شبکه بانکی نیازمند ورود به اینترنت اشیا است

مهدي روحاني‌نژاد مدير «فروم اينترنت اشياء ايران» قراراست در نمايشگاه تراكنش ايران، كارگاه اينترنت اشياء را برگزاركند، در گفت‌وگوي پيش رو، با او در خصوص ضرورت تجهيز صنايع و سيستم بانكي كشور به فناوري اينترنت اشياء به گفت و گو نشستيم كه مي‌خوانيد.

  آيا اينترنت اشياء يا IOT در ايران كاربرد دارد يا اساسا يك ايده‌ي فانتزي است؟
به طور كلي حوزه ارتباطات در تمام دنيا، درحال حركت به سمت اينترنت اشياست. برقراري ارتباط تجهيزاتي كه در صنعت كشور وجود دارد، تحت تأثير همين عرصه قرار خواهد گرفت. يك موج از اينترنت اشياء، توسط انسان و به وسيله موبايل‌ها از سال‌هاي گذشته شروع شد و در حال حاضر هم در حال اتصال اين سيستم به ساير تجهيزاتي كه در كشور وجود دارد هستيم. در مورد ايران هم بايد بگويم، نمونه‌هاي مختلفي از صنايع و تجهيزات در كشور وجود دارد كه مجهز به IOT است.

  آيا محصول تجاري شده‌اي در بازار ايران وجود دارد كه در اين دسته‌بندي قرار گيرد؟
اگر خيلي ساده بخواهيم محصولي را نام ببريم، كنتورهاي هوشمندي كه در خانه‌ها وجود دارند، نمونه‌اي از همين محصولات IOT است. كنتورهاي ديجيتال سه‌زمانه است كه به‌صورت لحظه‌اي امكان كنترل ميزان مصرف را براي شما فراهم مي‌كند. در حال حاضر در حدود يك ميليون كنتور از همين سيستم استفاده مي‌كنند. در صنايع هم، سنسورهايي داريم كه نمونه‌هاي جديدتر آن‌ها، به صورت IOT (اينترنت اشيا) به‌صورت لحظه‌اي وضعيت خط لوله‌اي را كه در آن آب يا نفت يا هرچيز ديگري وجود دارد، گزارش مي‌دهد. بنابراين اگر مثلاً نشتي اتفاق بيفتد، از طريق سيستم IOT قابل تشخيص است.

  اين‌ها كه گفتيد كاربردهاي صنعتي است.
در نمونه ديگري از استفاده از IOT، بايد به كاربردهاي آن در اداره شهر هوشمند اشاره كنيم كه در حال حاضر در بندرانزلي و چندشهر ديگر انجام شده و شما مي‌توانيد آلودگي هوا و ارزيابي رطوبت خاك براي آبياري را به وسيله سنسورهايي كه در داخل خاك قرار مي‌گيرد بسنجيد. به اين شكل كه هر زماني كه رطوبت پايين آمد، اين سنسور به صورت اتوماتيك آبياري را شروع مي‌كند. در حوزه‌هاي مختلف، مثل پاركينگ هوشمند و صنعت حمل‌ونقل نيز از اينترنت اشياء استفاده مي‌شود. در صنعت حمل‌ونقل و در پروژه سپهتن، كاميون‌ها و اتوبوس‌هايي كه در جاده‌هاي بين شهري تردد مي‌كنند، توسط پليس موظف شده‌اند كه تجهيزاتي را روي اتوبوس يا كاميون قرار دهند كه به كمك ردياب (GPS) سرعت و شتاب را مي‌سنجد. روي اين سيستم‌‌ها موقعيت اين وسائل نقليه هم نصب شده و نيم ساعت قبل از اين‌كه اتوبوس يا كاميون، به نزديك‌ترين ايستگاه پليس برسد، همه اين موارد كنترل مي‌شود و اگر تخلفي نباشد بدون اين‌كه نياز به توقف باشد، به حركت‌شان ادامه مي‌دهند. اين‌ها مواردي از استفاده از IOT است كه هم اكنون در كشور در حال استفاده است، ولي مانند ساير نقاط دنيا، نياز به پيشرفت در ساير حوزه‌ها كماكان احساس مي‌شود.

  بعضي از توليدكننده‌ها مثل سامسونگ، امكانات IOT را روي دستگاه‌هاي توليدي‌شان مي‌گذارند. آيا اين مساله تهديدي براي استارت‌آپ‌هاي فعال IOT محسوب مي‌شود؟
استارت‌آپ‌ها اگر بخواهند در حوزه تجهيزات سخت افزار ورود كنند، سطح رقابت‌پذيري پاييني دارند. نه فقط سامسونگ، كه شركت‌هاي چيني وارد بازار مي‌شوند و به راحتي، ارزان‌ترين سخت‌افزارها را وارد بازار مي‌كنند. بنابراين هرچه شركت‌هاي ديگر تجهيزات‌شان را هوشمند كنند، اين مثل گوشي هوشمند يك فرصت براي استارت‌آپ‌هاست كه اپليكيشن بنويسند، خدمت تعريف كنند و كارهاي مختلفي كه در اين حوزه است را انجام دهند. بنابراين از ديد استارت‌آپي اين يك تهديد نيست. اما اگر بخواهيم وجه ديگر قضيه را ببينيم، ممكن است اين مساله نوعي تهديد محسوب شود و آن بحث امنيت است. مساله اين است كه هرچه‌قدر سخت‌افزارها و امكانات‌مان در دست خودمان نباشد، مي‌تواند يك عامل تهديدكننده براي بحث‌هاي امنيتي به حساب‌‌ايد.

  در كارگاه اينترنت اشياء در ارتباط با چه مواردي صحبت مي‌كنيد؟
در اين كارگاه تلاش مي‌كنيم بانك‌ها را با فناوري IOT آشنا كنيم. به احتمال زياد، اغلب اين بانك‌ها با اينترنت اشياء آشنا نيستند و نياز است كه ما در درجه اول اين حوزه را معرفي كنيم و ويژگي‌هاي آن را توضيح دهيم. در نهايت كاربردهايي را كه IOT در حوزه بانكي و پرداخت (payment) مي‌تواند داشته باشد، مطرح مي‌كنيم. بنابراين در اين كارگاه‌، بانك‌ها با IOT و كاربردهاي آن در سيستم بانكي آشنا مي‌شوند و از سوي ديگر آشنايي با روش‌هاي مشاركت در صنايع ديگر نيز، به بانك‌ها آموزش داده مي‌شود.

  چه انتظاري از خروجي اين كارگاه داريد؟
صنعت بانكي و شركت‌هاي ارایه‌كننده خدمات پرداخت، فاز الكترونيكي كردن را تا حدي طي كرده‌اند. مدتي است بانكداري الكترونيك شكل گرفته و در فاز بعدي بايد به سراغ هوشمندسازي اين فرآيند برويم. در حال حاضر اين اتفاق نيفتاده وIOT مي‌خواهد اين كار را انجام دهد.
 اين نكته را هم بايد در نظر بگيريم كه با وجود گذر از فاز الكترونيك به فاز هوشمند‌سازي، در برخي حوزه‌ها، هم‌چنان برنامه الكترونيكي شدن هم انجام نشده است.
 مثلاً در بحث بيمه‌ها هنوز چيزي تحت عنوان بيمه الكترونيكي نداريم. به همين خاطر، دوستاني كه در حوزه بانكداري هستند، نبايد به اين‌كه يك مرحله جلوترند غره شوند، اين نسبت به صنايع ديگر مثبت است، اما هوشمندسازي بايد در گام بعدي انجام شود، تا همه صنايع، با هم روند الكترونيك شدن و سپس هوشمندسازي را طي كنند.
مخابراتي‌ها در اين بخش، نسبت به صنايع ديگر پيشروترند، اما بحث ديگري كه مطرح مي‌شود اين است كه در همين حوزه مخابرات هم، بايد اين امكان را پيدا كنيم كه به واسطه تكنولوژي IT و ICT موجبات رشد صنايع ديگر را فراهم كنيم. اين نقشي است كه حوزه IOT برعهده دارد.
  نمايشگاه تراكنش ايران و برگزاري اين كارگاه، چه تأثيري در فرآيندهاي مربوط به اينترنت اشياء در ايران دارد؟
ما به عنوان «فروم اينترنت اشياء ايران»، اين كارگاه را برگزار مي‌كنيم كه مجموعه‌اي از شركت‌هايي را شامل مي‌شود كه در حوزه IOT فعاليت مي‌كنند. طبيعتاً نمايشگاه تراكنش ايران فرصت خوبي است و علاقه‌مند هستيم كه از اين طريق IOT را به صنايع ديگر هم معرفي كنيم. در همين رابطه صنايع بانكي و شركت‌هاي ارایه‌كننده خدمات پرداخت در زمره گروه‌هاي هدف ما هستند تا در نمايشگاه‌، ضمن آشنايي با حوزه IOT، به اعضاي ما در فروم اينترنت اشياء بپيوندند. تصورمان اين است كه اگر بخش بانكي يا شركت‌هاي ارایه‌كننده خدمات پرداخت، وارد حوزه IOT شوند و در اين بخش سرمايه‌گذاري كنند، نه تنها بهره‌وري اين بخش‌ها افزايش مي‌يابد، بلكه موجبات افزايش حجم بازار ICT در كل كشور فراهم خواهد شد. از طرفي، حجم بازار ICT قرار است طي برنامه ششم به دو و نيم برابر برسد، بايد بگويم، اين اتفاق تنها در صورتي‌كه رشد فناوري IOT را در صنايع مختلف داشته باشيم امكان‌پذير است. IOT نيازمند مشاركت بخش بانكي و شركت‌هاي ارایه‌كننده خدمات پرداخت است.