نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

بازی ایرانی و موبایلی "راز جنگل تارون"، یکی از بازی‌های نوپا و جدید است که به واسطه وجود چندین و چند نقطه قوت قوی در همین مدت زمان کوتاه پس از عرضه توانسته است تا مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند. مهم‌ترین اصل یک بازی یعنی سرگرم کننده بودن چیزی است که در این بازی به خوبی حس می‌شود و مخاطبان آن می‌توانند ساعت‌ها به کاوش و جستجو در دل جنگل اسرار آمیز تارون بپردازند. در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی بازی راز جنگل تارون بپردازیم. با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

معرفی اجمالی

بازی "راز جنگل تارون" اولین و تنها بازی ساخته شده از تیم منتشر کننده این بازی یعنی "ای من گیمز" است. این تیم بازی‌سازی که در اولین قدم خود نشان داده است که می‌توان به آینده صنعت بازی سازی در ایران امیدوار بود، متشکل از سه نفر است و تنها یک سال است که کار خود ر آغاز نموده است. این بازی در ابتدای سال جاری یعنی فروردین ماه سال 1397 از طریق کافه بازار منتشر گردید و تنها در عرض سه ماه به عنوان یکی از بازی‌های برگزیده در صفحه اول این مارکت قرار گرفت. به علاوه بازی "راز جنگل تارون" به عنوان یکی از ده بازی برتر تیم‌های مستقل در همایش TGC 2018 انتخاب شد.

بازی ایرانی "راز جنگل تارون"، یک بازی در سبک Runner است که به نوعی همه ما را به یاد بازی‌هایی نظیر Super Mario Run، Rayman می‌اندازد، با این تفاوت که با یک بازی کاملاً ایرانی و حرفه‌ای روبرو هستیم که تا حد ممکن الگوبرداری از نمونه‌های خارجی را به حداقل رسانیده و از جانب خود المان‌های جدید و نوآوری‌های بسیاری را برای معرفی کردن به مخاطبان ایرانی‌اش دارد. همانند بسیاری از بازی‌های دیگر این بازی نیز دارای نقاط ضعف و قوت است که در ادامه بیشتر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

داستان بازی

داستان بازی قصه یک پسر بچه ایرانی به نام آریا را روایت می‌کند که به دلیل فقیر بودن پدر و مادرش قصد کمک به آن‌ها را دارد. او بنا به روایت‌ها و قصه‌های شنیده شده از جانب مادربزرگش درباره گنجینه نهفته شده در جنگلی اسرار آمیز به نام تارون، پا به این جنگل می‌گذارد تا گنجینه را بیابد و درنتیجه به پدر و مادر خود کمک کند که بدین ترتیب ماجراجویی آریا آغاز می‌شود. همانطور که اشاره شد او در این جنگل تنها نخواهد بود و دشمنان، موانع و البته جام‌ها و سکه‌های بسیاری در مسیر او قرار دارند تا گذر از این جنگل را برای او سخت کنند.

اما نحوه روایت داستان بازی و اهمیت داستان در بازی "راز جنگل تارون" بسیار ساده و کلیشه‌ای است. روایت داستان بازی همانند بسیاری از بازی‌های ایرانی دیگر در ابتدای بازی توسط متن‌هایی ساده و بدون هیچ تصویر خاصی صورت می‌گیرد. با توجه به این‌که به طور کلی داستان در بازی‌های سبک Runner از اهمیت کمتری برخوردار است، اما در این بازی داستان بیش از اندازه ساده و کلیشه‌ای روایت می‌شود و به کلی پس از چند دقیقه بازی کردن به دست فراموشی سپرده خواهد شد. به علاوه که انگیزه شخصیت بازی از شروع ماجراجویی‌اش جذابیت چندانی ندارد.

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

هرچند مقایسه در نقد و بررسی یک محصول کار درستی نیست، اما اگر بخواهیم نقدی منصفانه نسبت به یک بازی کاملاً ایرانی داشته باشیم، می‌توان میزان اثرگذاری داستان قوی بر یک بازی را از طریق مقایسه بازی "راز جنگل تارون" و "آخرین درخت" فهمید. داستان بازی درست برخلاف بازی مدنظر ما، در بازی‌ ایرانی آخرین درخت کاملاً به چشم می‌آمد و با توجه به سبک روایت مشابه هر دو بازی، هدف کلی و ایده در بازی آخرین درخت یعنی حفظ محیط زیست و درختان بسیار جذاب‌تر بود و از این رو نمره‌های خوبی را از سوی منتقدان دریافت نمود.

گیم‌پلی بازی

همانطور که اشاره شد بازی‌های سبک Runner، در یک فضای دو بعدی انجام می‌پذیرد و شخصیت اصلی بازی باید از طریق راه‌های مختلف به هدف خود در بازی دست یابد. به علاوه هدف می‌توانند رسیدن به مقصدی خاص و یا یافتن آیتمی از پیش تعیین شده باشد. از این رو نکات مثبت بسیاری را می‌توان در گیم‌پلی بازی "راز جنگل تارون" یافت. بازیکنان پس از ورود به بازی تنها چند گزینه اصلی محدود که شامل فروشگاه، تنظیمات و شروع بازی یا همان پلی است را دردسترس خود خواهند دید. 

اما نکات منحصر به فرد "راز جنگل تارون" درست پس از شروع بازی به ترتیب نمایان خواهد شد، جایی که اگر از شبیه بودن دشمنان و مکانیزم بازی به بازی خارجی صاحب نام این سبک و ساده و بی روح بودن حرکات کاراکتر فاکتور بگیریم، المان‌های جذاب بازی خود نمایی خواهند کرد که در کمتر بازی ایرانی تابه حال دیده شده‌اند. در ادامه به توصیف هرکدام از این المان‌های جذاب خواهیم پرداخت.

(قطعاً از یک بازی ایرانی نوپا انتظار طراحی کاراکتری نظیر کراش در قسمت Bandicoot و یا حرکات جالب و دوست داشتنی شخصیت Rayman نمی‌رود، اما پایبند بودن به این اصل تا حد بسیار زیادی می‌تواند به جذابیت بازی کمک کند. ناگفته نماند که دلیل چنین انتظاری از یک بازی ایرانی نقاط قوت آن در قمست گرافیک بصری و فنی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.)

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

مکانیز‌م‌های بازی

هرچند گیم‌پلی بازی تنها دارای سه مکانیزم حرکت به چپ و راست و پرش است و در نتیجه تنها به سه دکمه در بازی نیاز خواهد بود، اما به طور کلی مکانیزم‌های بسیاری نظیر از بین بردن دشمنان در "راز جنگل تارون" وجود دارد که به صورت تابلو در محیط بازی به بهترین شکل ممکن جایگذاری شده‌اند. در نتیجه آموزش این مکانیزم‌ها از طریق این تابلوها صورت می‌گیرد که ایده بسیار جالب و خوبی بنظر می‌رسد. اگر در حین انجام دادن بازی روبروی این تابلوها بایستید، می‌توانید مکانیزم‌های بازی را در همان محیط بازی از طریق این به اصطلاح تابلوها بیاموزید. 

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

علاوه بر مکانیزم‌های بازی نظیر پرش روی دشمنان به منظور از بین بردن آن‌ها و نحوه فعال سازی چک پوینت در بازی، عملکردهای دیگر بازی نیز از طریق همین‌ روش صورت می‌گیرد. این آموزش‌ها خود شامل دلیل اهمیت الماس در بازی، دلیل اهمیت و نحوه بدست آوردن ستاره و هینت‌های بازی می‌شوند.

دشمنان متنوع با قابلیت‌های منحصر به فرد

دیگر نقطه قوت بازی به قسمت مذکور مربوط می‌شود، دشمنانی متنوع با قابلیت‌های منحصر به فرد در محیط بازی وجود دارند که می‌توانند برای آریا مشکل ساز شوند. در مراحل ابتدایی بازی دشمنان اغلب به صورت لاک‌پشت‌هایی دیده می‌شوند که خود به دو نوع متفاوت تقسیم شده که نوع دوم آن‌ها که به رنگ نارنجی هستند سرعت بیشتری دارند. در ادامه دشمنان به صورت پرنده‌هایی به سراغ آریا خواهند آمد که حرکاتشان کمی خطرناک تر از لاک‌پشت‌ها است.

فصول دیگر بازی نیز موجودات مختص به خود را به عنوان کاراکترهای منفی برای بازی درنظر گرفته اند که از جمله آن‌ها می‌توان به قارچ‌ها، سوسمارها و پرنده‌های عجیب سیاه رنگ اشاره نمود که برخورد با هرکدام یک قلب را از آریا خواهد گرفت که معیار جان در بازی است. در مجموع روند متنوع شدن دشمنان در ادامه بازی به همین صورت پیش‌می‌رود و اگر بازهم از شبیه بودن برخی از این کاراکترها به کاراکترهای بازی ماریو چشم پوشی کنیم، می‌توان آن را نقطه قوتی خوب برای بازی دانست.

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

تعدد آیتم‌ها

علاوه بر تعدد دشمنان در بازی، دیگر عاملی که باعث جذاب‌تر شدن بازی می‌شود را می‌توان تعدد آیتم‌ها دانست. سپر، انواع و اقسام سکه، الماس، جام، ستاره و حتی محل‌های مختلفی که در محیط بازی این آیتم‌ها را در خود مخفی نموده‌اند همه به جذابیت بازی کمک کرده است. حتی برخی از مکان‌های مخفی در بازی وجود دارند که تعداد زیادی سکه در خود مخفی نموده‌اند. به علاوه اشکال درنظر گرفته شده برای آیتم‌ها با توجه به تعدد آن‌ها نیز جالب توجه هستند. اشکالی نظیر علامت چک پوینت از جمله آن‌ها است که انیمیشنی جذاب را به خود میبیند.

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

محیط‌ها و مراحل بازی

دیگر نقطه قوت بازی "راز جنگل تارون" را می‌توان تعدد مراحل و فصول آن دانست. در حال حاضر این بازی شامل چهار فصل متفاوت است که هرکدام سه یا چهار مرحله مختلف را در خود می‌بیند. به علاوه چهار مرحله اصطلاحاً غول در بازی وجود دارد. هرکدام از این فصول حال و هوا و محیطی کاملاً متفاوت با دیگر فصول را دارد که جذابیت بصری بسیار بالایی را به بازی می‌بخشد. برای مثال فصل اول و سوم بازی در جنگل با حال و هوایی عادی روی می‌دهد و این دو فصل اندکی از نظر آیتم‌ها و محیط با هم تفاوت دارند، فصل دوم در ساعات شبانه جنگل و فصل چهارم در قلعه‌ای مرموز شکل می‌گیرد. 

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

لازم به ذکر است که فصل چهارم بازی به وسیله خریدهای درون بازی قابل دسترس بوده و فصل پنجم آن نیز با برچسب "به زودی" در بازی قرار گرفته است.

فروشگاه‌

دیگر نقطه قوت بازی مربوط به بخش فروشگاه آن است، جایی که بازیکنان در صورت نیاز به آیتمی خاص می‌تواند با رجوع به آن نسبت به خریداری آیتم مدنظر خود اقدام کند. این فروشگاه که در صفحه ابتدایی بازی قرار دارد، شامل سه بخش متفاوت گنجینه، تجهیزات و ارتقاء می‌شود. بخش گنجینه مربوط به فروشگاه سکه است که علاوه بر بخش قابل خریداری، بخش دریافت سکه رایگان از طریق مشاهده ویدئو را در خود می‌بیند. بخش تجهیزات در فروشگاه بازی مربوط به بخشی است که تجهیزات مختلفی نظیر انرژی، جون و محافظ را با توجه به میزان سکه موجودی بازیکنان در اختیار آن‌ها خواهد گذاشت. بخش آخر در فروشگاه بازی نیز مربوط به بخش ارتقاء است که همانند بخش تجهیزات بوده و در ازای سکه مخزن انرژی، مخزن جون و مخزن محافظ کاراکتر بازی را ارتقاء می‌دهد.

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

گرافیک و صداگذاری

در مجموع عمده جذابیت بازی "راز جنگل تارون" از بخش گرافیکی آن سرچشمه می‌گیرد. محیط‌های مختلف به همراه آیتم‌های بسیار متفاوتی در بازی وجود دارند که جذابیت بسیار زیادی را به آن بخشیده‌اند. از طراحی جنگل در شب و روز تا انیمیشن‌ آیتم‌های مختلف در بازی نظیر سپر محافظ همه برای یک بازی ایرانی خوب ارزیابی می‌شوند. اما از نظر صداگذاری بازی در حد متوسط عمل کرده و موسیقی و صداگذاری کاراکترهای بازی با توجه به شرایط محیطی پویا نیستند و در نتیجه پس از مدتی تکراری و خسته کننده می‌شوند.

نقد و بررسی بازی ایرانی راز جنگل تارون

در پایان بازی ایرانی و موبایلی "راز جنگل تارون" با چهار فصل متفاوت و چهارده مرحله متنوع، کنترلر قابل تغییر، گرافیک زیبا و آیتم‌ها و کاراکترهای مختلف، به محبوبیت بالایی در میان بازیکنان خود دست یافته است و امید است تا در آینده همچنان سیر پیشرفت این بازی از طریق بروزرسانی‌ها ادامه یابد.

../../../دریافت از کافه بازار