نقد و بررسی بازی موبایلی آخرین درخت

نقد و بررسی بازی موبایلی آخرین درخت

آیا شما هم جای خالی بازی‌های پازلی و داستانی را در میان انبوه بازی‌های ایرانی که امروزه عرضه میشوند را حس میکنید؟ و یا معتقدید  که در میان بازی‌های متعددی که در سبک‌های تخت و دو بعدی‌ برای گوشی همراه طراحی می شوند، جای بازی‌های پازلی خالی است؟ بازی ایرانی و موبایلی آخرین درخت بازی پازلی است که با داستان جذاب خود  قصد دارد تا این جای خالی را برای دوست داران این سبک پرکند. در ادامه با بررسی این بازی با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

بازی موبایلی آخرین درخت، بازی است که توسط استدیو بازی‌سازی ایرانی دی‌جی‌بازی طراحی و برای سیستم عامل اندروید عرضه شده است و پس از مدت کوتاهی از عرضه خود توانسته تا به محبوبیت بسیاری نزد کاربران خود دست یابد. این بازی با بهره‌گیری از محیط جذاب، موسیقی آرامش‌بخش، داستان عمیق و گیم‌پلی اعتیاد آور، سطح بالای دانش و خلاقیت طراحان خود را نشان داده و این پیام را به گوش ما می‌رساند که میتوان به آینده بازی‌های ایرانی امیدوار بود و به انتظار شنیدن خبرهای خوب در این زمینه نشست.

 

داستان بازی

داستان این بازی روایت از روزی را دارد که زمین و سرسبزی‌های آن رو به نابودی کامل هستند و در این هنگام سروکله‌ی شخصیت اصلی داستان یعنی «بیدو» پیدا می‌شود. بیدو که خود از بوسیله چوب‌های بازمانده از آخرین درخت ساخته شده است، در تلاش است تا اندک بذرهای برجامانده در زمین را از نابودی کامل نجات دهد. برای این منظور، شخصیت اصلی داستان یعنی بیدو به کمک بازیکن باید مراحل گوناگون بازی را طی نموده و با حل پازلهای سرگرم کننده‌ی بازی مسیر خود را پیدا کند تا دوباره زمین را احیا سازد و سبزینگی را به این سیاره برگرداند.

 

 

بیدو

در ابتدای بازی داستان و ماجرای شخصیت اصلی بازی توسط تصاویری که در زیر آن‌ها متن‌هایی وجود دارد، روایت می‌شود. شخصیت اصلی بازی یا همان بیدو عروسک چوبی است که توسط پیرمردی نجار و با استفاده از چوب آخرین درخت روی زمین باقی‌مانده است ساخته شده است. این نجار با تراشیدن این چوب و جاری کردن روح آن درخت در کالبد بیدو، به این عروسک چوبی جان می‌بخشد.

بیدو پس از جان یافتن راهی سفر طولانی و پر ماجرایی شده و به دنبال خانه و سرزمینش می رود اما فقط با ویرانی و درختان قطع شده روبرو می شود. در همین هنگام که بیدو در نهایت ناامیدی و یأس به سر میبرد، جوانه بسیار کوچکی بر سر راه او سبز می‌شود و خطاب به او می‌گوید: "تو سرنوشت فوق العاده ای در پیش رو داری، به آن سرزمین در آسمانها که تا کنون هیچ انسانی به آن پای نگذاشته است برو و آنجا است که آخرین بذرهای بازمانده را خواهی یافت تا خانوادۀ جدیدمان را بکاری". بدین ترتیب سفر ماجراجویانه بیدو برای یافتن دیگر درختان و احیای زمین آغاز می شود.

 

 

گیم‌پلی بازی

بازی آخرین درخت به طور کلی شامل 50 مرحله میشود که برای هرکدام فضاهای منحصر به فرد و جذابی درنظر گرفته شده است. این مراحل که در منوی بازی از طریق بخش استوانه‌ای مانند دردسترس هستند دارای فضاهای متنوع و اقلیم های گوناگونی بوده و تغیر فصول در آن‌ها توسط صحنه‌هایی از زمستان و پاییز قابل مشاهده است. این قابلیت‌ها و تنوع در طراحی مراحل بازی یکی از نقاط قوت گیم‌پلی بازی بوده و باعث می‌شود که هر مرحله از آن کشش و گیرایی خاص خود را داشته باشد.

 

 

کاربربازی همچنین در بعضی از مراحل به طومارهایی دست پیدا می‌کند که اطلاعاتی در مورد درختان منقرض شده را برای او به نمایش می‌گذارند.

 

نحوه انجام بازی

بازیکن در هر مرحله از بازی باید با حل یک پازل به بذر نهفته در قسمت پایانی مسیر آن مرحله دست پیدا کند.  با توجه به محدود بودن تعداد "جان" هر کاربر، او باید تمام تلاش خود را بکار بگیرد تا قبل از اقدام به انجام پازل، مسیر درست را تعین کند. اگر بازیکن در انجام این امر موفق عمل نکند یکی از جان های خود را از دست می دهد. مسیر هر مرحله نیز متشکل از بلاک‌هایی است که با رد شدن بیدو از روی آنها سقوط می‌کنند و امکان بازگشت دوباره روی آن‌ها وجود نخواهد داشت.

 

 

گرافیک و صداگذاری

با وجود درون مایه فکری آخرین درخت، در آن شاهد فضای بسیار آرامش بخشی هستیم که با کمک گرافیک بصری و موسیقی زیبای آن به‌وجود آمده‌اند. گرافیک بصری بازی یکی از نقاط قوت اصلی بازی است که با خلق فضاهای زیبا و متنوع کاربر را ترغیب می کند تا با طی هر مرحله به کشف دنیاهای مختلف بپردازد.

 

 

از نظر فنی با توجه به میزان انتظار از یک بازی ایرانی، شاهد گرافیک فنی قابل قبولی برای بازی هستیم. تیم توسعه بازی به همین منظور قسمتی به نام سایه‌ها در بخش منوی آن درنظر گرفته‌است تا کاربرانی که از سخت‌افزار ضعیف‌تری بهره میبرند و با افت فریم در بازی روبرو میشوند، بتوانند با غیرفعال کردن سایه‌ها در بازی تا حدودی از لگ‌های آن بکاهند.

جمع‌بندی

بازی آخرین درخت یکی از بازی‌های ایرانی است که به‌تازگی عرضه شده و بوسیله کاراکتر و داستان جذاب، مراحل و محیط‌های متنوع، صداگذاری عالی و آرامش‌بخش، گرافیک بصری خوب و گرافیک فنی قابل قبول خود، به محبوبیت بالایی در میان کاربران خود دست یافته است. داستان بازی که نشأت گرفته از نجات دادن دنیای سبز و محیط زیست است خود یکی از نقاط قوت اصلی بازی محسوب می‌شود و با پیامی که برای بازیکنان خود دارد، میتواند دید آن‌ها را نسبت به محیط زیست و حفظ آن تغییر دهد.

../../../دریافت از کافه بازار