همراه ما باشید
عصر بازی | asrebaazi | asrebazi
بررسی تخصصی جدیدترین بازی‌های کنسول، پی‌سی و موبایل

نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice

ابوالفضل مناف زاده

نقد و بررسی بازی Sekiro Shadows Die Twice نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice

هرگاه نام استدیو بازی‌سازی فرام سافت‌ویر به گوشمان می‌خورد ناخوداگاه به یاد بازی‌های چالشی و سخت Dark Souls و یا بازی BloodBone می‌افتیم. هرکدام از این بازی‌ها به قدری چالش برانگیز بودند که گذر از هر باس و هر مرحله یک پیروزی محسوب می‌شد و ذوق کردن داشت. حال پس از گذشت دو سال از آخرین نسخه بازی دارک سولز، این استدیو بازی‌سازی عنوان جدیدی را عرضه نموده که در ادامه به نقد و بررسی آن خواهیم پرداخت. با نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice با عصر ارتباط همراه باشید.

 

 

همانطور که پیش‌بینی می‌شد استدیو بازی سازی فرام سافت‌ویر بی‌گدار به آب نخواهد زد و همانطور که از پیشینه این استدیو بازی سازی می‌توانستیم حدس بزنیم، بازی سکیرو یک بازی چالشی سراسر مهیج با المان‌های بسیار جالب و داستانی فراگیر است که از هر نظر نوآوری‌ها و پیشرفت‌هایی را در خود می‌بیند.

داستان بازی

داستان بازی سکیرو در ژاپن و در مورد کودکی برخواسته از دل جنگ‌های وحشیانه است که در دوران سنگوکو زندگی می‌کند. این کودک با آموزش‌هایی که می‌بیند رفته رفته به یک مبارز به تمام معنا تبدیل می‌شود که با عضویت در گروهی به نام شینوبی باید ماموریت‌هایی که به او محول شده‌است را انجام دهد. اما روزی پدر خوانده کاراکتر اصلی بازی که Owl نام دارد او را به ماموریتی با مضمون حفاظت از یکی از اربابان می‌فرستد و او در این ماموریت کشته می‌شود. حال این شخصیت بازی است که در عشق، نفرت و انقام جویی غرق شده و در طول بازی باید این عزت و آبروی از دست رفته خود را بازیابد. اندکی بعد این جنگجو هویتی تازه می‌یابد که به دلیل قطع شدن دستش او را گرگ یک دست یا فرزند Owl می‌نامند و بدین ترتیب ارتباط میان کاراکتر اصلی و بازیکنان برقرار خواهد شد.

نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice، سراسر خشم، انتقام، جذابیت و هیجان!

اما شیوه روایت داستان بازی اندکی غیر معمول است و سرگذشت کاراکتر بازی یک سرگذشت از پیش نوشته شده است و برای درک آن بازیکنان لازم نیست که به جای جای نقشه بروند و آن‌ها را جستجو کنند. به علاوه NPCهای موجود در محیط بازی نیز هرکدام داستان‌های مخصوص خود را با دیالوگ‌هایی جذاب روایت می‌کنند که در بین آن‌ها نیز می‌توان به جست و جوی پیگیری داستان اصلی پرداخت. در مجموع داستان بازی سکیرو به شکلی ایده آل آغاز شده و از آنجا که چهار پایان متفاوت از طریق انتخاب دیالوگ‌ها می‌توان برای آن رقم زد، شاهد پایانی بسیار ایده آل تر برای آن خواهیم بود.

گیم پلی بازی

اما گیم‌پلی بازی سکیرو جایی است که از آن به عنوان نقطه قوت اصلی بازی یاد می‌شود. همانطور که اشاره شد یکی از دستان کاراکتر اصلی بازی که در حین انجام آن مشاهده می‌شود قطع شده و جای آن را یک دست مصنوعی گرفته که به آن یک قلاب متصل است. حال در نظر بگیرید که ساختمان‌ها و درختان فراوانی نیز در بازی وجود دارد و قابلیت بالا رفتن از آن‌ها میسر است. در نتیجه با یک بازی اکشن مخفی کاری روبرو هستیم که تمامی المان‌های مورد نیاز این سبک را در اختیار دارد. به علاوه بخش‌هایی همانند بوته‌ها نیز در بازی وجود دارد که بدون متوجه شدن دشمنان می‌توان به آن‌ها نزدیک شد که ما را اندکی یاد سری بازی Assassin's Creed می‌اندازد.

نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice، سراسر خشم، انتقام، جذابیت و هیجان!

سیستم مبارزات

بدون شک انتظار بازیکنان از شرکت فرام سافت‌ویر در مورد سیستم مبارزاتی که برای بازی‌هایش در نظر می‌گیرد با دیگر شرکت‌ها تفاوت دارد. دلیل این مورد نیز به پیش زمینه‌ای که از بازی‌های دیگر این شرکت داریم باز می‌گردد، جایی که با بازی‌هایی نظیر دارک سولز یا بلادبورن روبرو هستیم. اما نکته جالب در این زمینه این است که به جرات سکیرو سیستم مبارزاتی جالب‌تر، پیشرفته‌تر و حتی بهتری از بازی‌های نامبرده دارد. یکی از اصلی‌ترین دلایل این موضوع به نوآوری‌هایی نظیر Parry (دفاع) و Posture (استقرار) و صد البته جایگزینی نوار Deflect به جای نوار Stamina بازمی‌گردد. بسیاری از بازیکنان در نقل قولی موجه و صحیح وجود گزینه‌های زیاد در سیستمات مبارزه‌ای را در صورت نداشتن شیوه پیاده سازی مناسب، پوچ و بیهوده می‌دانند که مطمعناً سکیرو از آن دسته مستثنی خواهد بود. دلیل این امر نیز چالشی بودن مبارزات است و نمی‌توان مثل سابق با ضربه زدن‌های متوالی دشمنان را شکست داد و هر مبارزه و هر باسی یک استراتژی می‌طلبد. در مجموع در Sekiro: Shadows Die Twice باید خیلی حساب‌شده‌تر از پیش مبارزه کنید و اگر عاشق کشتن دشمنان به‌صورت یک‌به‌یک یا گروهی هستید، چالش‌های پرهیجانی در انتظارتان خواهد بود. 

نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice، سراسر خشم، انتقام، جذابیت و هیجان!

اما جالب‌ترین بخش بازی و چالشی‌ترین بخش سکیرو به مجازاتی بر‌می‌گردد که برای مرگ کاراکتر درنظر گرفته شده. بازیکنان در سکیرو تنها مجاز هستند تا یک بار مرگ را تجربه کنند، سپس باید باس‌ها و سربازانی را برای بدست آوری مجدد این قابلیت بکشند. اما نکته اصلی جایی است که اگر این تعداد مرگ‌ها به بیش از دو برسد نیمی از XP بازیکن از دست می‌رود و همین روند تا صفر شدن آن با مرگ‌های بعدی ادامه می‌یابد. علاوه بر این مجازات مجازات سنگین‌تری به نام Dragonrot در دفعات بعدی گریبان بعضی از کاراکترهای بازی را گرفته و همچون یک بیماری مانع برقراری ارتباط بازیکان با آن‌ها می‌شود.

به طوری کلی اساس و اصول مبارزات ژاپنی سیستم‌های مبتنی بر مبارزه تک نفره را پوشش می‌دهد و در سکیرو خبری از حالت گروهی نیست. ولی این بدین معنی نیست که در طول بازی تنها خواهید بود، بلکه همانند گروهی که در بازی اساسینز پشتیبانتان بودند در Sekiro: Shadows Die Twice نیز نینجاهایی وجود دارند که به عنوان یار کمکی در برخی از موارد به کمک شما خواهند آمد.

سیستم ارتقاء

سیستم ارتقاء بازی سکیرو یا همان درخت مهارت دارای بخش‌های مختلفی است که باتوجه‌ به‌ شیوه مبارزه‌ باید از طریق جمع‌آوری XP کامل شود. علاوه بر درخت مهارت شاخصه‌های دیگری نظیر پر کردن نوار سلامت، ارتقاء نوار سلامت و افزایش قدرت در آسیب رسانی به دشمنان آن بدست آوری آیتم‌های مختلفی نظیر Gourd Seed، Pray Beads و Memory را می‌طلبد. علاوه بر این موارد همان دست مصنوعی معروف کارکتر بازی نیز قابل ارتقاء بوده و با پیشروی در بازی به قابلیت‌های آن اضافه خواهد شد. قابلیت‌هایی که از طریق پیدا کردن متریال‌های لازم و به‌دست آوردن Sen اسلحه‌هایی نظیر نیزه به دست مصنوعی این شینوبی جنگ‌جو اضافه می‌شود به او اجازه می‌دهد تا شیوه‌های مبارزه‌ای جدیدتری را پیاده کنند.

 

 

گرافیک و افکت‌های صوتی

گرافیک سکیرو از جمله بخش‌هایی است که هم ایراداتی دارد و هم نقاط قوت. از جمله نقاط قوت در این بخش بازی را می‌توان گرافیک بصری Sekiro: Shadows Die Twice دانست که بسیار چشم‌نواز هستند. به علاوه چهره کاراکترها و تنوع باس‌ها و دشمنان نیز از جمله نقاط قوت بازی محسوب می‌شوند. اما نقاط ضعفی که سکیرو در این بخش به خود می‌بیند را می‌توان هوش مصنوعی ضعیف دشمنان در برخی از مواقع و زاویه بد دوربین در لحظات حساس دانست که متاسفانه آزار دهندگیشان به قدری هست تا به تجربه‌ی بازی لطمه بزند.

اما افکت‌های صوتی جایی است که تخصص فریم سافت‌ویر محسوب می‌شود و سکیرو در این زمینه یک شاهکار است. موسیقی‌های متناسب با محیط‌های متنوع بازی و چالش‌های متنوعی که بازیکنان درگیر آن می‌شوند به قدری جذاب هستند که هر بازیکنی را مجذوب خود می‌کند.

نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice، سراسر خشم، انتقام، جذابیت و هیجان!

در پایان باید Sekiro: Shadows Die Twice را یک بازی متفاوت و پر از چالش سخت، المان‌های جذاب و زیبایی‌های بسیار زیاد دانست که درخور نام شرکت سازنده‌اش یعنی FromSoftware است و به راحتی به دل عاشقان سبک اکشن ماجراجویی خواهد نشست.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • برنده جنگ فناورانه چپین و آمریکا کدام طرف است؟

  برنده جنگ فناورانه چپین و آمریکا کدام طرف است؟

  فشارهای تحریمی امریکا برچین نه تنها شرایط را برای این ابرقدرت اقتصادی تغییر داده بلکه برخی کشورهای دیگر فعال در حوزه تکنولوژی که در چین حضور دارند نیز از آن تأثیر گرفته‌اند.

 • کنسول جدید مایکروسافت به زودی عرضه میشود

  کنسول جدید مایکروسافت به زودی عرضه میشود

  پروژه مایکروسافت اسکارلت نام گرفته و طی اعلام رسمی این شرکت، قرار است در عید کریسمس سال آینده عرضه شود.

 • آیا بهترین پیام‌رسان دنیا تلگرام است؟

  آیا بهترین پیام‌رسان دنیا تلگرام است؟

  به همین دلیل همه ما به دنبال امن‌ترین آنها می‌گردیم؛ امن‌ترینی که از اطلاعات ما محافظت کند و مطمئن باشیم آنها را در اختیار دیگری قرار نمی‌دهد. البته که با توجه به حضور هکرها شاید این اتفاق ناممکن باشد

 • گلکسی فولد سامسونگ عرضه‌ نمی شود!

  گلکسی فولد سامسونگ عرضه‌ نمی شود!

  سامسونگ با تأیید گزارش‌های اخیر، تنها چند روز پیش از آغاز فروش گلکسی فولد اعلام کرد عرضه‌ی گوشی تاشدنی ۲,۰۰۰ دلاری خود را به‌تعویق می‌اندازد. در بیانیه‌ی کره‌ای‌ها چنین آمده است:تاریخ عرضه‌ی [جدید] را طی هفته‌های آتی اعلام خواهیم کرد.

 • افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  به دنبال انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر لو رفتن اطلاعات 6میلیون و 700هزار کاربر یک تاکسی اینترنتی ایرانی، نگرانی‌های زیادی ایجاد شد. ظواهر امر نشان می‌دهد که اطلاعات کاربران و رانندگان این شرکت تاکسی اینترنتی در معرض خطر افشا شدن است.

 • مایکروسافت کتاب‌های الکترونیکی را حذف کرد

  مایکروسافت کتاب‌های الکترونیکی را حذف کرد

  مایکروسافت چند سال پیش فروشگاه آنلاین خودش را با نام «ویندوز استور» به‌همراه سیستم‌عامل ویندوز ۸ راه‌اندازی کرد. در آن زمان، فروشگاه مایکروسافت شامل چندین دسته‌بندی از جمله موسیقی،‌ اپلیکیشن، ویدئو و کتاب‌های الکترونیکی بود. بااین‌حال ظاهرا فروشگاه موردبحث، اکنون روی دسته‌های کمتری متمرکز شده است تا بهتر روی آن‌ها مانور دهد.

 • قطع چند روز پیش اینستاگرام و فیسبوک بر اثر حمله سایبری بود

  قطع چند روز پیش اینستاگرام و فیسبوک بر اثر حمله سایبری بود

  چند روز پیش هشتگی به‌صورت جهانی با عبارت Facbookdown# در توییتر منتشر و به‌سرعت به ترند تبدیل شد. غول شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن زیرمجموعه‌اش، اینستاگرام، برای مدتی دچار قطعی شدند. برخی کاربران به‌طور کلی دسترسی به حساب کاربری خود را از دست دادند

 • سامسونگ بریدگی برای دوربین روی صفحه‌نمایش را نیز حذف می کند

  سامسونگ بریدگی برای دوربین روی صفحه‌نمایش را نیز حذف می کند

  سامسونگ در حال کار روی طرح‌هایی است تا پنل جلویی گوشی‌های هوشمند خود را به‌طور کامل به نمایشگر تبدیل کند. به‌بیان‌دیگر، آن‌ها می‌خواهند کل حاشیه و همچنین نقاط بریدگی برای دوربین جلو را نیز از طراحی خود حذف کنند.

 • پی 30 پرو به دوربین چهارگانه مجهز خواهد بود

  پی 30 پرو به دوربین چهارگانه مجهز خواهد بود

  هنوز تاریخ رسمی مشخصی برای معرفی این گوشی در نظر گرفته نشده اما طبق خبری که از سمت هواوی لهستان منتشر شده، پی 30 تا انتهای ماه مارس (۱۰ فروردین) رونمایی نخواهد شد. این تاریخ از آن‌جایی که پرچمدار قبلی هواوی یعنی پی 20 هم طی دوره زمانی مشابه در سال گذشته عرضه شده بود،‌ دور از انتظار نیست.

 • ارز رمزنگاری‌شده‌ی جدید رقیب بیت‌کوین خواهد شد

  محققان هفت کالج آمریکایی، در تلاشی مشترک، روی یک پروژه‌ی پیشگامانه‌ی ارزهای دیجیتال کار می‌کنند. آن‌ها می‌گویند این ارز رمزنگاری‌شده‌ی جدید نسبت به بیت‌کوین از قابلیت مقیاس‌پذیری بیشتری برخوردار است.آیا ارز Unit-e در رقابت با بیت‌کوین پیروز می‌شود

عصــر بــازی