دولت جلوی ورود گوشی‌های قاچاق را بگیرد

دولت جلوی ورود گوشی‌های قاچاق را بگیرد

مهدی بهوندی، مدیر فروش شرکت ارتباط همراه گویا اروند آغاز تولید گوشی‌های GLX  در سال 86 را بسیار دشوار توصیف کرد و معتقد است در دورانی که گوشی‌های چینی بازار را پر کرده بودند و واردات گوشی آزاد بود، GLX  با ورود به عرصه تولیدات گوشی‌های سطح پایین کیبوردی با امکانات ساده، دوربین و بلوتوث و دو سیم‌کارته با مقاومت در برابر ناملایمات تعرفه‌ای و بحران‌های سیاسی و اقتصادی امروز توانسته با تولید گوشی‌های هوشمند جزو پرفروش‌ترین برندهای بازار گوشی تلفن همراه محسوب شود.

 چند سال است تولید گوشی‌های GLX در داخل کشور انجام می‌شود؟
پنج سال است گوشی‌های GLX در داخل کشور تولید می‌شوند. در ابتدا تولید را با گوشی‌های کیبوردی آغاز کردیم. پس از افزایش تولیدات گوشی‌های کیبوردی، اینک به‌خاطر اینکه رقابت جهانی بر سر تولید گوشی‌های هوشمند افزایش یافته، وارد عرصه تولید گوشی‌های هوشمند با سیستم‌عامل‌های مختلف شدیم تا از بازار جهانی عقب نمانیم.
 چند وقت است وارد بازار تولید گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید شده‌اید؟
 در حال حاضر دو سال است روی سیستم‌عامل مشغول کار هستیم که یک سال و نیم آن به‌صورت جدی روی بازار اندروید متمرکز شده‌ایم و سال جاری را با اوج کاری در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل آغاز کردیم و در حدود 25 مدل گوشی هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید وارد بازار کرده‌ایم. از مزیت‌ گوشی‌های جدید می‌توان به اپلیکیشن‌ها و امکانات خاص روی گوشی‌ها مانند نرم‌افزارهایی که از ماه آینده روی گوشی‌ها نصب خواهد شد و جای گفت‌وگوهای خارجی (Chatting) را خواهد گرفت اشاره کرد. نرم‌افزار دیالوگ(گفت‌وگو) به‌طور رایگان روی گوشی‌ها نصب می‌شود که از این طریق کاربران می‌توانند ارسال عکس، فایل و گفت‌وگو را از طریق GPRS و WiFi انجام دهند. طراحی سرور و دیگر امکاناتش توسط شرکت و داخل ایران انجام می‌شود. سرعت آن بالا است و یوزر آن رایگان روی GLX نصب است و تولید و به بازار عرضه می‌شود. هدف آخر ما تولید گوشی‌های مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید ارزان‌قیمت بود. تصمیم بر این بود که گوشی‌های کیبوردی دست مردم جمع شود تا بتوانند گوشی‌های هوشمند اندرویدی تهیه کنند. بازار را بررسی کردیم و متوجه شدیم گوشی زیر چهارصد هزار تومان پیدا نمی‌شود، روی این مساله کار کردیم. ما در مواقعی خودمان را در برابر مردم سپر قرار داده‌ایم و با ایجاد رقابت باعث شدیم برندهای معروف قیمت محصولات خود را کاهش دهند. در بسیاری مواقع با کاهش قیمت‌ گوشی‌های GLX سایر برندها نیز قیمت‌های خود را به‌ناچار کاهش داده‌اند.
 آیا کاهش قیمت برای آن شرکت‌ها صرفه اقتصادی در پی خواهد داشت؟
نصف قیمت گوشی‌های حاضر در بازار سود شرکت واردکننده است، بنابراین هرچقدر هم قیمت کاهش پیدا کند هنوز ضرر نکرده‌اند، بلکه کاهش قیمت از سود گوشی انجام می‌شود. ما از آنجا که دنبال سود بالا نیستیم، به سود کم قانع‌ایم و آنها مجبور به کاهش قیمت‌هایشان می‌شوند.
 آیا کاهش قیمت برای شما هدف منظور می‌شود؟
هدف ما برندسازی است. مردم باید GLX را بشناسند، درحالی‌که بیشتر آنها نام‌هایی مانند سامسونگ، اچ‌تی‌سی و سونی را می‌شناسند،GLX  تازه‌وارد دسته گوشی‌های هوشمند مبتنی بر اندروید شده است و در این بازار نوپاست و باید مورد توجه مردم قرار بگیرد و با تفاوت کیفیت آگاه شوند و سپس مبادرت به خرید کنند. برای این منظور نیاز به تبلیغات گسترده داریم که ما در این زمینه توانایی رقابت با نام‌های بزرگی مانند سامسونگ را نداریم، بنابراین باید روی قیمت تمرکز کنیم. همچنین کسانی که قدرت خرید بالا دارند بسیار محدودند. برسی‌ها نشان داده است گوشی‌های کیبوردی از تعداد فروش بیشتری نسبت به گوشی‌های تاچ برخوردارند. دلیل آن کار راحت با گوشی‌های کیبوردی نیست، بلکه به قیمت ارزان آن مرتبط است. یک گوشی کیبوردی با قیمت صد و پنجاه هزار تومان در مقایسه با گوشی اندرویدی با امکانات تاچ و سیستم‌عامل اندروید صد و پنجاه هزار تومانی مسلما بازنده خواهد بود. هدف اصلی ما بعد از خدمت‌رسانی به مردم، شناساندن گوشی‌های متنوع برند GLX است.
 از مشخصات این گوشی‌های خاص می‌گویید؟
این گوشی‌ها چهار هسته‌ای هستند و با صفحه‌نمایشFull HD، دارای دوربین 15 مگاپیکسلی و از لحاظ قیمتی تقریبا نیمی از قیمت گوشی‌های مشابه موجود در بازار خواهند داشت. ما این گوشی‌ها را از طریق کمپین فروشگاهی خود به مخاطبان عرضه خواهیم کرد تا با قیمت‌های کاذب در دسترس مخاطبان قرار نگیرند.
 پنج سال زمان مناسبی برای جا افتادن یک برند است، اما GLX هنوز در بین دیگر گوشی‌های بازار کم‌رنگ است. دلیل آن چیست؟
دو عامل در این مسئله دخیل است؛ یکی حمایت‌های دولتی و دیگری بی‌ثباتی دلار. ما ادعا نمی‌کنیم که تولید ما صددرصد در داخل انجام می‌شود، تقریبا همه می‌دانند که برای مثال، تولید CPU در انحصار چند کشور در دنیاست. اپل و سامسونگ نیز از آنها خرید می‌کنند، اما مدعی هستیم كه قطعات را خرید، برد را طراحی و قطعات را روی برد نصب و طراحی می‌کنیم. قاب را خودمان تولید می‌کنیم رنگ کار خودمان است؛ بنابراین از طراحی تا مونتاژ و تولید در داخل و توسط نیروهای ایرانی انجام می‌شود، اما از جایی که قطعات با دلار خریداری می‌شوند خط تولید با نوسانات دلار دچار مشکل می‌شود. در این وضعیت نیز مقاومت کردیم و با افزایش قیمت دلار بازار را ثابت نگه داشتیم و نه‌تنها افزایش نداشتیم، بلکه گاهي کاهش قیمت نیز داشته‌ایم. فرض کنید در این شرایط با کاهش قیمت سامسونگ، GLX چطور می‌تواند از خودش دفاع و با این برند برابری کند. اگر ثبات اقتصادی داشتیم می‌توانستیم زودتر از اینها نام خود را به مردم بشناسانیم، اما اینکه GLX در بحران سیاسی، اقتصادی این سال‌های توانسته به اینجا برسد کار بزرگی کرده است.
 تاکنون حمایتی از دولت داشته‌اید؟
در اختصاص‌دادن فضای کارخانه در منطقه اروند خرمشهر، در ترخیص قطعات و تجهیزات کارخانه در گمرک از ما حمایت شد، اما ورود گوشی‌های قاچاق و بدون گارانتی بزرگ‌ترین ضربه به بازار تولیدی کشور است که متاسفانه چاره‌ای برای جلوگیری از آن تامل نشده است. یکی از کارهایی که ما برای حفظ جایگاه‌مان کردیم، ارايه یک‌ماه گارانتی تعویض به کاربران بود، همچنین ارايه یک سال ضمانت درصورتی‌که اگر نتوانستیم خدمات بدهیم گوشی را تعویض ‌کنیم. طی دو سال گذشته طرح تعویض را گذراندیم، مبنی بر اینکه گوشی‌های خراب یا شکسته را با نصف قیمت خریداری کردیم و گوشی جدید ارائه دادیم. به ما ارز دولتی ندادند و نتوانستیم از LC استفاده کنیم.
 به‌عنوان یک بنگاه تولیدی چه حمایت‌هایی از دولت جدید انتظار دارید؟
بیشترین انتظار ما از دولت جدید، اتخاذ تدابیر جدی برای جلوگیری از ورود گوشی‌های قاچاق است. شنیده شده که سامسونگ و اپل درصددند در ایران دفتر راه‌اندازی کنند، ورود هر تولیدکننده گوشی به نفع بازار ماست؛ زیرا فضا رقابتی می‌شود و مجبور می‌شویم برای اینکه از بازار جا نمانیم کیفیت محصولات‌مان را افزایش دهیم. اما این بدین معنی است که آنها همیشه حمایت دولت و کشورشان را به همراه دارند و ما نیز برای بقا باید دارای چنین حمایت‌هایی از سوی دولت و کشورمان داشته باشیم. باید تعرفه واردکننده و تولیدکننده هماهنگ باشد تا بتوانیم در کنار هم رقابت سالم داشته باشیم.
 در بسیاری از موارد زمانی که صحبت از حمایت می‌شود، ناخودآگاه اذهان به سمت حمایت‌های مالی می‌رود، شما تاکنون از تسهیلات مالی از سوی دولت چه استفاده‌هایی داشته‌اید؟
هیچ حمایت مالی از سوی دولت نداشته‌ایم. ما افتخارمان این است که از سرمایه مردم برای خودشان استفاده می‌کنیم، همان خرید مردم برای ما ایجاد سرمایه می‌کند، تمام پشتوانه ما مردم است.

یک امپاد همه‌کاره

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه