مسابقات برنامه‌نویسی اندرویدی در غرفه ایرانسل

مسابقات برنامه‌نویسی اندرویدی در غرفه ایرانسل

ایرانسل نیز در حوزه خدمات ارزش افزوده، با معرفی چارسو، پوشه و برگزاری مسابقات برنامه‌نویسی اندروید به نمایشگاه تله‌کام چهاردهم آمد.
از ابتکارات ایرانسل، برگزاری رقابت‌های اندرویدی در 120 دقیقه بود. در این مسابقه که در سالن 27 برگزار شده بود، متقاضیان تا 31 شهریورماه امکان ثبت‌نام از طریق سایت ایرانسل را داشتند. این مسابقه در محل نمایشگاه و همزمان با برگزاری تله‌کام برگزار شد و موضوع رقابت نیز طراحی یک تقویم شمسی طی 120 دقیقه زمان در نظر گرفته شده بود.
با توجه به اینکه تعداد برنامه‌های کاربردی ویژه تلفن همراه (اپلیکیشن) تولید شده در ایران در مقایسه با تعداد برنامه‌های موجود برای گوشی‌های هوشمند‌ بسیار ناچیز است، ایرانسل در قالب مجموعه طرح‌هایی، اقدام به حمایت از برنامه‌نویسان و مصرف‌کنندگان در این حوزه کرده است.
 این مسابقه را جمعی از اساتید دانشگاه امیرکبیر و کارشناسان ایرانسل داوری می‌کنند و در طراحی سوالات نیز استادان دانشگاه امیرکبیر مشارکت داشتند. افراد شرکت‌کننده در این رقابت‌ها، میزان توانایی‌شان در طراحی برنامه و تبحرشان در زمان محدود و درخصوص موضوع مشخص که اینجا نوشتن یک برنامه تقویم فارسی است، سنجیده می‌شود. در پایان، جوایزی از قبیل هشت بسته «حمایت از برنامه‌نویسان ایرانسل» و همچنین هشت گوشی هوشمند مبتنی بر اندروید به برگزیدگان هر گروه اعطا می‌شود و فرد برنده امکان دسترسی به لابراتور ایرانسل را خواهد داشت و قادر خواهد بود همکاری خود را با ایرانسل مستحکم‌تر کند و ایده‌هایش را  ارائه کند و با نام خودش در اختیار مشترکان ایرانسل قرار دهد.
ایرانسل با راه‌اندازی فروشگاه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه ایرانسل موسم به چارسو، اولین اپراتوری در کشور است که چنین اقدامی انجام داده است. APP STORE چارسو مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی تلفن همراه را به مشترکان ایرانسل عرضه می‌کند.
تولیدکنندگان برنامه‌های کاربردی می‌توانند برنامه‌های خودشان را در چارسو آپلود کنند. چارسو نیز پس از بررسی فنی و محتوایی برنامه‌ها، تاییدیه صادر می‌کند و اپلیکیشن روی بستر فروش ایرانسل در چارسو قرار عرضه می‌شود. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند برای چارسو برنامه‌نویسی کنند.
 چارسو در سه بستر عرضه می‌شود. برای استفاده در موبایل مشترک باید موبایل اپلیکیشین چارسو را نصب کند تا از طریق آن به طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی عرضه شده در این بستر دسترسی پیدا کند که به دو صورت رایگان و غیر‌رایگان عرضه شده‌اند.
نسخه موبایل اپلیکیشن چارسو برای اندرو‌ید و جاوا و سیمبین طراحی شده است و در چارسو برنامه‌های این سه پلتفرم در اختیار مشترکان ایرانسل قرار خواهد گرفت.
این سرویس مختص مشترکان تلفن همراه نیست و مشترکان وایمکس ایرانسل نیز می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.
بزرگ‌ترین مزیت چارسو، نحوه پرداخت هزینه برنامه‌های کاربردی است که از این درگاه خریداری می‌شود. مشترک می‌تواند با یک کلیلک از طریق شارژ حساب سیم‌کارت اعتباری خود، هزینه برنامه کاربردی را که از طریق چارسو تهیه کرده است بپردازد و دیگر نیازی نیست شماره حساب بانکی و رمز بانکی خود را وارد کند و امنیت خود را به خطر بیندازد. دارندگان سیم‌کارت‌های دایمی نیز انتهای ماه روی قبض تلفن همراه خود مبلغ برنامه‌هایی را که خریداری کرده است باید پرداخت کند.
ایرانسل با راه‌اندازی ویترین از سال 86 به نوعی آغاز کننده ارائه سرویس‌های ارزش‌افزوده در ایران به شمار می‌رود. ابتدا محتوای مبتنی بر پیامک و سپس خدمات چندرسانه‌ای بر بستر ویترین عرضه شد.
گام بعدی، ارايه آهنگ‌های پیشواز بود و پس از آن پیشخوان ایرانسل عرضه شد که دریافت روزنامه‌های کثیرالانتشار روی بستر پیامک چندرسانه‌ای روی موبایل بود. از سوی دیگر بازاری برای شرکت‌های تولیدکننده محتوا روی تلفن همراه نیز در ایرانسل ایجاد شد. در نهایت نیز چارسو به‌عنوان اولین فروشگاه برنامه‌های کاربردی با محوریت اپراتور شکل گرفت.