من‌کارت مشهد روی سیم‌کارت‌های با قابليت NFC رایتل

من‌کارت مشهد روی سیم‌کارت‌های با قابليت NFC رایتل

محمد فرجود، مدیر ارشد بازاریابی رایتل با بیان اینکه خدمات ارزش افزوده نوین این شرکت در دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار تقسیم می‌شود و در حوزه سخت‌افزار، مودم‌های موسوم به وای‌فای را عرضه کردیم، گفت: «پیش از این مودم‌های جیبی را عرضه کرده بودیم و امسال برای اولین بار مودم وای‌فای 3G را ارائه کردیم که به‌دلیل نام رایتل، وای‌فای نام‌گذاری شده است و تا 10 کاربر را همزمان سرویس می‌دهند. این سرویس جدیدی است که با یک بسته اینترنت حتی برای شرکت‌های کوچک و متوسط هم قابل استفاده است.»
فرجود همچنین از رونمایی پورتال فرهنگی مولتی‌مدیای رایحه خبر داد و گفت: «این پورتال به صورت پایلوت راه‌اندازی شده و در نمایشگاه برای ارائه به بازدیدکنندگان عرضه شده است و تفاوت این پورتال با نمونه‌هایی که پیش از این توسط دیگر اپراتورهای کشور عرضه شده، امکان پخش زنده محتواهای مولتی‌مدیا است. همچنين قابلیت دانلود نیز فراهم کرده است.» با این وجود زمان راه‌اندازی پورتال فرهنگی هنوز مشخص نیست.
فرجود با بیان اینکه سرویس تلویزیون همراه را نیز در نمایشگاه رونمایی کردیم،‌ گفت: «سرویس‌MOBILE TV نیز در نمایشگاه رونمایی شد که بر مبنای سیم‌کارت شبکه دیتای رایتل است و نیازی به آنتن ندارد، اما لانچ تجاری برای مشتریان MOBILE TV منوط به اخذ مجوزهای قانونی است که هنوز کسب نشده و امیدواریم ظرف چندماه آینده این مجوزها داده شود.»
رایتل درخصوص پرداخت خدمات پرداخت که میان اپراتورهای فعال کشور امری متداول شده و این روزها خدمات مبتنی بر USSD طرفداران بسیاری به خود جلب کرده است، با دو بانک پاسارگاد و سامان همکاری‌هایی را آغاز کرده و درخصوص توسعه این سرویس‌ها با بانک‌های دیگر در حال مذاکره است.»
فرجود همچنين از سرویس‌ موبایل بنکینگ ویژه خدمات خرد و آفلاین بر بستر NFC خبر داد و افزود: «سیم‌کارت افراد تبدیل به کارت پرداخت اتوبوس و مترو می‌شود و افراد می‌توانند آن را شارژ کنند و در پردا‌خت‌های خرد از آن بهره‌ببرند. این سرویس به صورت آفلاین است و یک حساب بانکی پشتوانه آن به حساب می‌آید.»
مدیر بازاریابی رایتل با اشاره به اینکه سرویس NFC رایتل در حال حاضر به‌صورت پایلوت در شهر مشهد در حال پیاده‌سازی‌است، افزود: «در واقع من‌کارت مشهد که کارت شهروندی این شهر است، روی سیم‌کارت رایتل کپی می‌شود و این سیم‌کارت‌ها که قابلیت NFC دارند می‌توانند در پرداخت‌های خرد مورد استفاده قرار گیرند. سرویس مذکور در مراحل آخر تاییده اجرایی قرار دارد و از نظر توسعه فنی تکمیل است.»در گام پایلوت، این سرویس روی اتوبوس‌های مشهد اجرایی خواهد شد و پس از این موفقیت تست‌ها، با هر شهرداری که متقاضی این سرویس باشد، این روش قابل توسعه است. بزرگ‌ترین مزیتی که برای این سرویس یاد شده، حذف صدور کارت است؛ ضمن اینکه با توسعه NFC در جامعه امکان استفاده از آن و ارائه سرویس‌های نوین از طریق کارت امکان ارائه ندارد و در زمینه‌های دیگر غیر از حمل‌ونقل نیز قابل استفاده است.
همکاری رایتل با نیروی انتظامی نیز یکی از نکاتی است که در نمایشگاه تله‌کام تاکید زیادی روی آن شده است. فرجود با اشاره به اینکه برای اولین بار است که شبکه خدمات باند پهن سیار در اختیار یک سازمان قرار می‌گیرد، درخصوص سرویس جدید رایتل گفت: «سازمانی که اجزای سیار دارد که باید همیشه با یکدیگر در ارتباط باشند، مانند پلیس، آتش‌نشانی و آمبولانس‌ها می‌توانند از این سرویس استفاده کنند. مزیتی که این سرویس دارد این است که سرویس باند پهن است. در گذشته این لینک‌های ارتباطی بسیار محدود و اغلب بر پایه پیامک بودند، اما اکنون امکان انتقال تصاویر و داده‌های حجیم دارند. نیروی انتظامی نیاز به برقراری ارتباط تصویری آنلاین دارد که با هیچ شبکه دیگری امکان‌پذیر نیست.»

نقد و بررسی بازی