رگولاتوري جلوي قيمت‌شكني اپراتورهاي تلفن همراه را بگيرد

رگولاتوري جلوي قيمت‌شكني اپراتورهاي تلفن همراه را بگيرد

مبین‌نت را به‌عنوان اولین اپراتوری می‌شناسیم که اینترنت پرسرعت بی‌سیم یکپارچه وایمکس را با قابلیت جابه‌جایی در 123 شهر، در زمان نبود فناوری‌های 3G و ‌ 4Gارايه كرد و پس از اینکه اپراتورهای تلفن همراه با این فناوری‌ها وارد بازار اینترنت پرسرعت شدند، مبین‌نت نیز با دريافت مجوزی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، عملیات طراحی و توسعه مرکز داده و شبکه جدید خود را مبتنی بر فناوری  TD-LTEآغاز كرد. این شبکه در بهمن ماه سال پیش طی مراسمی با حضور محمود واعظی، مقام محترم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد. طی نشستی با ساسان کمیلی‌زاده، معاون بازاریابی و فناوری اطلاعات مبین‌نت، از برنامه‌های اين شركت در رقابت با سایر اپراتورها پرسیدیم كه در ادامه مي‌خوانيد.

* با توجه به اينكه بازار اينترنت رو به اشباع است و از طرفي اپراتورهاي تلفن همراه هم تمركز زيادي در اين بازار گذاشتند و اپراتورهاي مجازي نيز در آستانه ورود به بازار هستند، در اين شرايط رقابتيِ سخت، مبين‌نت چگونه خود را براي اين رقابت آماده كرده است؟

همان‌گونه که خود بهتر می‌دانید، علم پیشرفت می‌کند و هر روز فناوری‌های نوین ظهور پیدا کرده و جایگزین فناوری‌های قدیمی می‌شود. این فناوری‌های نوین مزیت‌هایی خواهند داشت که به ایجاد بازارهای جدید منجر می‌شود. در صنعت ارتباطات نیز همین رویه مشاهده می‌شود و فناورهای جدید ارتباطی امکان برقراری ارتباط با سرعت و کیفیت بهتر را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

با این مقدمه اگر ضریب نفوذ اینترنت در ایران به بالاترین حد خود برسد، این بدان معنا نیست که با ظهور فناوری جدید، مورد استقبال واقع نشده و بازاری نخواهد داشت. آنچه امروز مبین‌نت شاهد است، فراتر از انتظارات قبلی خود بوده و با توجه به سرعت و کیفیتی که ارتباطات با فناوری TD-LTE دارد، باعث شده نه‌تنها مشتریان قبلی مبین‌نت که از فناوری WIMAX استفاده می‌کردند، درخواست ارتقا به این فناوری را داشته باشند، بلکه بسیاری از مشترکان با فناوری سیمی ADSL نیز به‌دلیل محدودیت سرعت و اینکه در مصارف خانگی و اداری، اشتراک اینترنت بین چند کاربر برای خدمات محتوایی دیجیتال پاسخگو نخواهد بود، تقاضای ارتقا و استفاده از خدمات مبین‌نت با فناوری TD-LTE را دارند.

البته ذکر این نکته نیز مناسب است که اینترنت ثابت TD_LTE مبین‌نت مصرف خانگی و اداری داشته و اپراتورهای تلفن همراه و اپراتورهای مجازی بازار همواره هدف ارايه اینترنت روی گوشی را دنبال می‌كند.

*چرا مبين‌نت همانند رقيبش، براي تعويض مودم‌هاي وايمكس با TDLTE طرح تعويض رايگان نمي‌گذارد؟ البته كه ايرانسل هم‌اكنون واقعا رايگان نيست و مبلغ 46 هزار تومان بابت شارژ اوليه از مشترك دريافت مي‌كند.

استراتژی‌های تبلیغاتی مبین‌نت کمی با شرکت ایرانسل متفاوت است و مبین‌نت برای این ارتقا، مودم و هدیه 10 گیگ رایگان، مبلغ 50 هزار تومان دریافت می‌کند. البته در کل از نگاه مشترک تفاوتی نمی‌کند که مودم رایگان باشد یا خدمت اینترنت دریافتی، و در نهایت برایش مهم است که بتواند از فناوری جدید با بالاترین سرعت و کیفیت استفاده کند.

*در حال حاضر تعداد مشتركان و برنامه مبين‌نت براي جذب مشتري جديد به چه صورت است؟

اطلاعات درخواستی محرمانه است و تنها می‌توانم به این نکته اشاره کنم که استقبال از اینترنت TD-LTE مبین‌نت به‌دلیل سرعت تا 40 مگابیت، فراتر از انتظار بوده و پیش‌بینی می‌شود میزان جذب مشتری در سال اول بیشتر از برنامه تدوین‌شده باشد.

* آينده بازار اينترنت و حوزه كاري خود را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

با توجه به اینکه در خدمات و فناوری‌های ارتباطی دنباله‌رو کشورهای پیشرفته هستیم، روز به روز به محبوبیت خدمات ارتباطی بی‌سیم افزوده شده و در فناوری‌های نوین ارتباطی بی‌سیم، همواره سعی بر ارايه حجم بالاتری از اطلاعات در زمان کمتر و با سرعت بیشتر می‌شود. با این رویه پیش‌بینی می‌كنيم در ایران نیز در آینده‌ای نزدیک، میزان سهم بازار اینترنت ثابت بی‌سیم با توجه به اینکه توسعه فیبرنوری برای مصارف خانگی و اداری صرفه اقتصادی ندارد و فناوری‌های  ADSLبا توجه به زیرساخت کهنه شبکه سیمی مخابرات توان رقابت در سرعت‌های بالا را ندارند، به‌سرعت افزایش یابد و لذا رونق کسب‌و‌کار در این حوزه به‌شدت پیش‌بینی می‌شود.


*شرايط رقابتي در بازار آن‌طور كه بايد توسط رگولاتوري تنظيم مي‌شود؟ آيا از شرايط رقابت راضي هستيد؟

در حال حاضر یکی از مشکلاتی که در رقابت مشاهده می شود و نیاز است رگولاتوری مدیریت مناسب‌تری داشته باشد، موضوع قیمت‌های خدمات اپراتورهای همراه است که نبايد ایشان رقابت جدی با اپراتورهای ثابت داشته و سعی در خارج كردن آنها از بازار داشته باشند. در اصل ارايه مودم توسط اپراتورهای ثابت برای مصارف اینترنت خانگی و اداری نشان می‌دهد که ایشان علاقه‌مند به حضور در این بازار هستند که رگولاتوری با توجه به مجوزهای جداگانه‌ای که برای اپراتورهای ثابت ارايه كرده است، باید بازار را برای آنها با قانون‌گذاری مناسب محافظت یا به اصطلاح پروتکت كند.

*با توجه به استفاده از فناوري TD-LTE در مبين‌نت، وايمكس آيا از سرويس‌دهي خارج خواهد شد يا خير؟

پرواضح است که نگهداری فناوری‌های قدیمی که مزیت رقابتی نداشته و هزینه‌های نگهداری آن به‌دلیل عدم پشتیبانی توسط وندورهای خارجی افزایش خواهد یافت، منطقی نيست و مبین‌نت نیز سعی در جایگزین كردن تجهیزات با فناوری TD-LTE با WIMAX  در مدت زمان کوتاهی خواهد داشت.

*ميزان سرمايه‌گذاري مبين‌نت براي ورد به فناوري TDLTE به چه ميزان بوده و قرار است چه حجمي از سرمايه در اين بخش تزريق شود؟ شهرهاي تحت پوشش و اولويت بقيه شهرها را نيز براي اين بخش توضيح دهيد.


شبکه TD-LTE مبین‌نت یک بازسازی کامل در تمامي اجزای شبکه از هسته، انتقال و شبکه دسترسی بوده و تاکنون چندصد میلیارد تومان هزینه شده است و تا چند سال آینده نیز به بیش از دو برابر این سرمایه‌گذاری نیاز است تا بتوان در همه شهرهایی که مبین‌نت حضور داشته بتوان خدمات را با کیفیت مورد انتظار ارايه كرد.

*در حال حاضر با توجه به اينكه مبين‌نت به سود رسيده، برنامه شما براي افزايش ميزان سوددهي چيست؟

مبین‌نت طی این چند سال طیف گسترده‌ای از خدمات اینترنت اشتراکی و اختصاصی خانگی و اداری را روی فناوری‌های ‌WIMAX، WiFi، وایرلس نقطه به نقطه و TD-LTE و نیز شبکه‌های ارتباطی گسترده مجازی و اینترانت را به شرکت‌ها و سازمان‌ها ارايه كرده و طی چند سال آینده نیز با توسعه سبد محصولات خود در بخش‌های میزبانی و خدمات مرکز داده و محصولات دیجیتال، برنامه جامعی در افزایش میزان سوددهی دارد.

*برنامه‌هاي مبين‌نت براي نمايشگاه الكامپ چيست و قرار است در اين نمايشگاه چه طرح‌هاي ويژه‌اي براي مشتركان بگذاريد؟

مبین‌نت در نمایشگاه الکامپ امسال، ثبت‌نام ارتقای مشترکان وایمکس به TD-LTE را تنها با مبلغ 50 هزار تومان فراهم کرده است. این در حالی است که همه بازدیدکنندگان می‌توانند در روزهای برگزاری نمایشگاه با مراجعه به غرفه‌های مبین‌نت، ثبت‌نام اینترنت پرسرعت TD-LTE را به‌ همراه نصب رایگان تنها با مبلغ 150 هزار تومان انجام دهند. مطابق دوره‌های قبلی طرح پاسداشت مشترکان وایمکس مبین‌نت نیز در قالب اهدای پین‌شارژهای رایگان و ثبت‌نام طرح ویژه‌ یک‌ماهه  به‌همراه 20 گیگابایت حجم و به مبلغ 15 هزار تومان انجام می‌شود.

شرکت ارتباطات مبین‌نت در حوزه‌ خدمات میزبانی نیز با تخفیف‌ها ویژه به نمایشگاه الکامپ آمده است و مشتریان می‌توانند خدمات اجاره‌ فضای رک در مرکز داده‌ مبین‌نت، سرور مجازی، میزبانی اشتراکی و... دیگر خدمات این حوزه را با تخفیف ویژه‌ نمایشگاه دریافت كنند. خدمات شرکت ارتباطات مبین‌نت برای سازمان‌ها همانند دوره‌های قبل در غرفه‌های این شرکت ارايه می‌شود و محصولات پهنای باند اختصاصی، VPN و اینترانت این شرکت با شرایط ویژه در نمایشگاه عرضه خواهند شد.

رونمایی از پروژه‌های مبین‌نت در فاز سوم بهره‌برداری از شبکه ملی‌ اطلاعات هم یکی از برنامه‌‌های اصلی این شرکت در سالن 41 نمایشگاه الکامپ است و از بازدید‌کنندگان دعوت می‌شود در کنار بازدید از غرفه‌ اصلی این شرکت در سالن 44 (خلیج فارس) از غرفه‌های دیگر مبین‌نت در سالن‌های 41، 6، B31 و A38 هم بازدید کنند.