نقد و بررسی اپلیکیشن قرآن صوتی حبل المتین

نقد و بررسی اپلیکیشن قرآن صوتی حبل المتین

امروزه به لطف تکنولوژی و گوشی های هوشمند, دسترسی به قرآن کریم و صوت آن بسیار ساده تر از زمانی شده است که این فناوری ها در دسترس نبوده اند. با بررسی  بهترین اپلیکیشن‌ جشنواره بین المللی قرآن کریم به نام حبل‌المتین با ما همراه باشید.

 

همانطور که اشاره شد امروزه به لطف گوشی های هوشمند و سیستم عامل‌های آن ها, دسترسی به تفسیر قرآن کریم, متن و صوت آن به سادگی امکان پذیر شده است و دیگر آن پیچیدگی گذشته را نخواهد داشت. بدون این گوشی های هوشمند, اگر میخواستید تفسیر و یا معنی آیه ای خاصی از قرآن را بیابید, به علاوه اینکه باید از نسخه چاپی و کتابی آن استفاده میکردید, باید در بین شش هزار آیه و صدوچهارده سوره آن به جست و جو میپرداختید تا آیه و یا سوره مورد نظر خود را بیابید. علاوه بر آن دسترسی به صوت قرآن کریم نیز از دشواری بیشتری برخوردار بود. اما خوشبختانه با طراحی این گوشی های هوشمند این امکان میسر شد که به راحتی هرچه تمام تری کتاب قرآن را همیشه و در هرجا در اختیار داشته باشید.

 

 

اپلیکیشن حبل‌المتین, از جمله بهترین اپلیکیشن های قرآنی است که هم از لحاظ صوتی و هم از لحاظ تصویری و تفسیری از آرشیو بسیار کامل و جامعی برخوردار است. این برنامه موفق به کسب جوایز و رتبه هایی نظیر رتبه دوم در جشنواره سالیانه پردیس دانشگاه صنعتی شریف در آذرماه 92, رتبه اول در بخش تلفن همراه جشنواره بين المللي نرم افزارهاي قرآني در شهر قم و در تاریخ اسفندماه 89, نرم افزار برگزيده در اختتاميه جشنواره هاي 22 گانه منظومه آيات اسفندماه 89 و در نهایت حائز رتبه دوم در بخش بهترين اثر مبلغ و مروج اسلام و معارف اسلامي در سومين جشنواره بين المللي رسانه هاي ديجيتال در تاریخ مهرماه 88 شده است.

 

محیط برنامه و رابط کاربری

همانطور که در تصویر مشخص است, در بدو ورود به برنامه با فهرست اصلی آن مواجه خواهید شد که گزینه‌هایی نظیر استخاره, ختم قرآن, فهرست سوره ها, ویدئو, آخرین مشاهده، جستجو، اطلاعیه و تفسیر گویا در آن جای گرفته اند. همچنین در قسمت بالایی نوار منو, نوار میانبرها قرار دارد که میتوانید با استفاده از آن منوی برنامه را آنگونه که میخواهید شخصی سازی کرده و از بین گزینه هایی چون, ختم گروهی جستجو,تفسیر و ...  به دلخواه و متناسب با نیاز خودتان تعدادی میانبر را به صفحه اصلی برنامه برای دسترسی سریع تر, بیفزایید.

 

 

در قسمت بالایی نوار میانبر ها, قسمتی قرار گرفته است که آخرین مشاهدات, ختم پیشنهادی و محبوبترین ختم ها و روز شمار را به صورت ناتیفیکیشن روزانه به کاربر خود نشان خواهد داد که یکی از جالب ترین کارایی های این اپلیکیشن به شمار میاید.

 

اطلاعیه،آخرین مشاهده و جستجو

در این اپلیکیشن چند بخش فرعی وجود دارد که هرکدام از بخش‌های نامبرده شده در حبل‌المتین وظایف جزئی خود را ایفا خواهند کرد. بخش اطلاعیه‌ مربوط به اطلاعیه‌های ارسالی برای کاربران است و بخش آخرین مشاهده و جستجو دارای وظایفی متناسب با نام خود هستند. 

 

استخاره و ختم قرآن

یکی از بخش‌های پرکاربرد اپلیکیشن حبل‌المتین استخاره نام دارد. کاربر برنامه پس از ورود به آن با ادعیه‌های مرسوم استخاره روبرو خواهد شد و پس از انجام این اعمال با لمس صفحه گوشی خود به آیه مورد نظر خود دست پیدا خواهد کرد.

 بخش ختم قرآن نیز به دسته‌های مختلفی نظیر ختم قرآن گروهی، آرشیو ختم گروهی، محبوب‌ترین ختم‌های گروهی و... تقسیم می‌شود که کاربر میتواند در آن‌ها شرکت داشته باشد.

 

نقد و بررسی اپلیکیشن قرآن صوتی حبل المتین

تفسیرگویا

اما یکی از جالب‌ترین بخش‌های این اپلیکیشن بخش تفسیر گویا است که به کاربر اجازه دسترسی به تفاصیر سوره‌ها و آیه‌های قرآن را به صورت صوتی می‌دهد. کاربر برنامه پس از ورود به این بخش با لیست سوره‌ها مواجه خواهد شد و پس از انتخاب هریک به لیست آیه‌های آن سوره دسترسی پیدا خواهد کرد. در این قسمت در کنار هرکدام از آیه‌ها علامت Play وجود دارد که پس از انتخاب و دانلود هرکدام، کاربر می‌تواند به تفاصیر آیه مدنظر گوش دهد.

 

فهرست سوره‌ها

اپلیکیشن حبل‌المتین به واسطه رابط کاربری خوب خود می‌تواند به سهولت کاربر خود را به آیه‌ها و سوره‌های مختلف قرآن کریم ارجاع دهد. به این منظور کاربر پس از ورود به بخش فهرست سوره‌ها میتواند سوره موردنظر، قاری مورد نظر برای پخش صوتی، سایز فونت و... را انتخاب کند و به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

 

نقد و بررسی اپلیکیشن قرآن صوتی حبل المتین

 

ویدئوها

بخش ویدئوها در اپلیکیشن مربوط به ویدئوهایی آرشیو شده در زمینه‌های قرآنی و کانال‌های عالمان قرآنی است. کاربر از طریق این بخش می‌تواند ویدئوهای مختلفی از قرآن و عالمان قرآنی نظیر حجت‌السلام قرائتی، جوادی آملی و انصاریان را مشاهده کند.

 

منوی کناری و سایر بخش‌ها

سازندگان این اپلیکیشن برای سهولت در دسترسی به نقاط مختلف آن، منوی کناری نیز برای آن درنظر گرفته‌اند که بخش‌هایی نظیر یادآوری، دانلود، تنظیمات و... را شامل میشود. از این بین تنها بخش تنظیمات است که دسترسی به آن تنها از طریق منوی کناری امکان پذیر است.

 

نقد و بررسی اپلیکیشن قرآن صوتی حبل المتین

جمع‌بندی

اپلیکیشن حبل‌المتین، یک اپلیکیشن جامع قرآنی است که بخش عمده‌ای از نیازهای هرفرد در زمینه قرآنی را فراهم می‌کند. این اپلیکیشن تاکنون موفق به دریافت جوایز مختلفی در جشنواره‌های متفاوت شده و هم‌اکنون به صورت رایگان دردسترس کاربران اندروید قرار دارد.

نقد و بررسی اپلیکیشن قرآن صوتی حبل المتین