الکامپ را با جیتکس و سبیت مقایسه می‌کنیم

الکامپ را با جیتکس و سبیت مقایسه می‌کنیم

امیرمسعود عطایی، مدیرکل دفتر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت صنعت، معدت و تجارت آنچنان با آب و تاب از نوزدهمین نمایشگاه الکامپ صحبت می‌کند که مشتاق می‌شوی زودتر این نمایشگاه آغاز به کار کند.
وقتی با شوق فراوان از تفاوت‌های نمایشگاه امسال،‌ از حضور موثر دولت و از امیدی که در دل مردم دمیده شده، حرف می‌زند، حس می‌کنی که کلید روحانی فقط قفل مذاکرات هسته‌ای را باز نکرده بلکه الکامپ هم قفل زنگ زده‌ای داشت که با کلید دولت گشوده شده است و بعد از 9 سال وعده داده شده تا تجربه رویایی الکامپ دهم اجرایی شود.
عطایی،‌ دبیر شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه الکامپ نوزدهم هم هست که به عنوان یکی از بازوهای اجرایی این نمایشگاه با او گفت و گو کردیم.
الکامپ نوزدهم چه تفاوت‌هایی با نمایشگاه‌های الکامپ قبلی دارد؟
یکی از تفاوت‌ها این است که سالن دولت الکترونیکی در نمایشگاه الکامپ امسال برگزار می‌شود. در دو سالن حدودا دو هزار متری، تمامی دستگاه‌هایی که خدمات الکترونیکی به مردم ارائه می‌دهند، پوشش داده شده است. قوای سه‌گانه،‌ ناجا و شهرداری هم در این نمایشگاه حضور دارند. همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات به صورت ویژه و به همراه سازمان‌های تابعه خود و طرح‌های ملی آن‌ها در نمایشگاه امسال حضور دارند. امسال حضور کاتالوگی و بروشوری را برای حضور در نمایشگاه ممنوع اعلام کردیم و دستگاه‌های حاضر در نمایشگاه باید به بازدیدکنندگان سرویس ارائه دهند و عموما از دستگاه‌هایی دعوت شده است که پروژه‌های ملی در دست دارند. همچون شبکه بزرگ ارتباطی بخش صنعت و معدن، طرح انتخابات الکترونیکی، طرح کارت ملی هوشمند، طرح شبکه سلامت و طرح امضای الکترونیکی که در سالن‌های دولت الکترونیکی به مردم خدمات ارائه می‌دهند و تخفیف‌ها و تسهیلات ویژه قائل هستند و برخی خدمات هم به صورت رایگان ارایه می‌شوند. در این دو سالن به نمایش توانمندی‌ها و ظرفیت‌های حوزه دولت الکترونیکی خواهیم پرداخت.
در الکامپ نوزدهم چند شرکت‌هایی حضور یافته‌اند و نمایشگاه در چه متراژی برگزار می‌شود؟
آمار الکامپ امسال نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. در آخرین آماری که من دارم 593 شرکت حضور دارند و حدود 20 شرکت خارجی از اقصی نقاط دنیا شرکت خواهند کرد. الکامپ نوزدهم با احتساب سالن‌های دولت الکترونیکی و فضاهای باز در متراژی حدود 23 هزار متر برگزار می‌شود و هیچ نمایشگاه دیگری به موازات الکامپ در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار نخواهد شد.
الکامپ نوزدهم درحالی برگزار می‌شود که در چند سال گذشته شاهد رکود در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بودیم اما با روی کار آمدن دولت یازدهم،‌ امیدی در دل فعالان این عرصه دمیده شده است. فکر می‌کنید حضور دولت تدبیر و امید چه تاثیراتی بر برگزاری این نمایشگاه داشته است؟
دولت یازدهم تحریم الکامپ و ICT را شکست. حاشیه‌هایی که هرسال وجود داشت، در نماشگاه امسال نبود، تحریم الکامپ را نداشتیم، دعواهای حاشیه‌ای نداشتیم که چشم‌گیر باشد. تمامی اینها اثرات حضور دولت یازدهم است. مردم هم امیدوارتر شده‌اند. آنچه در پی دیپلماسی دولت در حوزه سیاست خارجی رخ داد، برای ما هم محسوس بود. نگاه ما در نمایشگاه الکامپ، نگاهی بین‌المللی است. ما خود را با نمایشگاه‌هایی مثل سبیت در هانوفر آلمان یا جیتکس در دوبی مقایسه می‌کنیم. ما اگر بخواهیم با این نمایشگاه‌ها رقابت کنیم، نمی‌توانیم در فضایی که همه دنیا علیه ماست کار کنیم. بایستی بازگشت برندها و شرکت‌های خارجی را داشته باشیم. با فضایی که در دولت جدید پیش آمد،‌ من اشتیاق برای حضور در الکامپ را در ستاد اجرایی دیدم. روند کاهش تحریم‌ها باعث امیدواری مردم شده و امیدواری نیز موجب رونق اقصادی می‌شود. به همین جهت شرکت‌ها علاقه‌مند می‌شوند که حضور داشته باشند و محصولات خود را ارائه کنند. در الکامپ امسال ما شاهد فضای رقابتی هستیم. همه این موارد نشان از عزم دولت و امیدی است که در دل‌های مردم ایجاد شده است.