غایبان تله‌کام چهاردهم

چهاردهمین نمایشگاه تله‌کام در حالی امروز به کار خود خاتمه می‌دهد که تکه‌های پازلی که انتظار می‌رفت در این نمایشگاه کنار هم قرار بگیرند تا نمایشگاهی را به نام صنایع مخابراتی رقم زنند، کافی نبودند.
به گزارش عصر ارتباط، سه اپراتور کشور به همراه شرکت مخابرات، بیشترین فضای نمایشگاه را همانند سال قبل به تصرف خود در آوردند و سهم باقی‌مانده از نمایشگاه نیز غالبا در اختیار شرکت‌هایی بود که ارايه‌دهنده خدمات ارزش افزوده هستند. بر این اساس حاضران عرصه مخابرات در کشورکه به نوعی از ارايه‌دهنگان خدماتی از این جنس هستند در نمایشگاه هم عرصه خود حضور نداشتند و یا حضوری کم‌رنگ و کم‌اثر داشتند. براین اساس می‌توان غایبان نمایشگاه تله‌کام را به چهار دسته تقسيم كرد که یا نبودند و یا در میان هیاهوی نمایشگاه حضوری محوگونه داشتند.
 PAP های خاموش
به نظرمی‌رسید شرکت‌های ارايه‌دهنده و توزیع‌کننده خدمات اینترنتی می‌توانستند دست در دست یکدیگر یکی از سالن‌های نمایشگاه را از آن خود کنند تا بازدیدکنندگانی که سیم‌کارت به دست نمایشگاه را ترک می‌کنند، اینترنت پرسرعت نیز ثبت‌نام کرده باشند و یا از بسته‌های تخفیف نمایشگاهی اینترنت پرسرعت استفاده کرده باشند. اما در میان شرکت‌های ارايه‌دهنده خدمات اینترنتی تنها نام‌هایی از پارس‌آنلاین، داتک و پیشگامان کویز یزد دیده می‌شود. شرکت‌های اینترنتی که از حیث ماهیت و عملکرد با محتوای چهاردهمین نمایشگاه تله‌کام قرابت زیادی دارند، نتوانستند میزبان بازدیدکنندگان این نمایشگاه باشند و عرصه را به اپراتورها و رقیب مخابراتی واگذار کردند.
 خارجی‌های ناپیدا
پیش از برگزاری چهاردهمین نمایشگاه تله‌کام اعلام شد که «در چهاردهمین نمایشگاه ایران تله‌کام 201 شرکت و واحد تولیدی داخلی و 60 شرکت خارجی یا نمایندگی‌های آنان از 12 کشور جهان آخرین دستاوردهای خود را در زمینه ارتباطات، مخابرات و فناوری اطلاعات در معرض دید کارشناسان و علاقه‌مندان خواهند گذارد. شرکت‌های خارجی شرکت‌کننده یا نمایندگی‌های آنان از کشورهای کشور امارات متحده عربی، انگلیس، آلمان، تایوان، چین، ژاپن، فرانسه، کانادا، کره جنوبی، لهستان، هلند و هند در نمایشگاه حضور خواهند یافت.»
با وجود این، نه‌تنها 60 شرکت خارجی بلکه عددی به مراتب کمتر از این نیز روایتگر خارجی‌های حاضر در نمایشگاه نبود. برخی دیگر از شرکت‌های خارجی که غرفه‌ای را با نام و برند خود در نمایشگاه داشتند صرفا به داشتن فضایی فیزیکی اکتفا کرده بودند و نشانه‌هایی از حیات در غرفه‌های آنها دیده نمی‌شد. هواوی یکی از همان حاضران بی‌حیات بود.
 84  عضو سندیکای مخابرات؛ کمی تا قسمتی ناپیدا
سندیکای صنعت مخابرات ایران در حال حاضر 84 عضو دارد. این شرکت‌ها غالبا در زمینه تولید، نصب، راه‌اندازی و مشاوره سیستم‌های مخابراتی و ملزومات آن فعالیت دارند. این شرکت‌ها که از غایبان برجسته این نمایشگاه به حساب می‌آیند، برای غیبت خود دلیلی دارند که مبتنی بر وضعیت نیمه‌جان تولید صنایع مخابراتی در کشور است که مشکلات سال‌های اخیر مانند نوسانات قیمت ارز و تحریم‌ها، بسیاری از آنها را از پای در آورد و یا به سمت و سویی متفاوت هدایت کرد. با وجود این انتظار می‌رود که در نمایشگاه صنایع مخابراتی این قسم از شرکت‌ها حضور حداکثری داشته باشند.
 بازوان مخابراتی بانک‌ها نیامدند
نمايشگاه بين‌المللي صنايع مخابرات و اطلاع‌رساني كه با هدف توسعه پتانسيل کشور در زمينه فناوري اطلاعات و ارتباطات برگزار مي‌شود، از سوي بانك‌هاي كشور به منظور ارايه خدمات مالي مرتبط با پرداخت همراه استقبال نشد. بانك‌ها كه مي‌توانستند با ارايه خدمات مبتني بر موبايل‌بانك در اين نمايشگاه حضور داشته باشند، از اين فرصت چشم پوشيدند. در اين ميان دو بانك ملت و پست‌بانك حضور كم‌رنگي در اين نمايشگاه داشتند؛ همان دو بانکی که سال گذشته نیز در نمایشگاه حضور داشتند.در میان شرکت‌های ارايه‌دهنده خدمات بانکداری الکترونیکی و خدمات پرداخت می‌توان از شرکت فناپ نام برد که به عنوان شرکت ارايه‌دهنده خدمات بانکی به بانک پاسارگاد حضور برجسته‌ای در نمایشگاه داشت و در ورودی سالن 8 که غالبا دولتی‌ها در آن حضور داشتند، پایونی را به خود اختصاص داده بود. شرکت توسن و شرکت خدمات انفورماتیک نیز به‌عنوان دو شرکت برجسته در زمینه خدمات بانکی در سایه جیرینگ نام‌شان در سالن 7 نمایشگاه دیده می‌شد، اما از دیگران خبری نبود.به نظر می‌رسد نمایشگاه تله‌کام بیش از آنکه مکانی برای توسعه و تقویت صنایع مخابراتی و یا مرتبط با مخابرات باشد، تریبونی برای معرفی آخرین محصولات و خدمات اپراتورهای کشور است.