شبکه علمی کشور، یک ضرورت برای فضای علمی است

حمیدرضا ربیعی در بازدید از غرفه شبکه علمی در طول برگزاری الکامپ دیدار کرد. ربیعی شبکه علمی کشور را یکی از نقاط کلیدی در توسعه فناوری در حوزه علمی دانست.
به گزارش ستاد خبری شبکه علمی ایران(شعا)، ريیس مرکز تحقیقاتی فناوری ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف  در خصوص توسعه فناوری در ایران  گفت: توسعه فضای مجازی یکی از الزامات توسعه هر کشوری است. یکی از مهم‌ترین این ضرورت‌ها توسعه در بخش‌های علمی و اقتصادی است. در سال‌های گذشته زیرساخت‌های مناسبی برای رسیدن به این امر مهیا شده است. یکی از این زیرساختار‌ها نگارش قوانین مربوط به این حوزه‌ها است. وی با تاکید بر مشکلات توسعه در این مسیر، افزود: با این وجود راه زیادی باید طی شود تا به موقعیت ایده‌آل برسیم.
او در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی شما از رسیدن به نقطه‌ مطلوب چیست، گفت: شاید در این مورد، تعیین  زمان مشخص، کار صحیحی نیست اما ما پتانسیل این را داریم که با اصلاح مشکلاتمان  در 4 یا 5 سال آینده به نقطه‌ای مناسبی در حوزه فناوری برسیم.
وی در خصوص مزایای راه‌اندازی شبکه علمی کشور گفت: شبکه‌های علمی در دنیا رو به رشد هستند.یکی از وظایف این شبکه‌ها  ارايه خدمات ویژه  به دانشگاه‌ها و پژوهشگران است. وی ادامه داد: در صورتی که شبکه علمی بتواند تبلیغات مناسبی داشته باشد و همزمان خدمات باکیفیتی را ارايه دهد، می‌تواند نقش ویژه‌ای را در توسعه فناوری ایفا کند. این شبکه با به‌اشتراک‌گذاری سرویس‌های علمی، یکی از الزامات حوزه فناوری است که برای رشد روزافزون فضای علمی کشور ضرورت محسوب می‌شود. این شبکه همچنین می‌تواند خدمت قابل توجهی براي تمامی دانشجویان، پژوهشگران باشد.