آغاز ارایه سرویس‌های اپراتور چهارم از ابتدای سال 93

آغاز ارایه سرویس‌های اپراتور چهارم از ابتدای سال 93

ایرانیان‌نت، اپراتور چهارم خدمات ارتباطی کشور وعده داد از اوایل سال 93 سرویس‌دهی خود را از مشهد آغاز کند.
رحمت‌ا... خزایی،‌ معاون فنی و مهندسی ایرانیان‌نت با اعلام این خبر، گفت: «از امسال راه‌اندازی شبکه را در مشهد شروع می‌کنیم و امیدواریم تا پایان امسال شبکه راه‌اندازی شود و سرویس‌دهی آن از سال آینده آغاز شود.
او افزود: «طبق پروانه، یک سال دیگر برای شروع سرویس‌های ایرانیان‌نت فرصت داریم، اما شهر مشهد به‌عنوان پایلوت پروژه انتخاب شده است.»
به گفته خزایی، این شهر به دلیل شرایط بهتری که نسبت به بقیه شهرها دارد و علاوه بر این، با اعلام آمادگی شهرداری و امکان استفاده از امکانات توانیر و همچنین فاینانس پروژه در مشهد از سوی یک شرکت، برای آغاز کار انتخاب شده است.
او گفت: «مذاکرات برای راه‌اندازی شبکه شروع شده، اطلاعات جمع‌آوری و بررسی‌های اولیه انجام شده است و درحال امضای توافق‌نامه نهایی با شرکت مشاور طرف قرارداد هستیم.
خزایی افزود: «از هفته آینده در مشهد وارد فاز اجرایی می‌شویم و این شهر به عنوان پایلوت انتخاب شده است.»
او درباره قراردادی که پیش از این برای انتخاب منطقه آزاد ارس به‌عنوان پایلوت شبکه امضا شده بود، گفت: «قبلا پایلوت ارس را داشتیم، اما مشهد جدی‌تر بوده است. برای ارس حتی قرارداد هم امضا کردیم، اما نتوانستیم وارد فاز کار اجرایی شویم. به نظر می‌آید مشهد وضعیت بهتری دارد و باتوجه به یک سال فرصتی که در اختیارمان است،‌ از هفته آینده در مشهد می‌توانیم کارمان را شروع کنیم.»
معاون فنی و مهندسی ایرانیان‌نت درخصوص سرویس‌هایی که در فاز اول این پروژه ارایه خواهند شد، گفت: «واقعیت این است که در مرحله اول سراغ سرویس‌های FTTH نمی‌رویم که بخواهیم خانه‌ها را سرویس بدهیم، چون مشکلات زیادی دارد؛ هم بحث محتوا و هم بحث ایجاد شبکه در کوچه‌ها و خانه‌ها که انرژی و وقت زیادی را می‌گیرد، از چالش‌های پیش رو برای اتصال منازل به فیبر نوری است.»
او افزود: «باید منتظر باشیم ببینیم مشاور چه راهنمایی و کمکی به ما می‌کند. پیش‌بینی ما این است که اول شبکه‌ها را ایجاد کنیم. شبکه را در مشهد ایجاد و سپس در ابتدا به صورت B2G کار کنیم.»
خزایی گفت: «در مرحله بعد سراغ دانشگاه‌‌ها و هتل‌ها می‌رویم و سرویس‌های بیزینسی مرحله دوم کار ما هستند. ابتدا سراغ ایجاد بک‌هال اپراتورها و ایجاد شبکه برای PAPها و جاهایی که صرفا نیاز به شبکه و نه سرویس دقیق محتوادار داشته باشند، می‌رویم و متعاقب آن باید سراغ منازل برویم.»
او درباره مجوزهای ارایه شده در پروانه این اپراتور نیز گفت: «پروانه ما end to end است؛ هم می‌توانیم برای ارایه سرویس محتوا ایجاد كنيم و هم به ارایه سرویس بپردازیم. از شروع تولید یک مجموعه محتوا تا تحویل به مشتری به ما مجوز داده شده است و برای رسیدن به اینها در تکنولوژی، رگولاتوری ما را مختار کرده است و می‌توانیم از هر فناوری استفاده کنیم.»
محمدرضا خاکساری، معاون طرح و برنامه و بودجه ایرانیان‌نت نیز گفت: «در تمام دنیا اپراتوری FTTx از سوی دولت حمایت می‌شود. دولت به آنها کمک می‌کند و حداقل زیرساخت‌ها را در اختیار آنها می‌گذارد و برای گسترش این شبکه سرمایه‌گذاری کرده است.»
او افزود: «این مساله به این دلیل است که تنها کسی که روی این شبکه بیشترین سود را می‌برد، ‌دولت است و بیشترین تاثیر توسعه شبکه FTTx روی GDP است که نفع آن به دولت می‌رسد.»
خاکساری با اشاره به اینکه هرچقدر سطح زندگی مردم افزایش یابد، دولت سود می‌برد، گفت: «وقتی پروانه به ایرانیان‌نت واگذار شد، با توجه به مشکلات دولت و شرایط کشور، دولت به صورت مستقیم نمی‌توانست برخلاف سایر کشورها کمک کند؛ بنابراین اگر قرار باشد امکان استفاده از فناوری‌های دیگر به این اپراتور داده نشود، برای اپراتور خصوصی صرفه اقتصادی ندارد.»
به گفته او، پروانه ایرانیان‌نت برای 31 استان صادر شده و تنها در هفت شهر کشور سطح زندگی بالا است و مردم با تکنولوژی‌های فناوری اطلاعات آشنا هستند و در شهرهای درحال توسعه ممکن است عرضه FTTH به لحاظ برنامه تجاری صرفه اقتصادی نداشته باشد؛ بنابراین دولت با درایتی که داشته و آینده‌‌نگری که کرده، این موضوع را درنظر گرفته تا کل مردم کشور بتوانند از این فناوری بهره‌مند شوند.»

بدن ناقص تله‌کام

بازگشت به هشت سال قبل

تله‌کام پاییزی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه