز اصلی بازی برای حل کردن معماها بر این اصل استوار است که بازی با استفاده از سنسورهای مختلف دستگاه از قبیل شتاب سنج، ژیروسکوپ و لمس دستگاه، بتواند حرکات فیزیکی بازیکن در دنیای واقعی را تجزیه و تحلیل کرده و درنتیجه او را مجبور به انجام فعالیت‌هایی که غالباً حالتی طنزگونه داردند کند. یکی از نقاط قوت و ایده‌های خلاقانه‌ی موجود در بازی نیز به همین بخش کمک گرفتن از تمامی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند برمی‌گردد که در این بازی به‌خوبی اعمال شده است.

 

 

به طور کلی بازی در همان مراحل اولیه خود، به بازیکن خود می‌آموزد که برای حل معماهای بازی باید از سنسورهای گوشی خود کمک بگیرد.

 

صداگذاری

بخش صداگذاری بازی مهمترین قسمت و نقطه قوت اصلی آن است. صداگذاری محیط بازی و گوینده آن اولین نکته‌ای است که بازیکن را جذب خود کرده و با کیفیت خوب صدای گوینده خود، بازیکن را تشویق به ادامه بازی می‌کند.

گوینده بازی با صدای آشنا و گرم خود به تدریج و به واسطه جملات طنز و راهنمایی‌های خود، با بازیکن ارتباط برقرار میکند.

علاوه‌بر صدای گوینده، صداهای محیطی و متفاوتی در هر مرحله از بازی در حال پخش هستند که فضای مربوط به هر مرحله را برای بازیکن متفاوت کرده و حس تکراری بودن بازی را از آن می‌گیرند. برخی از این افکت‌های صوتی نیز تعاملی بوده و با توجه به حرکات و عکس العمل‌های بازیکنان شنیده خواهند شد.

به‌عنوان نمونه در یکی از مراحل بازی، بازیکن باید نقطه‌ای را بیابد که بوسیله افکت صوتی‌ای شبیه به دریا، او را به سمت پیدا کردن یک مروارید از دل این دریا هدایت می‌کند. به‌عبارت دیگر حل این مرحله وابسته به یافتن نقطه‌ی مورد نظر که به "مرواریدی در دل دریا" تشبیه شده است. در این مرحله کاربر با هربار لمس برروی صفحه نمایش گوشی خود، صدایی شبیه به شیرجه زدن درون آن را خواهد شنید.

 

طنز

بازیکن پس از تجربه‌ی کوتاهی از این بازی، به‌خوبی متوجه خواهد شد که عنصر اصلی محبوبیت در بازی، درون مایه طنز آن است. در قسمتی از بازی از بازیکن خواسته میشود که بینی خود را بر روی صفحه نمایش گذاشته و در همین حالت به آسمان نگاه کند. در مرحله‌ی جالب دیگری از بازیکن خواسته میشود تا مربع هایی که بر روی صفحه ظاهر میشوند را لمس کند، درحالیکه این لمس‌ها به عبور از مرحله منجر نخواهند شد و بازیکن با استفاده از لحن گوینده باید متوجه منظور اصلی او شده و عکس‌العمل صحیح را انجام دهد.

در مجموع این دسته از طنزها و مراحل گاهاً در بازی دیده می‌شوند که عبور از آن‌ها متکی به لحن گوینده است.

 

 

گرافیک و طراحی بازی

بازی گیج با توجه به ساده بودن گیم‌پلی آن، نیازمند گرافیک آنچنانی نیست و در تمام مراحل بازی شاهد یک صفحه با دو رنگ مشکی و کرمی هستیم. سادگی گرافیک بازی تا حدود زیادی جذابیت بصری بازی را گرفته است ولی با توجه به اتکا سازنده آن به صداگذاری بازی، قابل چشم پوشی است.

 

جمع‌بندی

عنوان گیج، یکی از ایده‌های خوبی است که در مدت زمان کوتاهی پس از انتشار خود، توانسته است تا محبوبیت زیادی را در بین کاربران ایرانی کسب کند. هرچند جذابیت بصری و محدودیت تعداد مراحل این بازی بنظر ناکافی می‌آید، اما این بازی با ایده‌های خلاقانه‌ی خود ساعت‌ها بازیکن خود را سرگرم می‌کند و با استفاده از درون مایه طنز خود،  لحظات مفرحی را برای آن‌ها رقم می‌زند.

 

../../../دریافت از کافه بازار