به جای ارایه مجوز چارچوب‌ها برای فینتک‌ها مشخص می‌شود

به جای ارایه مجوز چارچوب‌ها برای فینتک‌ها مشخص می‌شود

شرکت شاپرک به عنوان بازوی اجرایی رگولاتور بانکی در چند سال گذشته به منظور ساماندهی اوضاغ آشفته صنعت پرداخت تمرکز اصلی خود را روی این موضوع معطوف کرده بود. اما امسال صنعت پرداخت کشور با پدیده‌های نوظهوری به نام فین‌تک‌ها جدی‌تر از سال‌های گذشته مواجه شد، موضوعی که نه می‌توان در برابر آن بی‌تفاوت بود نه می‌توان در شرایط فعلی که قانو‌گذار هنوز خط مسیر مشخصی برای آن مشخص نکرده برنامه‌ای جدی برای آن داشت. البته محسن قادری مدیرعامل شاپرک در صنعت پرداخت معروف به مردی برای تمام فصول چه در روزهای سخت و چه در روزهایی که هنوز نیامده است. او با درک این موضوع که نمی‌توان در برابر پدیده‌های نوظهور مقاومت کرد، در سومین نمایشگاه تراکنش حامی جشنواره فین‌تک‌ها شده است، تا از نزدیک با دغدغه‌های این صنف جوان آشنا شود. به منظور بررسی مشکلات و راه‌کارهای مدنظر شاپرک با وی گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید.

 در ابتدا بفرماييد چرا شاپرك حامي ويژه جشنواره فين‌تك‌ها در نمايشگاه تراكنش شده است؟
اول از همه، مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) امسال را سال "اقتصاد مقاومتي، توليد – اشتغال" ناميده‌اند و همه نهادها و سازمان‌ها موظفند در حوزه مسئوليت خود جهت‌گيري متناسب با اين نام‌گذاري داشته باشد. بر همین اساس شاپرك هم تصميم گرفت در حوزه فعاليت خود كه نوآوري مالي هم بخش مهمي از آن است، حضوري اثربخش داشته باشد. از آنجا كه توجه به فين‌تك‌ها و درك و حل موانع و معضلات آن‌ها هر دو مقوله اشتغال و توليد را پوشش مي‌دهد، حمايت از اين شركت‌هاي نوپا را در دستور كار خود قرار دادیم. البته اتخاذ اين رويكرد از سوي بانك مركزي ج. ا. ا. هم به شاپرك ابلاغ شده است و ما مكلف به پايش و رصد بازار فناوري‌هاي مالي در كشور شده‌ايم.

 البته تاکنون به نظر می‌‌رسید شاپرک متمرکز بر صنعت پرداخت است.
در واقع شناسايي فرصت‌هاي پيش‌رو در زمينه نوآوري‌هاي مالي به ويژه در حوزه پرداخت الكترونيك به منظور همگامي با فضاي كسب و كار بين‌المللي، بدون ورود به بازار كسب و كار، از وظايف ذاتي شركت شاپرك بوده و هست. اگر چه فعالان حوزه پرداخت الكترونيك، شاپرك را به‌عنوان بازوي نظارتي بانك مركزي ج. ا. ا. مي‌شناسند، اما وظايف توسعه‌اي شاپرك، ابداً كمتر از وظايف نظارتي آن نيست. البته غالب بودن وجه نظارتي شاپرك، به دليل اقدامات مؤثر نظارتي شاپرك در شبكه پرداخت الكترونيك كشور در سال‌هاي گذشته است‌؛ زيرا شبكه پرداخت الكترونيك كشور در سال‌هاي پيش از تأسيس شاپرك به‌صورت جزيره‌اي و بدون ساز وكار مدون و مشخص و به اقتضاي نياز يا بضاعت متوليان آن اداره مي‌شد. به اين ترتيب بديهي بود كه پس از تأسيس شاپرك در سال 1390، عمده تمركز اين شركت روي ساماندهي حوزه پرداخت الكترونيك كشور متمركز شود‌؛ اما امروز پس از گذشت نزديك به شش سال از آن زمان و ابلاغ بيش از شصت مستند نظارتي در زمينه‌هاي فني، امنيتي و كسب و كاري و انجام مكرر مميزي دوره‌اي و موردي از شركت‌هاي ارایه دهنده خدمات پرداخت، با اطمينان مي‌توان شبكه پرداخت الكترونيك كشور را شبكه‌اي منسجم، امن و كارا ناميد.

 یعنی معتقدید شاپرک راهی جز توجه به حوزه فین‌تک‌ها ندارد؟
بله. در طول سال‌هاي گذشته، فعاليت‌هاي توسعه‌اي هم در كنار فعاليت‌هاي نظارتي مد نظر بوده است، اما اكنون به‌واسطه تغيير قابل توجه فضاي كسب و كار و ورود مؤثر فين‌تك‌ها كه به تغيير جهت صنعت بانكداري و پرداخت الكترونيك منجر شده است، توجه ويژه به اين كسب و كارهاي نوين فناورانه اجتناب ناپذير است‌؛ در غير اينصورت امواج سهمگين نوآوري‌هاي مالي كه بر درياي پرتلاطم فناوري سوار شده‌اند، همه نظام بانكي و پرداخت كشور را در خود فرو خواهند برد.

 آيا اين حمايت مقطعي و محدود به اين همايش است، يا به‌صورت مدون در برنامه اقدامات شركت شاپرك قرار دارد؟
جايگاه شركت شاپرك در شبكه پرداخت الكترونيك كشور به گونه‌اي است كه مي‌تواند به طرق مختلف اين كسب و كارها را مورد حمايت قرار دهد. به ‌عنوان مثال همان‌طور كه در طول برگزاري اين رويداد هم شاهد خواهيد بود، ما فضايي را براي برگزاري جلسه با فين‌تكي‌ها اختصاص داده‌ايم. در واقع بنا داريم اين سه روز را به برگزاري نشست و شنيدن نظرات اين دوستان اختصاص دهيم. طوري برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه مديران و كارشناسان شركت شاپرك در طول برگزاري همايش، در همان طبقه برگزاري رويداد، حضور داشته باشند و علاوه بر بررسي مشكلات و محدوديت‌هاي تيم‌هاي فين‌تك، به سؤالات آن‌ها در حوزه‌هاي رگولاتوري، فني و امنيتي پاسخ دهند. البته رويكرد شركت شاپرك، ورود به حوزه كسب و كار فين‌تك‌ها نيست و مي‌خواهيم در كنار معرفي زيرساخت‌هاي فراهم شده و شرايط بهره‌مندي از اين زيرساخت‌ها، با شناسايي نيازهاي مقرراتي و زيرساختي فين‌تك‌ها، نسبت به بررسي مجدد و ايجاد شرايط مناسب جهت توسعه فضاي فعاليت و پشتياني از ايشان اقدام کنيم. برگزاري جلسات هم‌انديشي محدود به اين سه روز نخواهد بود و قصد داريم اين روند را به‌صورت دایمي در شاپرك پيگيري كنيم.

 با توجه به اينكه شاپرك بازوي بانك مركزي ج. ا. ا. در صنعت پرداخت الكترونيك كشور است، چه تغييراتي لازم است در حوزه رگولاتوري اعمال گردد تا كسب و كارهاي فين‌تكي در پياده‌سازي و اجراي ايده‌هاي خود با محدوديت كمتري مواجه شوند؟
فين‌تك‌ها در همه جاي دنيا با محدوديت‌هاي رگولاتوري دست و پنجه نرم مي‌كنند و اين امر فقط محدود به ايران نيست. اساساً رگولاتورهاي مالي و بانكي - همان‌طور كه از اسمشان هم پيدا است - به دنبال شناسايي و كاهش ريسك در عمليات مالي و بانكي هستند تا با مديريت ريسك از رقابت اصولي، در عين رعايت استانداردهاي فني و امنيتي، اطمينان حاصل كنند. فين‌تك‌ها در طرف مقابل به دنبال يافتن راه‌هاي خلاقانه به‌منظور تسهيل تجربه‌هاي كاربري و ايجاد خدمات جديد هستند‌؛ بنابراين هماهنگي و سازش كامل اين دو بازيگر در عرصه مالي و بانكي به‌راحتي ممكن نيست. با اين حال آنچه موجب رونق كسب و كارهاي اين صنعت در درازمدت بوده است، اثر متقابل رگولاتوري و نوآوري در طول زمان است‌؛ به عبارت ديگر درك متقابل اين دو گروه از نگراني‌ها و نيازمندي‌هاي يكديگر، ضامن توسعه مؤثر و ماندگار صنعت خواهد بود و برعكس، عدم به رسميت شناختن هر يك از اين دو توسط ديگري، يا سبب ركود صنعت و يا افزايش ريسك‌ها و مخاطرات خواهد شد.
سؤال طرح شده سؤالي خوبي است‌؛ اما جواب آن با توجه به ميزان شناختي كه رگولاتور از فضاي كسب و كار و روش‌هاي خلاقانه مبتني بر فناوري دارد تغيير خواهد كرد. يكي از دلايل حضور شاپرك در جشنواره فين‌تك و حمايت از اين بخش افزايش شناخت از نيازهاي فين‌تك و يافتن پاسخ دقيق‌تر به سؤال شما است. هر چه اين شناخت بيشتر باشد اقدامات اجرايي سريع‌تر و مؤثرتر خواهد بود. بديهي است پس شناخت كامل و دقيق از وضعيت كسب و كار فين‌تك‌ها، و نيازمندي‌ها و موانع پيش روي آن‌ها، اصلاح دستور‌العمل‌ها يا بازنگري آن‌ها در جهت تسهيل فضاي كسب و كار در اين حوزه از مهمترين اقدامات شاپرك خواهد بود. همچنين ايده‌هايي كه نيازهاي شبكه پرداخت الكترونيك كشور را به شكل بهتري پوشش بدهند، در اولويت توسعه‌اي شاپرك قرار خواهند گرفت.

 اقدامات عملی رگولاتور بانکی در این موضوعات چه بوده است؟
البته اقداماتي كه بانك مركزي ج. ا. ا. طي چند ماه گذشته در اين راستا صورت داده است به شكل قابل توجهي به توسعه فضاي كسب و كار فين‌تك‌ها منجر خواهد شد. به‌عنوان مثال معرفي زيرساخت نشان‌گذاري كشور كمك مؤثري براي توسعه كسب و كارهاي فين‌تك‌ها خواهد بود، چرا كه استفاده از اين زيرساخت بخش عمده‌اي از نگراني‌هاي امنيتي رگولاتور را كاهش داده و به فين‌تك‌ها اجازه مي‌دهد فارغ از دغدغه‌هاي امنيتي به توسعه خدمات خود فكر كنند. همچنين سياست‌هاي بانك مركزي ج. ا. ا. در خصوص فناوري مالي كه چندي پيش ابلاغ شد، نشان مي‌دهد كه رگولاتور مالي و بانكي كشور در مورد فين‌تك‌ها به سمت باز كردن فضا كسب و كار و كاهش محدوديت‌ها، البته در چارچوب معين و منطبق با استانداردها، سمت گرفته است. رويكردي كه با حذف فرايندهاي ارایه مجوز و جايگزين كردن آن با اعلام چارچوب‌ها و نقش‌ها در صنعت بانكداري و پرداخت الكترونيك كشور، عامل بسيار مهمي در باز شدن فضاي كار براي فين‌تك‌ها خواهد بود.

 و به‌عنوان سؤال آخر، چه توصيه‌اي براي كسب و كارهاي نوپاي فين‌تك داريد؟
توصيه‌هاي متعددي براي توسعه و پا گرفتن كسب و كارهاي فين‌تك وجود دارد كه بيشتر آن‌ها در سمينارها و كارگاه‌ها ارایه مي‌شوند و البته در اينترنت نيز در دسترس است‌؛ اما مشكل اساسي، استقلال اين مطالب از شرايط جاري، زيرساخت‌هاي موجود و مقررات حاكم بر حوزه مالي كشور است. وقوف از شرايط جاري كشور در كنار توجه به مطالب مستقل ياد شده امري ضروري است و براي اين منظور، شاپرك علاوه بر ايجاد شرايط گفت و گوي حضوري، قصد برگزاري دو كارگاه را در همايش تراكنش ايران دارد. همچنين همانطور كه گفته شد، همكاران ما در طول اين رويداد سه روزه آماده شنيدن نظرات، پيشنهادات و موانع پيش‌روي فين‌تك‌ها هستند. اميدوارم دوستان فعال در حوزه فين تك بتوانند با حضور در اين دو كارگاه و رجوع به همكاران ما در غرفه شاپرك، اطلاعات مورد نياز خود را به دست آورند.