تکرار رویای بارانی دهم

تکرار رویای بارانی دهم

الکامپ دهم یک رویا بود. کمتر کسی باور می‌کرد صنف ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در قالب انجمن شرکت‌های انفورماتیک ایران در آغازین سال‌های اجرای طرح توسعه کاربری فناوری اطلاعات (تکفا) بتواند چنین نمایشگاهی را با همبستگی بخش دولتی و خصوصی برگزار کند.
آن الکامپ، یک نمایشگاه تاریخی و رویایی برای صنف باقی ماند و همه تلاش‌ها برای تکرار آن تا رسیدن به کسب بازار منطقه‌ای جیتکس ابتر ماند.
چالش‌ها بر سر این نمایشگاه از همان آخرین ساعات نمایشگاه الکامپ دهم درخصوص محاسبه ارزی-ریالی آغاز و به دردسرهای زیادی ختم شد و حتی تحریم‌های صنفی هم نمایشگاه‌های بعدی را به رکود عمیقی فرو برد.
روی کار آمدن دولت نهم و دهم در سال‌های 84 و 88 و به حاشیه رفتن ارتباطات و فناوری اطلاعات از دستور کار دولت و بی‌توجهی به آن بر بی‌رونقی این صنعت و خروج آن از اولویت‌های دولت عدالت‌محور موجب شد نه‌تنها بازار این صنعت با چالش‌های عجیب و غریبی مواجه شود، بلکه صنعت نمایشگاهی آن نیز به‌رغم آشنایی کاربران و دستگاه‌های دولتی با فناوری و به‌کارگیری آن در خدمت‌رسانی هم با بی‌مهری مواجه شد.
در این میان پابرجایی اختلافات ارزی-ریالی و ورود شرکت سهامی نمایشگاه‌ها به عرصه برگزاری و برون‌سپاری‌نکردن آن و بی‌توجهی به نقش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای که بعد از الکامپ دهم گام‌های تشکیل آن و جایگزینی با انجمن شرکت‌های انفورماتیک برداشته شد، باعث شد الکامپ با کمتر متقاضی شرکت‌کننده‌ای مواجه باشد.
پشتیبانی‌نکردن نظام صنفی رایانه‌ای از نمایشگاهی که آن را متعلق به خود و در راستای رونق صنف خود می‌دانست، شرکت‌ها را برای حضور در الکامپ دلسرد کرد و همین امر موجب شد 9 سال از بهترین سال‌هایی که می‌توانست به شکوفایی و رونق این صنعت مبدل شود، هدر رود. فراهم‌کردن مقدمات الکامپ نوزدهم از آخرین روزهای دولت دهم آغاز شد، اما فقدان تعامل و همگرایی اصناف مختلف فاوای کشور با یکدیگر و حتی اختلاف‌های درونی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور موجب شد تا باز هم در مذاکرات میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، حضور نصرا... جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات، مرد شماره یک فناوری اطلاعات در دولت جدید بتواند میانه‌دار شود و چالش‌ها و اختلافات موجود را زیرمیزی رفع کند.
او برای حل اختلافات از ابتدای کار، يك شورای سیاست‌گذاری متشکل از هر یک از طرفین درگیر تشکیل داد، اما همان سیاست‌های تدوین‌شده دراین شورا هم جای سوال داشت و بارها با سوال‌ها و انتقادهاي زیادی مواجه شد.
در هر صورت، الکامپ نوزدهم در یکی از بارانی‌ترین روزهای آخرین ماه پاییز با فراخوان عمومی به دولتی‌ها برای حضور پررنگ دولت الکترونیکی، از امروز آغاز به‌کار کرده است تا عرضه‌کنندگان خدمات در کنار حضور گسترده مشتری‌های دولتی خود برای دومین‌بار در تاریخ الکامپ گرد هم بیایند. درحالی‌که چشم امید صنف ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به وزارت ارتباطات برای رونق‌بخشیدن به این صنعت دوخته شده است، دولت هم امیدوار است بتواند با برگزاری موفق این رویداد، زمینه حرکت بازار و دولت برای ساماندهی وضعیت آشفته فناوری اطلاعات کشور را فراهم کند؛ وضعیتی که بسیاری از شرکت‌های بزرگ را هم تا آستانه ورشکستگی برده است.