به‌ پرداخـت سكويي بـراي توسعه كسب‌وكار شما

به‌ پرداخـت سكويي بـراي توسعه كسب‌وكار شما

چند سال است كه در تمامي همايش‌ها و نمايشگاه‌هاي مرتبط با صنعت بانكداري و نظام‌هاي پرداخت از تغییر نظام پرداخت كارمزد، چگونگي حمايت از استارت‌آپ‌ها، و بالقوه كردن ظرفيت فين‌تك‌ها در قالب چالش‌هايي پايدار سخن به ميان مي‌‌آيد، اما فعالان و صاحبان اين صنايع تا به امروز نتوانسته‌اند به اقدامي اجرايي و حتي توافق آرا برسند و همواره تمامي اين چالش‌ها به صورت پراكنده و موردي مطرح شده است. نظارت قانون‌گذاري، استفاده از فناوري‌هاي نوين، تامين سرمايه، خلأ قوانين كارآمد و حتي نبود يك مدل تعامل براي همكاري با اپراتورهای تلفن همراه را مي‌توان از جمله دغدغه‌هاي محمدعلي ترابيان، مديرعامل جدید شركت به‌پرداخت دانست. او كه دانش آموخته كارشناسي ارشد مديريت فناوري اطلاعات از دانشگاه صنعتي شريف است، توانست در مدت زمان مديريتي خود با استفاده از تخصص‌‌اش در حوزه مديريت پروژه‌هاي فناوري اطلاعات، مديريت مراكز فناوري اطلاعات، برنامه‌ريزي راهبردي فاوا، يكپارچه‌سازي سيستم‌هاي مكانيزه، طراحي و ايجاد سيستم‌هاي كاربردي در محيط‌هاي مختلف، رتبه شركت به‌پرداخت را در سطح بين‌المللی با ارتقاي سه رتبه، به شرکت بیستم دنیا مبدل سازد. اما با تمام اين دستاورد‌ها ترابيان همچنان شرايط حاكم بر نظام پرداخت كشور را آشفته مي‌داند و همدلي و همفكري فعالان صنايع مرتبط را خواهان است. به بهانه حضور شرکت به‌پرداخت در سومین نمایشگاه تراکنش با تاكيد بر بررسي چالش‌های موجود، با وی گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید.

  به پرداخت ملت به عنوان بزرگترین شرکت پرداخت الکترونیک کشور روی اپلیکیشن موبایلی سکه خود تمرکز نکرد، این در حالی است که تمرکز اکر رقبا شما به این موضوعات معطوف شده است،‌ بفرمایید آیا برنامه‌ای برای این موضوع دارید؟
اینکه تلفن‌های هوشمند و اینترنت تحولی بزرگی در صنعت پرداخت دنیا و ایران ایجاد کرده همه با آن موافق هستند و ما نیز در شرکت به پرداخت ملت ناگزیریم به این سمت حرکت کنیم . از همین منظر علاوه بر خدمات جدیدی که قرار است بر روی آپدیت جدید اپلیکیشن سکه افزوده شود قصد داریم سکه را به یک پلتفرم تبدیل کنیم تا بتواند به اپلیکیشن های مختلف نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم سرویس ارایه کند.
به پرداخت دو نگاه کلی در توسعه پلتفرم اپلیکیشن سکه دارد، در نگاه اول خدماتی است که بر روی این نرم افزار عرضه می‌شود و در نگاه دوم ارایه سرویس از بستر این پلتفرم به شرکای خود است.  آنها در این روند می‌توانند توسعه خوبی را به دست آورند. در حال حاضر نیز با برخی از این شرکا در حال مذاکره برای عقد قرارداد هستیم.
شرکای همکار می‌توانند به ماژول‌های این شرکت اضافه شوند، یا از سرویس‌های پلتفرم سکه برخوردار شوند. این موضوع شامل فروش انواع بلیط قطار ، هواپیما و حتی حوزه‌های فرهنگی مانند فروش بلیط سینما و خرید کتاب می‌شود.
یکی از محورهای برنامه شرکت توسعه خدمات بر بستر تلفن همراه است ، کسب و کارهای زیادی هستند که برای استفاده از سرویس پرداخت نیاز به راه کارهای خاص دارند که توسعه خدمات پرداخت برای آنها با استفاده از بستر تلفن همراه در دستور کار شرکت می‌باشد.
ما با برخی شرکای تجاری خود در یکسری پروژه های خاص که بستر آنها به روی تلفن همراه است همکاری های مناسبی را آغاز کرده‌ایم که امیدواریم همزمان با توسعه ضریب نفوذ به‌پرداخت بر بستر موبایل در نیمه دوم سال نتایج ملموس آن نیز به ثمر بنشیند.
  قرار بر این است که به بانک‌ها و شرکت‌های دیگر نیز سرویس بدهید برنامه عملیاتی شما برای این موضوع چیست؟
در حال حاضر شرکت به پرداخت به چندین بانک از جمله گردشگری، خاورمیانه سرویس دهی می‌کند و با بانک مسکن و برخی از دیگر بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز در حال مذاکره و عقد قرار داد است. در شش ماه ابتدای سال 96 بر اساس برنامه مشخصی که به بورس ارایه شده است 97 درصد درآمدهای پیش بینی شده محقق شده و هزینه‌های این شرکت در این مدت روند کاهشی داشته است.
  در بخش نوسازی کارتخوان‌های فروشگاهی چه برنامه‌ای دارید؟
از سال گذشته نوسازی شبکه به پرداخت ملت در دستور کار قرار گرفته است و از دی ماه سال 95 تا آخر شهریور ماه امسال نزدیک به 150 هزار پایانه های فروشگاهی این شرکت تعویض شده‌اند که حدود 35 درصد برنامه نوسازی این شرکت عملیاتی تاکنون شده است.
ما مشتریان را دسته بندی کرده‌ایم و  بر اساس اولویت بندی روند نوسازی پایانه های فروشگاهی در دست اجرا قرار دارد که نوسازی 300 هزار دستگاه کارتخوان دیگر نیز در دستور کار قرار دارد و پیش بینی می‌کنیم تا پایان تابستان 97 عملیات نوسازی 100 درصد اجرایی شود.
  آیا در کارتخوان‌های جدید موضوع ارایه سرویس‌های نوینی همچون NFC دیده شده است؟
تاکنون 50 درصد کارتخوان‌های فروشگاهی این شرکت به فناوری NFC مجهز شده‌اند، اما رواج استفاده از NFC در کشور نیازمند رسیدن به یک راهکار فراگیر و فرهنگ‌سازی دارد.
  *شنیده‌ایم که شعار «به‌پرداخت سكويي براي توسعه كسب‌وكار شما» را برای خود برگزیدید. با توجه به اینکه در نمایشگاه تراکنش امسال نیز حضور دارید، نحوه تعامل با شرکت‌هایی که قصد تعامل با شما را دارند در این نمایشگاه چگونه خواهد بود؟
قطعا شركت به‌پرداخت به دنبال كسب‌وكارهاي نو و جديد، به‌خصوص شركت‌هاي كوچكي است كه برای توسعه‌شان نیاز به کمک دارند. با توجه به اینکه ما در به‌پرداخت ظرفیت‌های بسیاری برای ورود به این عرصه داریم، چنانچه بتوانیم با کسب‌و‌کارهای کوچک در هر حوزه‌ای که می‌خواهد باشد به توافق برسیم، حاضریم ظرفیت‌های خود را با یک مدل برد_برد در اختیارشان قرار دهیم. این سیاست از اين‌رو است كه توسعه شركت‌هاي كوچك در كسب‌وكارشان، مي‌تواند آنها را به سود برساند و ما نيز منتفع شويم و با اين رخداد به صورت همزمان شاهد توسعه كسب‌وكار در كشور خواهيم بود. اين اتفاق بالطبع اثر مثبتي در اشتغال هم ايجاد مي‌کند و مي‌توان با اين رويكرد در زمينه‌هاي جديد، به‌خصوص كسب‌وكارهايي كه بر اساس نوآوري شکل گرفته‌اند؛ سهيم شويم و از محل درآمد آن سود طرفین را تداوم و ارتقا داد. در نمایشگاه تراکنش نیز با تمرکز بر این موضوع از تمامی کسب‌و‌کارهایی که مشتاق همکاری با ما هستند استقبال می‌کنیم.
  آيا اين سياست شامل جذب نخبگان نیز مي‌شود؟
بله. اين موضوع به‌عنوان یک محور کلیدی شامل جذب نخبگان هم در دوران نمایشگاه و هم پس از آن مي‌شود، به نحوی که ما مراكزي را كه نخبگان در آنها مشغول به فعالیت هستند یا با نخبگان در ارتباط هستند شناسايي خواهیم کرد و برای استفاده از ظرفيت آنها، چه به صورت انفرادي  و چه گروهي وارد گفت‌وگو و تعامل فراهم شد. بيشتر اين مكان‌ها نيز دانشگاه‌هاي تراز اول كشور به‌شمار مي‌روند. البته شركت‌هاي دانش‌بنيان كه از سوي نهاد رياست‌جمهوري شكل گرفته‌اند نيز از ديگر برنامه‌های ما برای همکاری در شركت به‌پرداخت به‌شمار مي‌رود. از اين‌رو تلاش مي‌شود بعد از شناسايي نخبگان و ايده‌هايشان، به صورت مشترک در روشی مورد قبول طرفین پروژه شکل و کار را تا رسیدن به مرحله سوددهی پیش بیریم.
  منفعت اين نوع مشاركت‌ها را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
اولین دستاورد این نوع مشارکت، توسعه مطلوب کسب‌و‌کار با استفاده از ظرفیت‌های برون‌شرکتی است و در درجه دوم می تواند در مدیریت منطقی هزینه و درآمد و افزایش سودآوری شرکت بسیار موثر باشد.
  به‌تازگي تغيير نظام پرداخت كارمزد از سوي بانك مركزي مجددا در محافل تخصصی داغ شده، آيا اين اتفاق را مثبت ارزيابي مي‌كنيد؟ اگر در اين باره پيشنهادي براي كاهش آسيب به صنعت پرداخت داريد، بيان كنيد.
 مباحث مرتبط با نظام كارمزد، مساله‌اي تازه نيست و همكاراني كه در سيستم بانكي و نظام پرداخت فعاليت دارند، بر اصل موضوع که تغییر نظام پرداخت کارمزد است هم‌نظر هستند. بازنگري در نظام پرداخت كارمزد به عنوان يك قاعده كلي الزامي به شمار مي‌رود. اين بازنگري اگر مناسب و درست انجام شود و مبتني بر منطق و عدالت باشد، توسعه اقتصادي كشور و صنعت را به همراه خواهد داشت. اگر بتوانیم بهاي خدمت را تعريف كنيم و هم گيرنده و هم پرداخت‌كننده راضي باشند، می‌توان امیدوار بود که این صنعت همگام با فناوری‌های روز دنیا در جهت توسعه و ارایه خدمات بهتر حرکت کند.
بنابراين با نفس كار كاملا موافق هستم. اما اينكه هر از چند گاهي درباره اين موضوع توسط بانك مركزي صحبت‌های غیرشفافی انجام مي‌شود، به‌مثابه شوكي است كه به صنعت وارد مي‌كند. ما به اندازه كافي درباره اين موضوع صحبت كرده‌ايم پس بهتر است، از ايجاد حاشيه و دوباره‌كاري فاصله بگیریم و توافقات و پيشنهادهاي قبل را مورد ارزيابي و بازنگري قرار دهيم و اکنون وقت عمل کردن به تمامی صحبت‌هایی است که در گذشته نیز آنها بارها تکرار شده است.
اگر اين مهم اجرا شود، تمام فعالان در این صنعت، تكليف خود را مي‌دانند و تا زماني كه اين موضوع اتفاق نيافتد و در حد حرف باقي بماند، نمي‌توان انتظار توسعه را داشت. بحث كارمزد مربوط به امروز نيست و حداقل چهار سالي مي‌شود كه درباره‌‌اش صحبت‌ها و سخن‌ها گفته شده و از زواياي گوناگون مورد ارزيابي قرار می‌گیرد، به نظرم اكنون بايد از پشت ميز گفت‌وگو خارج شد و به مسير اجرا وارد شويم.
  پیشنهاد شما برای پیاده‌سازی نظام کارمزد چیست؟
مساله كارمزد تنها براي PSP نيست به طوري كه شاپرك، بانك و تمامي مجموعه‌های فعال در صنعت بانكداري درگیر این موضوع هستند. بازنگري نظام کارمزدها الزامي است، اما با شوك‌هايي كه با بيان كردن متعدد اين موضوع و تنش در بازار ايجاد مي‌شود‌ موافق نيستم. تصور من بر اين است كه مي‌توانيم هوشمندانه و منطقي‌تر فرايند درستي را به جلو ببريم و به خواسته‌اي كه داريم برسيم.
  آيا با اين موضوع كه بانك مركزي بايد قبل از پیاده‌سازی نظام جدید کارمزد، به فرهنگ‌سازی و پاسخ به ابهامات مطرح‌شده از سوی نهادهای صنفی و مردم اقدام بکند، موافق هستید؟
فرهنگ‌سازي در این موضوع از نیازهای اولیه پیاده سازی نظام جدید کارمزدها به‌شمار می‌رود، پیاده‌سازی منطقی هر نظامی مستلزم ‌ایجاد سازوكارهای مرتبط با آن است و اگر همه جوانب به‌درستی پیاده نشود، امکان شکست در آن وجود دارد. اين ملزومات مي‌تواند مبتني بر مقولاتی مانند اطلاع‌رساني، توجیه و توضيح طرح براي ذي‌نفعان باشد. اينكه چه اتفاقي به چه دليل و با چه منطقي قرار است رخ دهد. قطعا سوالاتي وجود دارد كه بايد از سوي مسوولان به مخاطب و مصرف‌كننده پاسخ داده و ابهامات مرتفع شود.
پياده‌سازي هر طرحي با فرهنگ‌سازي مي‌تواند به قانون‌گذار هم كمك كند. در گذشته نیز تجربياتی از اين دست بسيار وجود داشته که طرح و قانوني را بدون اينكه زمينه‌‌اش را فراهم كنيم، سريع به سوي اجرا رفتيم به شكست منتهي شده و مجبور به بازگشت شده‌ايم و تنها ثمره آن توقف موضوع و صرف هزينه‌هاي بسيار زياد بوده است.
  آيا فرهنگ‌سازي اين موضوع باید توسط فقط بانك مركزي انجام شود یا اینکه سایر ذي‌نفعان و شركت‌هاي درگير در بحث كارمزد نيز مي‌توانند در استقرار این موضوع کمک کنند؟
اين مساله نه فقط در اجرا بلكه در تدوين سياست‌هاي نظام کارمزد هم نيازمند مشاركت تمام ذی‌نفعان است. بايد فعالان و کسانی که با موضوع درگیر هستند، پیشنهادها و ايده‌های خود را ارایه كنند و در قالب يك كارگروه يا كميسيون آنان را مورد بررسي و تحليل قرار دهند. براي مثال، ايده بانك‌ها در چگونگي تدوين سياست‌هاي نظام پرداخت به‌عنوان يكي از نقش آفرينان در شكل دادن اين فرهنگ و حتي پياده‌سازي آن بسيار مهم است. بنابراين برای گرفتن نتیجه مثبت باید تمامی طرف‌های درگیر در مراحل مختلف کار، به‌خصوص فرهنگ‌سازی مشارکت کنند.
  اكنون با توجه به نگراني‌هايي كه از مسير پيش رو ترسيم كرده‌‌ايد، وضعيت شركت به‌پرداخت را چگونه مي‌بينيد؟
نگراني به معناي عام موضوع وجود ندارد. به هرحال اين مطالب در قالب کسب‌وکار مطرح مي‌شود و بايد براي آن برنامه‌ريزي كرد و آن را به جلو برد. آن‌قدر در اين کسب‌وکار و صنعت مزيت وجود دارد كه بايد براي بالفعل كردن آنها اهتمام کنیم. من نگران اين کسب‌وکار نيستم و خيلي به آینده خوش‌بينم و می‌توان با ایجاد ظرفیت‌ها و ایجاد خطوط درآمدی جدید برای شرکت‌های پرداخت سوددهی آنها را حتی بیشتر از زمان فعلی تضمین کرد.
  همان‌طور که می‌دانید، اكنون بانك‌هاي بزرگ در دنيا به سمت بانکداری همراه رفته‌اند و اپراتورهاي تلفن همراه نيز با اين صنعت همراه شده‌اند؛ چيزي كه در كشور ما برعکس آن اتفاق افتاده و اپراتورهای تلفن همراه و بانک‌ها هنوز نتوانستند برای مشارکت در مسیری منطقی به توافق برسند، مشکل کار از دید شما چیست؟
اپراتورها در سطح بين‌المللي سياست‌هايي را اتخاذ كرده و بر اساس آن با ديگر صنايع و شركت‌ها به توافق مي‌رسند. در كشور ما تا به امروز اين نوع همكاري ميان اپراتورها و بانك‌ها انجام نشده و حتي در برخي موارد مباحث مرتبط با شركت‌هاي پرداخت هم تحت تاثير نبود اين همكاري و توافقات قرار گرفته‌اند و نمي‌دانند تكليفشان چيست و هم‌اکنون نیز از نوع همكاري و مشاركت‌شان با اپراتورها ناراضي هستند.
به لحاظ تكنولوژي مجموعه ارتباطات و ابزارهای هوشمند همچون موبايل مدام در حال تحول هستند و بر زندگي مردم تاثيرگذاري مستقیم دارند. بنابراين داشتن همکاری مشترک اجتناب‌ناپذير است و هرچه ذي‌نفع و ذي‌ربط از اين منظر به نقطه مشترك برسند، يك همکاری برد-برد را رقم زده‌اند و هزينه و ريسك سرمايه‌گذراي خود را با شرایطی پایدار كاهش خواهند داد.
در حال حاضر تصور مي‌كنم اپراتورها نيز بعضا خواسته‌اي نامعقول را مطرح مي‌كنند، كه البته مي‌دانند در بلندمدت نمی‌توانند پاسخگو باشند. اين تفاهم بايد ایجاد شود تا ترقي و حرکت در مسیر رو به جلو آغاز شود. همكاري و مشاركت تنها مختص به بانك و اپراتور نيست، بلكه در صنايع گوناگون تفاهم‌ها و حتي ادغام را شاهد هستيم.
  به نظر می‌رسد اینکه اپراتورها و بانک‌ها به تعامل نمی‌رسند، ناشی از زیاده‌خواهی است.
ترجيح مي‌دهم از كلمه زياده‌خواهی استفاده نكنم، به نظرم بايد مذاكره انجام شود و بزرگ‌ترهاي صنايع و نظام به سمت ميز گفت‌وگو و تبادل نظر حرکت کنند تا با مشارکت یکدیگر نقطه مطلوب را ترسيم كنند. اگر اين مهم رخ دهد‌، همه آمادگي دارند كه اين راهكار مطلوب را اجرا كنند.
اكنون از نظر من شرايط آشفتگي بر صنعت پرداخت کشور حاكم است و اگر اين آشفتگي وجود نداشت‌؛ اپراتورها و بانك‌ها هر كدامشان اين رفتارها را از خود نشان نمي‌دادند.
  بنابراين معتقدید باید فضایی برای تعامل بزرگان دو طرف در نمایشگاه‌ها یا همایش‌ها ایجاد شود تا آنها درخواست‌های خود را از یکدیگر مطرح کنند.
بله. البته وجود نمايشگاه‌هايي همچون تلكام، تراکنش و همايش‌های مرتبط در صنعت بانکی مي‌تواند زمان و فرصت مناسبي براي نشست و ديدار بزرگان با يكديگر باشد. اميد است تمامي اين وقايع، همايش‌ها و نمايشگاه‌ها عواملي باشند تا بزرگان علاوه بر همفكري و همدلي، به راهكار مطلوبي براي همكاري برسند.
  برخي از شركت‌هاي پرداخت معتقدند چنانچه نگهداري شبکه ارتباطي را به شركت مخابرات واگذار کنند هزينه‌هایشان كاهش می‌يابد. آيا موافق هستيد كه مخابرات مي‌تواند در این حوزه به شرکت‌های پرداخت کمک کند؟
شركت مخابرات زيرساخت‌ها را تامين مي‌كند، اما در سمت سرويس و نوع آن آمادگي لازم از سمت مخابرات تاکنون وجود نداشته است. ما به‌عنوان يك شركت پرداخت ترجيح مي‌دهيم سرويس را از مجموعه‌اي حرفه‌اي‌تر تامين كنیم. اکنون به لحاظ نوع و محل سرويسي كه نياز داريم، مخابرات را در اين شرايط نمي‌بينيم و اگر روزي مخابرات چنين امكاناتي را فراهم کند، قطعا با آنها مشارکت می‌کنیم. در برنامه‌هاي خودمان به سرفصل‌هايي اين‌چنيني اشاره شده و اين موضوعات را در سياست‌هاي خود گنجانده‌ايم. حتي با برخي از اپراتورها همچون همراه اول و ايرانسل صحبت كرده‌ايم و به آنها توصیه کردیم حال که شما برای ایجاد شبکه خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید، چنانچه بتوانید نیازها و سرویس‌های ما را با یک SLA مشخص به ما ارایه کنید، هر دو طرف سود خواهند کرد. اينكه اپراتورها برای زيرساخت سرمايه‌گذاري کنند و ما نيز برای همان زيرساخت به‌طور جداگانه سرمايه‌گذاري داشته باشيم صحيح نيست. در بسياري از مواقع شركت‌های پرداخت الکترونیک دغدغه زيرساخت دارند. براي مثال، هم‌اكنون در برخي از حاشيه‌هاي تهران، بعضي از مراكز مخابراتي سرعت لازم را برای ارایه سرویس ندارند و شرکت‌های متقاضی سرویس مجبور هستند از سرويس‌هاي ديگر برای خدمت‌رسانی استفاد كنند.
  براساس اعلام نشریه معتبر نیلسون ریپورت، رتبه شركت به‌پرداخت با سه پله صعود به مقام بیستم در ميان شرکت‌هاي پرداخت دنیا قرار گرفت. البته رتبه شما در ایران و خاورمیانه هم همانند گذشته رتبه اول است. کسب این رتبه چگونه اتفاق افتاد و چه پیامی این موضوع براي سهامداران و مشتريان دارد؟
قطعا ارتقاي سه رتبه نسبت به سال گذشته با همکاری مستمر مجموعه پذيرندگان، مشتريان، ارایه ايده و خلاقيت همكاران و نظر موثر كارشناسان اتفاق افتاده است. با كمك كارشناسان جوان و زبده بود كه شركت به‌پرداخت تمامي امكانات و نرم‌افزارهاي خود اعم از اپليكيشن، سرویس‌های ارزش افزوده، شبكه داخلي، نگهداري شبكه و ارتقاي سطح سرويس‌دهي را به صورت خودكفا در داخل توليد نكرد. البته وفاداري مشتريان نيز در اين مهم بي‌تاثير نبوده و همين صعود منجر شده تا راه پیش رو با همت و اشتياق بيشتری طي شود. اینکه ما در این شرایط توانستیم رتبه خود را بهبود ببخشیم این نوید را برای سهامداران دارد که در شرکت معتبری سرمایه‌گذاری کردند و از طرف دیگر پذیرندگانی که از ما سرویس‌ دریافت می‌کنند امیدوار باشند که ما برنامه‌های متنوعی برای ارتقاي سطح کیفی خدمات خود داریم.
  برنامه‌های آتی شما برای شرکت به‌پرداخت چیست؟
برنامه‌اي كه شركت درصدد ادامه آن است، همان برنامه تدوين‌شده ابتداي سال 96 است و ما به دنبال توسعه همکاری با سایر کسب‌وکارها و ایجاد خطوط تازه درآمدی هستيم و حتي شركا و تعداد پذيرندگان خود را ارتقا خواهيم داد. البته به دنبال راه‌حل‌هاي جديد هستیم تا بتوانیم علاوه بر كسب درآمد بيشتر سرويس‌هاي جدیدی به مشتريان ارایه کنیم و رتبه شركت به‌پرداخت را همچنان ارتقا بدهیم.