همراه ما باشید
عصر بازی | asrebaazi | asrebazi
بررسی تخصصی جدیدترین بازی‌های کنسول، پی‌سی و موبایل

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

ابوالفضل مناف زاده

نقد و بررسی بازی Crackdown 3 نقد و بررسی بازی Crackdown 3

بالاخره پس از پنج سال انتظار بازی Crackdown 3 عرضه شد. در این بین عصبانی‌ترین افراد احتمالاً طرفداران XBOX باشند، چرا که این عنوان اختصاصی نیز چندان تعریفی ندارد و آن‌ها را مایوس خواهد کرد. با نقد و بررسی Crackdown 3 با عصربازی همراه باشید.

 

 

تجربه نشان می‌دهد که تبلیغات زودهنگام علاوه بر جلب توجه، احتمال زیر ذره‌بین رفتن بیش از حد و بالارفتن انتظارات از یک بازی را به همراه خواهد داشت. کنفرانس ۲۰۱۴ مایکروسافت جایی بود که بازی Crackdown 3 برای اولین بار معرفی شد. از آن زمان تا به امروز نزدیک پنج سال می‌گذرد و طرفداران و دارندگان کنسول‌های Xbox امیدوار به داشتن یک بازی اختصاصی قابل رقابت یا حتی بهتر نظیر سری Forza با بازی‌های اختصاصی کنسول رقیب یعنی PS4 بودند. به علاوه این تبلیغات و معرفی‌های زودهنگام به این مساله دامن زد و انتظارات را از بازی Crackdown 3 تا حد بسیار زیادی بالا برد و در نتیجه امر کار برای مایکروسافت در راضی نگه داشتن طرفدارانش بسیار سخت‌تر از گذشته شد. بالاخره به زمانی رسیدیم که این بازی عرضه شد و می‌توانستیم آن را تجربه کرده و ببینیم که آیا پشت تمام این تبلیغات و سروصداها عنوانی نمونه و عالی قرار گرفته یا خیر؟

متاسفانه جواب دادن به این سوال خیلی کم‌تر از مدت زمانی طول کشید که مایکروسافت طرفداران خود را امیدوارد کرده بود و در نتیجه Crackdown 3 را بازی‌ای متوسط با داستانی کلیشه‌ای و کوتاه، شخصیت‌ پردازی‌های ضعیف و طراحی مراحل ضعیف‌تر، در کنار کاراکترهای منحصر به فرد، گرافیک تاحدودی خوب، گان‌پلی و اسلحه‌های جذاب دیدیم.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

داستان

همانطور که در نسخه پیشین بازی شهر New Providence را دیده بودیم، وقایع این نسخه از بازی ده سال آینده آن شهر را به تصویر می‌کشد. حالا این شهر دچار درگیری شده و بازیکنان باید در قالب تیم The Agency به مقابله با دشمنان و کسانی که قصد تصرف این شهر را دارند بپردازند. 

شیوه روایت داستان بازی نیز تا حدودی و مخصوصاً در دقایق ابتدایی قابل قبول است، اما رفته رفته روند کلیشه‌ای به خود می‌گیرد. به طور کلی موضوعی که مشخص است این است که سازندگان بازی آنقدر ظرافت به خرج ندادند که داستانی خارج از قصه تکراری تصرف شهر و جهان و مقابله با آن‌ها برای Crackdown 3 بنویسند و همین موضوع باعث می‌شود تا از بخش داستانی بازی چیز جذابی باقی نماند. به علاوه همین داستان تکراری هم دوامی ندارد و سریع‌تر از حد معمول به پایان خواهد رسید و اکثر بازیکنانش را با ذهن‌هایی آشفته رها خواهد کرد.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

گیم‌پلی

همانطور که اشاره شد Crackdown 3 برخلاف بخش‌های دیگرش در بخش گیم‌پلی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. بازیکنان در ابتدای ورود به بازی باید یک کاراکتر انتخاب کنند و رفته رفته او را ارتقاء دهند. به علاوه از آنجایی که با یک بازی جهان آزاد روبرو هستیم، بازیکنان می‌توانند با یافتن DNAهای شخصیت‌های دیگر کاراکترهایی که یافتند را سوئیچ کرده و تجربه بازی با آن‌ها را نیز بدست آورند. نکته دیگر در زمینه گیم‌پلی بازی این است که ماموریت‌ها بسته به درجه و لول بازیکنان به آن‌ها محول می‌شود، درست شبیه به چیزی که در بازی Horizon Zero Dawn دیده بودیم. ارتقاء بازیکنان در بازی نیز در زمینه‌هایی مثل Ability و Driving و... از طریق Orbها که چیزی شبیه به همان  XP در بازی‌های دیگر است صورت می‌گیرد. نکته جالب در مورد همین اورب‌ها این است که بسته به نوع کشتن دشمنان انواع متفاوتی از آن‌ها نسیبتان خواهد شد و هرکدام از این Orbها به وسیله رنگ‌هایشان متمایز شده‌اند. 

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

بخش آنلاین

با اینکه شرکت سازنده بازی و مایکروسافت مدعی شده بودند که Crackdown 3 در بخش آنلاین خود ویژگی‌های خاصی دارد و می‌تواند نظر مثبت بسیاری را به خود جلب کند، اما چیزی که ما مشاهده می‌کنیم تا حدود بسیار زیادی این موضوع را رد می‌کند. مهم‌ترین ایراد بخش آنلاین بازی خلاصه شدن زیرمجموعه‌هایش در دو قسمت است. قسمت اول Territories که طی آن باید مناطقی مشخص را تصرف کنید و قسمت دوم Agent Hunter که در آن باید از طریق کشتن دشمنان آیتم‌هایی را جمع آوری کنید و آن‌ها را به تعداد 25 عدد برسانید. به علاوه بخش آنلاین این بازی مشکلات دیگری در سیستم Matchmaking، بالا بودن پینگ و نبود سیستم بن کردن کسانی که در میانه مراحل بازی را ترک می‌کنند را هم شامل می‌شود. 

تنها موردی که در این بخش کار خود را بخوبی انجام می‌دهد بخش Co-op بازی است و بس!. به علاوه بازیکنان می‌توانند تا بخش داستانی Crackdown 3 را در حالت Co-op طی کنند و با دوستان خود از این گیم‌پلی هیجان انگیز لذت ببرند.  

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

شخصیت‌پردازی و طراحی کاراکترها

با اینکه بازیکنان Crackdown 3 از وجود یک شخصیت نام آشنا به نام Terry Crews در بازی هیجان زده خواهند شد، اما این موضوع به هیچ وجه بهانه‌ای برای شخصیت‌پردازی بهتر از جانب استدیو سازنده این بازی یعنی Sumo Digital نشده است. ماهیت شخصیت‌پردازی بازی فقط و فقط در نابود کردن 9 شخصیت منفی بازی خلاصه می‌شود و در نتیجه هدف شخصیت اصلی نیز به همین سادگی است که می‌توان حدس زد، از میان برداشتن آن 9 شخصیت منفی!.

در نقطه مقابل ماهیت همین شخصیت‌های منفی نیز خیلی ساده طراحی شده است. به طول کلی این 9 نفر به سه گروه سه نفره تقسیم می‌شوند و در مکان‌های مختلف نقشه قرار دارند که یکی از آن‌ها رئیس و دو نفر دیگر اصطلاحاً زیردستانش هستند. در مجموع همین موضوعات باعث می‌شود که شخصیت‌پردازی ضعیف به صورت مستقیم روی طراحی مراحل بازی نیز اثر منفی بگذارند.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

در نقطه مقابل طراحی کاراکترها در Crackdown 3 را می‌توان نقطه قوتی دیگر از بازی نامید. جایی که برای هر کاراکتر قدرت‌های منحصر به فردی در بخش‌های مختلف درنظر گرفته شده است. به طور کلی بازی 6 کاراکتر را در دسترس بازیکنان قرار می‌دهد که هرکدام از توانایی‌های خاصی برخوردار هستند و جذابیت‌های خاص خودشان را دارند.

طراحی مراحل

همانطور که اشاره شد ما با یک بازی جهان آزادی روبرو هستیم که به دلیل کمبود و ضعف در شخصیت‌پردازی‌ها و داستان، زیربنایی ندارد تا مراحل را براساس آن‌ها طراحی کند. با اینکه بازیکنان آزادند تا در شهر قدم بزنند، مکان‌های جدید را کشف و آیتم‌ها را لوت کنند، اما مراحل اصلی و فرعی که برای Crackdown 3 بعد از مدتی کوتاه به شدت تکراری و خسته کننده می‌شوند. 

 

 

گرافیک و موسیقی

گرافیک فنی و بصری Crackdown 3 جایی است که اندک نقاط ضعف و بیشتر نقاط قوت را به خود می‌بیند. نقاط ضعف گرافیک این بازی عمدتاً به طراحی وسایل نقلیه برمی‌گردد که رانندگی با آن‌ها اندکی نا متعارف بنظر می‌رسد. اما میان‌پرده‌ها، نورپردازی‌ها، طراحی اسلحه‌ها و انفجارها از جمله موارد هیجان انگیزی هستند که تجربه هرکدام از آن‌ها به خودی خود در این بازی هیجان انگیز خواهد بود.

در زمینه موسیقی و افکت‌های صوتی می‌توان عملکرد Crackdown 3 را تا حد بسیار زیادی قابل قبول دانست. موسیقی‌هایی که در نبردها پخش می‌شوند، افکت‌های صوتی و صداگذاری کاراکترها همه و همه جذاب و شنیدنی هستند.

نقد و بررسی بازی Crackdown 3

در پایان باید Crackdown3 را عنوانی ناقص و پر ایراد دانست که به لطف گان‌پلی خود طرفدار و بازیکن دارد. هرچند در برخی از موارد می‌توان تجربه‌ی این بازی را لذت بخش نامید، اما این موارد به تعداد خیلی کمی محدود می‌شوند و در نتیجه بازی اختصاصی جدید Xbox نیز به جمع شکست خوردگان این عرصه می‌پیوندد.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • متلاشی شدن یک باند سازمان یافته فیشینگ

  متلاشی شدن یک باند سازمان یافته فیشینگ

  رئیس پلیس فتا ناجا از متلاشی شدن یک باند سازمان یافته فیشینگ با کلاهبرداری بیش از ۴۶ میلیارد ریالی خبر داد.

 • رمزگشایی از مشکلات پوز سیار برای کشور

  رمزگشایی از مشکلات پوز سیار برای کشور

  اقتصاد ایران برخی مواقع دچار تناقض‌های خاصی می‌شود که وجود پوزهای سیار یکی از نمودهای اصلی و جالب توجه آن است.

 • آشنای با فرم‌ورک Fluid در آفیس

  آشنای با فرم‌ورک Fluid در آفیس

  فرم‌ورک Fluid مایکروسافت احتمالا آینده آفیس خواهد بود و به‌زودی دیوار بین اپلیکیشن‌های مختلف را از میان برخواهد داشت و ارتباط بین اپ‌ها را به امری عادی تبدیل خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که فرم‌ورک یادشده آینده‌ی مجموعه‌ی آفیس نیز باشد. اگر این موضوع برایتان آشنا به‌نظر می‌رسد، به این دلیل است که در سال ۲۰۰۴، مایکروسافت نسخه‌ی تحت‌وب اپلیکیشن‌هایی را که با عنوان Sway با یکدیگر در ارتباط بودند، برای ترکیب‌کردن انتشار وب و نرم‌افزار واژه‌پرداز ورد و نرم‌افزار ساخت اسلاید شو آزمایش کرده بود.

 • معضل نبود خریدار در بازار گوشی

  معضل نبود خریدار در بازار گوشی

  اگرچه مشکلات واردات گوشی، رجیستری و مانند آن در ماه‌های اخیر گریبان‌گیر خریداران موبایل شده، اما به نظر می‌رسد حتی اگر آخرین مدل‌های گوشی هم در بازار موجود باشد، شرایط اقتصادی، تقاضای خرید را کم کرده است.

 • آیا اطلاعات شخصی‌تان در دارک وب وجود دارد

  آیا اطلاعات شخصی‌تان در دارک وب وجود دارد

  تنها چند نمونه از شرکت‌های بزرگی هستند که تاکنون به‌دفعات در سال ۲۰۱۹، هکرها به آن هجوم برده‌اند و این، اتفاقی بسیار نگران‌کننده است. بعد از هرگونه رخنه‌ی امنیتی، معمولا داده‌های به‌دست‌آمده‌ی هکرها که غالبا شامل اطلاعات شخصی کاربران زیادی است، در بخش پنهان و رمزنگاری‌شده‌ی اینترنت با نام دارک وب (Dark Web) ظاهر می‌شود.

 • معرفی برترین نرم افزار های ویرایش صدا

  معرفی برترین نرم افزار های ویرایش صدا

  خوشبختانه نرم‌افزارهای متعددی درزمینه‌ی ویرایش صدا وجود دارند که علاوه‌بر رایگان‌بودن، با سطح مهارت هر کاربری سازگار هستند. در این مقاله‌ی زومیت، بهترین نرم‌افزار‌های رایگان ویرایش صدا را معرفی می‌کنیم.۱. HYA-WAVE؛ ساده‌ترین نرم‌افزار آنلاین ویرایش صدا

 • درآمد اپل از سرویس news چقدر است

  درآمد اپل از سرویس news چقدر است

  اپل در رویداد ۲۵ مارس خود، سرویس‌های خبری و (به احتمال زیاد) استریم ویدئویی خود را رونمایی خواهد کرد. کارشناسان اعتقاد دارند سرویس جدید توزیع محتوای مد نظر کوپرتینویی‌ها، در صورت رسیدن به آمار کاربران ۱۰۰ میلیون نفر، درآمدی بین ۷ تا ۱۰ میلیارد دلار برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. پیش‌بینی رسیدن به آن آمارها، بسته به افزایش سرعت پیشرفت در سرویس و وفاداری کاربران انجام شده است که درکنار خرید بالای محتوا، می‌تواند پیش‌بینی را به حقیقت پیوند دهد

 • اسنپ تریپ با حملات DDOS مواجه شد

  اسنپ تریپ با حملات DDOS مواجه شد

  با نزدیک‌شدن به ایام نوروز و افزایش تقاضای مردم برای سفر و رزرو هتل، رقابت برای کسب سهم بیشتری از سفرهای مردمی افزایش یافته است. این درحالی است که به‌گفته‌ی مدیران اسنپ‌تریپ، سِرور‌های این سرویس ارائه‌ی خدمات گردشگری و مسافری با حملات DDoS مواجه شد

 • اینترنت 5G سال جدید در ایران ارائه خواهد شد

  اینترنت 5G سال جدید در ایران ارائه خواهد شد

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توییتی از پوشش ۶۶ درصدی اینترنت 3G و 4G در روستاها و تمامی شهرها خبر داد و اعلام کرد اینترنت 5G نیز در سال جدید ارائه خواهد شد.

 • رمز ۲.۲ میلیارد حساب کاربری لو رفت

  رمز ۲.۲ میلیارد حساب کاربری لو رفت

  چند هفته پیش ۷۷۳ میلیون آدرس ایمیل و ۲۱ میلیون رمز عبور فاش شد. این افشاگری در فضای اینترنت را «مجموعه‌ی #۱» نام گذاری کردند. اما حالا به نظر می‌رسد که مجموعه‌های شماره‌ی ۲ تا ۵ هم در وبسایت‌های دانلود تورنت در دسترس قرار گرفته‌اند که دارای حجم ۸۴۵ گیگابایتی از اطلاعات دزدیده شده هستند و بیش از ۲.۲ میلیارد نام کاربری و رمز عبور یکتا را شامل می‌شوند.

عصــر بــازی