نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings

نقد و بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings

اگر همواره مشتاق هستید تا به انجام رقابت‌هایی که به بالا رفتن سطح اطلاعاتتان منجر میشود بپردازید، با بررسی بازی موبایلی Quiz of Kings با عصر ارتباط همراه باشید.

 

بازی‌های سبک «Trivia» و یا اصطلاحاً معمایی همانند Quiz Up، در بین کاربران خارجی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. هدف از انجام چنین بازی‌ها به چالش کشیدن سطح اطلاعات افراد است که معمولاً به صورت آنلاین بین چند کاربر انجام میگیرد. اما بزرگترین مانع برای انجام چنین بازی‌هایی توسط کاربران ایرانی، سوالات موجود در این بازی‌ها است که عمدتاً هیچ سنخیتی با جامعه ایران نداشته و در نتیجه پاسخ‌دادن به آن‌ها توسط کاربران ایرانی امری دشوار تلقی میشود.

 

 

 

 

 

 

 

اما پس از مدت کوتاهی خبری خوش برای کاربران ایرانی و علاقه‌مندان به این سبک مبنی بر ساخت یک بازی سبک Trivia ایرانی به نام Quiz of Kings از راه رسید. این بازی که توسط  گروهی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده‌است، با ویژگی‌های منحصر به فرد خود در مدت زمان کوتاهی توانست به محبوبیت بسیاری در میان کاربران ایرانی دست یابد.

 

با دوستان خود به رقابت بپردازید!

Quiz of Kings یک بازی آنلاین است که امکان رقابت به صورت دو نفره و حتی رقابت در قالب یک گروه حداکثر 38 نفره با گروه‌های دیگر در آن وجود دارد. این بازی به لطف محیط و سبک و سیاق بسیار رقابتی خود، کاربر خود را تشویق به انجام رقابت‌های پیاپی می‌کند و به همین منظور در Quiz of Kings میتوان با چندین نفر به صورت همزمان به رقابت پرداخت. علاوه بر انجام رقابت با حریف‌هایی که تصادفاً توسط بازی انتخاب میشوند، کاربر بازی میتواند دوستان خود را از طریق بخش جست و جوی اسم و یا ارسال دعوتنامه به مبارزه دعوت کند.

 

 

نحوه انجام بازی

به طور کلی انجام بازی و تسلط بر آن در مدت زمان کوتاهی امکان پذیر است. شیوه انجام مسابقات نیز بدین صورت است که در هر مسابقه بازیکن باید در شش بخش متفاوت با حریف خود به رقابت بپردازد. در واقع هر مسابقه متشکل از شش بخش است که در هرکدام از آن‌ها از هر بازیکن به صورت جداگانه سه سوال چهارگزینه‌ای مشترک پرسیده خواهد شد و بازیکن باید در مدت زمان محدودی به آن ها پاسخ داده و در نهایت هرکسی که بیشترین تعداد سوالات صحیح را داشته باشد، برنده مسابقه خواهد بود. به علاوه در هر یک از شش دور مسابقه، هر بازیکن قادر خواهد بود تا سه بار رشته و زمینه سوالات را انتخاب کند تا از نقطه قوت خود در برخی از زمینه‌های خاص بهره بیشتری ببرد.

 

 

درنتیجه‌ی برنده شدن و یا باختن در هر مسابقه، مقداری سکه و تجربه برای فرد برنده، مقدار کمی تجربه برای فرد بازنده و جریمه برای فردی که در حین مسابقه تسلیم میشود درنظر گرفته شده است و این اطلاعات پس از اتمام مسابقه در پروفایل شخصی هر کاربر ذخیره خواهد شد.

 

رقابت گروهی

بخشی که اخیراً توسط تیم سازنده Quiz of Kings در قالب بروزرسانی به آن افزوده شده است، رقابت‌گروهی نام دارد. با استفاده این قابلیت کاربران این بازی میتوانند با دوستان خود یک تیم تشکیل داده و در قالب یک گروه به انجام رقابت‌ها بپردازند. این قابلیت پس از دستیابی به سطح 10 دردسترس کاربران بوده و برای ساخت یک گروه در بازی Quiz of Kings به تعداد اعضای حداقل 10 و حداکثر 38 نفر نیاز خواهد بود تا درنهایت بتوان به صورت گروهی تیم‌های دیگر را به چالش کشید.

 

 

چت گروهی، لیگ هفتگی و...

یکی از بخش‌هایی که نقش پررنگی در Quiz of Kings ایفا میکند، قابلیت‌های بسیار کارآمد و خوب آن است. سازندگان بازی برای آن قابلیت‌های متعدد و بسیار خوبی نظیر امکان چت با حریف در حین مسابقه، رقابت و چت گروهی، لیگ هفتگی، بازی نامحدود و لیگ ستاره ها را در نظر گرفته‌اند.

 

 

طرح سوال‌توسط بازیکنان

قطعاً مهم‌ترین بخش از یک بازی سبک Trivia، تعدد و به‌روز بودن سوالاتی است که برای بازیکنانش درنظر گرفته می‌شود. سازندگان Quiz of Kings دست به ابتکاری جالب زده‌اند و کاربران این بازی را تشویق به طرح سوالات مختلف برای بازی می‌کنند تا درنتیجه این امر همواره شاهد سوال‌های به‌روز و غیر تکراری باشیم. به علاوه بازی برای کسانی که سوال‌طرح و ارائه می‌کنند سکه‌هایی را درنظر میگیرد تا همواره تشویق به انجام این امر شوند.

 

 

یکی از معدود ایراداتی که بازی Quiz of Kings وارد است، به همین بخش یعنی سوالات آن مربوط میشود. گهگاه در بازی شاهد وجود سوال‌هایی با گزینه‌های عجیب و یا سوال‌هایی که حاوی غلط‌های نگارشی هستیم. هرچند این موارد به تعداد بسیار محدودی دیده می‌شوند، اما به‌هرحال نوعی ایراد تلقی خواهند شد.

 

گرافیک و محیط کاربری

اکنون مدت زمان نسبتاً زیادی از تاریخ ارائه بازی گذشته است و یکی از نکات مثبت در مورد آن را میتوان پشتیبانی خوب و ارائه بروزرسانی‌های بسیار عالی برای آن معرفی کرد. محیط کاربری و گرافیک Quiz of Kings به لطف همین به‌روز رسانی‌ها به کمال و بلوغ خود رسیده است و در حین انجام آن نقص و کندی خاصی مشاهده نمیشود. استفاده از رنگ‌های جذاب و فونت‌های مناسب برای محیط کاربری این بازی نیز یکی دیگر نقاط قوت آن محسوب می‌شود.

علاوه بر مبحث محیط و گرافیک بازی، سازندگان Quiz of Kings در این زمینه صداگذاری نیز بسیار خوب عمل کرده‌اند.

هرچند بازی از جزئیات کمی برخوردار است، ولی به هرحال از نظر گرافیکی و صداگذاری بسیار خوب ارزیابی شده و به‌نظر می‌رسد که از این بخش نمره‌ی خوبی را دریافت کند.

 

جمع‌بندی

Quiz Of Kings یک بازی سبک Trivia است که از لحاظ کیفی در سطح بازی‌های بزرگ این سبک قرار دارد. سوالات آن مخصوص کاربران ایرانی بوده و سوالات بسیار زیاد و در زمینه‌های وسیعی نظیر لوگو و سرگرمی، ورزش، سینما، اطلاعات عمومی، مذهبی، تاریخ، علمی، فوتبال را دربرمی‌گیرد. کاربران این بازی علاوه بر به چالش کشیدن دوستان خود در زمینه اطلاعات، میتوانند سطح دانش و اطلاعات عمومی خود را بالا ببرند. با اینکه هم‌اکنون بازی در سطح کیفی بسیار خوبی قرار دارد، اما می‌توان منتظر بروز رسانی‌های جدید و نوآوری‌های جدیدتری از سازندگان آن بود.

../../../دریافت از کافه بازار