همراه ما باشید
عصر بازی | asrebaazi | asrebazi
بررسی تخصصی جدیدترین بازی‌های کنسول، پی‌سی و موبایل

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

ابوالفضل مناف زاده

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

هرگاه که بخواهیم در دنیای عظیم بازی‌های ویدئویی سری به سراغ سبک اکشن-ادونچر شوتر بزنیم، نامی از سری بازی FarCry شنیده خواهد شد. اکنون زمانی قریب به پانزده سال از عرضه اولین نسخه از این مجموعه میگذرد و در طول این مدت شاهد بازی‌های خوب و بدی بودیم. اما روی ناخوش ماجرا آنجاست که غیر از دو یا سه نسخه، باقی نسخه‌ها به قدری ضعیف بودند که به شدت مورد انتقاد بازیکنان و منتقدین این عرصه قرار گرفتند. شاید همه ما اوج موفقیت این مجموعه را نسخه سوم آن یعنی Far Cry 3 با آن آنتاگونیست فوق‌العاده‌اش (وَس) که دست کمی از محبوبیت جوکر در میان گیمرها نداشت بدانیم. اما از آن به بعد و در نسخه چهارم و نسخه‌ای عجیب و غریبی به نام Primal هویت کلی این مجموعه به طرز عجیبی زیر سوال رفت. اکثر منتقدین نسخه چهارم این بازی را یک کپی کامل از نسخه سوم می‌دانستند و یوبیسافت را متهم به سوءاستفاده از محبوبیت نسخه سوم کردند.

با کمال تعجب این انتقادها اثر گذار نبود و اوج بحران در قصه فارکرای در نسخه Primal رخ داد، جایی که یوبیسافت قصد داشت تا با خلق دنیای انسان‌های نخستین رنگ و بوی تازه‌ای به این مجموعه ببخشد. متاسفانه در همان ابتدای کار بازیکنان دریافتند که این بازی همان نقشه فارکرای 4 به همراه همان مکانیزم‌ها اما با شکل و شمایلی جدید را در خود می‌بیند و مدعی شدند که یوبیسافت با عرضه این نسخه به شعور آن‌ها توهین کرده است.

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

خوشبختانه این انتقادها در این برهه از زمان بسیار مثبت واقع شد، به حدی که یوبیسافت تصمیمی جدی گرفت تا بازی‌ای کاملاً با کیفیت عرضه کند و آب به جوی رفته را بازگرداند. از این رو سال گذشته میلادی این شرکت فارکرای 5 را معرفی کرد و از همان تریلرها می‌شد حدس زد که قرار است اتفاقات خوبی برای این مجموعه بیفتد. پس از تجربه بازی و خواندن نقدهای این بازی متوجه شدیم که فارکرای5 تا حدود بسیار زیادی موفق بوده و توانسته مخاطبان قدیمی و جدید بی‌شماری را به خود جذب کند. این بازی با لوکیشنی جدید و جذاب، گیم‌پلی، شخصیت‌پردازی و گرافیک فوق‌العاده‌اش دقیقاً همان بازی بود که طرفداران این مجموعه منتظرش بودند. حالا یک سال از عرضه آن بازی گذشته است و یوبیسافت چندی پیش نسخه جدید بازی فارکرای به نام FarCry New Dawn که دنباله‌ای برای نسخه پنجم این مجموعه است را منتشر نمود و در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی آن بپردازیم. با عصربازی همراه باشید.

 

 

در همین ابتدای امر باید بگوییم که همانطور که اشاره شد این بازی به عنوان دنباله‌ی نسخه پنجم این مجموعه است و قرار نیست تا تحولات عظیمی را در بخش‌های مختلف آن شاهد باشیم. داستان بازی فارکرای جدید به هفده سال پس از یکی از سرنوشت‌هایی که در نسخه پنجم بازی رخ داد بازمی‌گردد. دنیایی که اکنون دوران پساآخرالزمانی را می‌گذراند و تحت تصرف دو خواهر دوقلو است و بازیکنان باید به مقابله با آن‌ها و جلوگیری از دسترسی آن‌ها به اهدافشان بپردازند. به طور کلی داستان بازی، شیوه روایت داستان و نوع شخصیت‌پردازی که بازیکنان را با آن درگیر می‌کند آنقدری که باید خوب عمل می‌کند و در مواقعی بازیکنان از اتفاقات آن حیرت زده خواهند شد.

در ادامه بحث شخصیت‌های درگیر در داستان بازی باید اشاره کرد که برخی از کاراکترهای قدیمی به همراه همان دو خواهر دوقلو در بازی وجود دارند اما نقش آفرینی سطحی و کم‌اثری را از آن‌ها شاهد خواهیم بود. اما از طرفی دیگر، نحوه روایت داستان و ربط دادن این شخصیت‌ها به یکدیگر به کلی جور نواقص بازی را به دوش خواهد کشید و لحظاتی ماندگار برای بازیکنان ثبت خواهد کرد.

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

در کل شاید عمده موفقیت داستان بازی را مدیون شخصیت‌پردازی و شیوه روایت داستان New Dawn بدانیم. به علاوه کات‌سین‌های بازی به مانند یک فیلم پر رمز و راز عمل می‌کنند و در مواقعی از داستان‌های دیرینه ادیان مختلف را به سرنوشت و گذشته آنتاگونیست‌های این بازی مرتبط خواهند کرد. به هرحال این بخش از بازی را باید کاملاً خلاقانه توصیف کرد که اگر برخی از تصمیم‌های عمدی که یوبیسافت برای شیوه روایت داستان بازی درنظر گرفته است را نداشت، خیلی بیشتر از این‌ها موفق ظاهر می‌شد.

یکی از این تصمیم‌های مخربی که یوبیسافت برای New Dawn اتخاذ کرده، طولانی‌تر کردن بخش داستانی بازی با شیوه‌ای غیر متعارف است. یوبیسافت مراحل اصلی بازی را به گونه‌ای طراحی کرده که برای پیشروی در داستان بازی باید یک سری مراحل فرعی خسته کننده و تکراری را انجام دهید. انجام دادن این مراحل فرعی عمدتاً تکراری باعث می‌شود که بازیکنان نتوانند به سرعت در بازی پیشروی کنند و باید مدام در حال سفر کردن از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر نقشه باشند. این مراحل فرعی هرکدام آیتم‌هایی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهند که از طریق آن‌ها ارتقاء میسر خواهد شد و از آنجا که بعضی از مراحل اصلی بازی به صورت اجباری سطح خاصی را می‌طلبند، پس ناچاراً باید آن‌ها را انجام داد و بدین ترتیب وقفه‌های بسیاری در روند پیشروی بازی صورت خواهد گرفت.

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

اما از نظر کیفیت محتوایی مراحل اصلی بازی باید اشاره کرد که بازیکنان در طی انجام آن‌ها با پازل‌ها و مبارزات بسیار جذابی از جمله مبارزات با باس‌ها روبرو خواهند شد که همه این موارد از نقاط قوت اساسی بازی هستند و نمی‌توان به همین سادگی از آن‌ها چشم‌پوشی نمود.

از نظر گرافیکی فارکرای New Dawn تجربه‌ای بسیار جذاب و تماشایی از یک دنیای متفاوت و نه پساآخرالزمانی در اختیار بازیکنانش قرار خواهد داد. همانطور که پیش‌تر با دیدن تریلرهای این بازی شاهد تشابه عجیب آن با بازی Rage 2 بودیم، این بازی چیزی شبیه به پساآخرالزمان را در خود نمی‌بیند و صرفاً رنگارنگ کردن محیطش هم دلیلی برای پساآخرالزمانی نامیدنش نیست. به هرحال همین لوکیشن متفاوت به همراه نورپردازی‌های جذابش و البته عملکرد فنی قابل قبول گرافیک فنی بازی باعث شده تا New Dawn از امتحان خود در بخش گرافیکی کاملاً سربلند بیرون آید. از نظر افکت‌های صوتی و موسیقی نیز به یاد نداریم که اخیراً بازی عرضه شده باشد و در این قسمت عملکرد ضعیفی از خود نمایش دهد. از این رو فارکرای New Dawn در این بخش نیز عملکرد خوبی دارد و موسیقی‌های مناسبی برای لوکیشن‌های متفاوت در نظر گرفته است.

نقد و بررسی بازی Far Cry New Dawn

گیم‌پلی بازی نیز در اکثریت قریب به اتفاق موارد تجربه جدیدی را در اختیار بازیکنان قرار نمی‌دهد و همواره شاهد همان نواقص و نقاط قوتی که در نسخه پیشین این مجموعه بودیم در این نسخه نیز خواهیم بود. در کل New Dawn موارد بسیاری را از فارکرای5 به ارث برده و رنگارنگ کردن محیط و خراب کردن ساختمان‌هایش دلیل قانع کننده‌ای برای جدید خواندن این بازی نمی‌شود.

در مجموع اگر محیط بازی که دستخوش تغییراتی شده که حداقل آن را با محیط فارکرای5 تا حدودی متفاوت نشان می‌دهد را فاکتور بگیریم، عدم وجود بخش آرکید و تغییراتی در تعداد شخصیت‌های منفی و چند مورد جزئی دیگر، اصلاً و ابداً دلیل عاقلانه‌ای برای پرداخت 40 دلار برای این بازی نمی‌شوند و بهتر بود که New Dawn به عنوان یک بسته الحاقی برای فارکرای5 عرضه می‌شد و نه یک بازی مستقل. در آن صورت برچسب یک DLC بسیار موفق به آن زده می‌شد تا یک بازی که به جای دنباله بودن، سراسر کپی شده از نسخه پیشین خود است.

 

 

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • روز پیتزای ‌بیت‌کوینی مبارک!

  روز پیتزای ‌بیت‌کوینی مبارک!

  از زمان اولین مبادله‌ی بیت‌کوین و کالا، علاقمندان ارز‌های رمزنگاری شده در سراسر جهان «روز پیتزای بیت‌کوینی» را جشن می‌گیرند؛ البته نه به این خاطر که کار مردی که ۱۰ هزار بیت‌کوین برای دو عدد ویتزا پرداخت را زیر سؤال ببرند، بلکه به این جهت که آن معامله نقطه‌ی عطفی برای بیت‌کوین محسوب می‌شود

 • فیس بوک از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران شکایت کرد

  فیس بوک از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران شکایت کرد

  فیس بوک اعلام کرد که از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران این شبکه برای مقاصد بازاریابی، شکایت قضایی تنظیم کرده است.

 • آشنای با فرم‌ورک Fluid در آفیس

  آشنای با فرم‌ورک Fluid در آفیس

  فرم‌ورک Fluid مایکروسافت احتمالا آینده آفیس خواهد بود و به‌زودی دیوار بین اپلیکیشن‌های مختلف را از میان برخواهد داشت و ارتباط بین اپ‌ها را به امری عادی تبدیل خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که فرم‌ورک یادشده آینده‌ی مجموعه‌ی آفیس نیز باشد. اگر این موضوع برایتان آشنا به‌نظر می‌رسد، به این دلیل است که در سال ۲۰۰۴، مایکروسافت نسخه‌ی تحت‌وب اپلیکیشن‌هایی را که با عنوان Sway با یکدیگر در ارتباط بودند، برای ترکیب‌کردن انتشار وب و نرم‌افزار واژه‌پرداز ورد و نرم‌افزار ساخت اسلاید شو آزمایش کرده بود.

 • اپل، نمایشگر هیبریدی می سازد

  اپل، نمایشگر هیبریدی می سازد

  پرونده‌ی ثبت پتنت به شماره‌ی ۲۰,۱۹۰,۱۳۱,۳۵۶ در ایالات متحده، نوعی «پیکسل هیبرید متوالی» را توصیف می‌کند که زیرپیکسل‌های OLED و نقطه-کوانتومی (QD) به‌همراه چندین کاتد و لایه‌ی انتقالی مختلف دارد.

 • ساعت هوشمند Nubia Alpha به‌زودی به بازار می آید

  ساعت هوشمند Nubia Alpha به‌زودی به بازار می آید

  نوبیا آلفا (Nubia Alpha) دستگاهی منحصر‌به‌فرد است که تمام قابلیت‌های گوشی همراه هوشمند را دارد؛ ولی این‌بار روی مچ بسته خواهد شد. با نوبیا آلفا می‌توان روند آمادگی جسمانی خود را دنبال کرد و پخش موسیقی و اعلان‌ها را درست مانند گوشی‌های هوشمند کنترل کرد. باوجوداین، آنچه این گجت ساخت Nubia را متفاوت می‌سازد، امکان برقراری تماس و گرفتن عکس و انجام هر کاری است که از گوشی همراه هوشمند بر می‌آید. ظاهرا عرضه‌ی این گوشی هوشمند پوشیدنی، نامی که Nubia تمایل دارد بر این محصول اطلاق کند، ۸آوریل (برابر با ۱۹فروردین) در کشور چین و روی تمامی پلتفرم‌های تجارت الکترونیک اصلی برنامه‌ریزی شده است

 • بهتر است پسورد اینستاگرام خود را تغییر دهید

  بهتر است پسورد اینستاگرام خود را تغییر دهید

  بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، در گذشته پسورد کاربران معمولا رمزگذاری می‌شد اما یک مشکل در اپلیکیشن فیسبوک باعث شده تا ۲۰ هزار نفر از کارمندان این کمپانی به پسوردهای کاربران دسترسی پیدا کنند.

 • احتمال دزدی ارز دیجیتال با نرم افزار WinRAR

  احتمال دزدی ارز دیجیتال با نرم افزار WinRAR

  یکی از کاربران انجمن ردیت در بخش بیت کوین، در مطلبی به یک آسیب‌پذیری قدیمی در یکی از نسخه‌های مشهور WinRAR اشاره کرد که می‌تواند احتمال دزدی از کیف‌پول آن ارز دیجیتال را افزایش دهد.

 • افزایش ظرفیت ارتباطات در دستور کاری شرکت زیرساخت

  افزایش ظرفیت ارتباطات در دستور کاری شرکت زیرساخت

  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از فیبرکشی ۱۴ هزار کیلومتری در کل کشور با هدف افزایش ظرفیت ارتباطات خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه، ظرفیت شبکه فیبرنوری به ۸۴ هزار کیلومتر می رسد.

 • دستیار صوتی‌ گوگل به سیستم تشخیص هویت مبتنی بر چهره مجهز خواهد شد

  دستیار صوتی‌ گوگل به سیستم تشخیص هویت مبتنی بر چهره مجهز خواهد شد

  احتمالا گوگل به‌زودی برای تکمیل دستیار صوتی‌اش سیستم تشخیص هویت مبتنی بر چهره را به سرویس Assistant اضافه می‌کند. شواهد این خبر از جدیدترین نسخه‌ی آزمایشی اپلیکیشن Google به‌دست آمده که کدهایی در آن به قابلیتی به‌نام تطبیق چهره (Face Match) اشاره می‌کنند

 • با ترفند های گوگل کروم اندروید آشنا شوید

  با ترفند های گوگل کروم اندروید آشنا شوید

  از آنجا که کروم همواره در حال تغییر و تحول و اضافه کردن قابلیت‌های جدید است، در مقاله پیش رو به قابلیت‌ها و ترفندهای جدیدتری می‌پردازیم که بد نیست از آن‌ها اطلاع داشته باشید. اگر می‌خواهید حرفه‌ای تر از قبل با گوگل کروم کار کنید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

عصــر بــازی