الکامپ در مسیر درست

الکامپ در مسیر درست

نمایشگاه الکامپ امسال نیز سرانجام با تمام فراز و نشیب‌‌هایش به نقطه پایانی نزدیک می‌‌شود. روزهای پایانی الکامپ البته بیش از هر چیز تحت‌تاثیر سخنان محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت یازدهم در خصوص ترک این وزارتخانه در روزهای آتی قرار گرفت. واعظی در الکامپ 96 با اعلام این خبر که در دولت دوازدهم با وجود حضور در کابینه در وزارت ارتباطات حضور نخواهد داشت، عملا باعث شد که فعالان IT در گوشه و کنار نمایشگاه و در خلال صحبت‌‌هایی که با هم‌صنفان خود دارند به بررسی گزینه‌‌های احتمالی آتی پرداخته و بحث خبری نمایشگاه کم رنگ‌‌تر از همیشه باشد. از این مسایل که بگذریم اما نظر بیشتر فعالان IT در خصوص نمایشگاه امسال مثبت بود و الکامپ 96 نمره بالایی را از دید آگاهان صنعت IT کشور کسب کرده است.

 

رضایت نسبی از الکامپ تابستانی

در سال‌‌های گذشته همواره رسانه‌‌ها و فعالان IT به سبب نزدیکی زمان برگزاری نمایشگاه‌‌های الکامپ و تلکام خواستار ادغام این دو نمایشگاه در یکدیگر و یا ایجاد فاصله زمانی بیشتر بین آنها بودند، که البته هیچ وقت هم این موضوع نتیجه مشخصی را در پی نداشت. امسال اما برگزارکنندگان الکامپ سنت‌شکنی کردند و با برگزاری این نمایشگاه در فصل تابستان نظر بسیاری از فعالان IT و حتی منتقدین برگزاری نمایشگاه‌‌ها را تا حدودی تامین کردند.

به دلیل خالی بودن نمایشگاه بین‌‌المللی تهران در این موعد سال الکامپ امسال در فضایی بالغ بر 60 هزار متر مربع برگزار شد تا برای اولین بار ایرانی‌‌ها نیز بتوانند طعم یک نمایشگاه در حوزه صنعت IT بدون فشردگی‌‌ها و ازدحام‌‌های آزاردهنده را تجربه کنند.

همین افزایش متراژ الکامپ باعث شد تا در نمایشگاه امسال سالن‌‌های بیشتری به استارتاپ‌‌ها اختصاص یابد و عملا آن‌ها هم با آسودگی بیشتری به معرفی خدمات و محصولات خود بپردازند. البته نباید فراموش کرد که تعطیلی روز پنج‌شنبه نیز باعث شده بود که عملا خیلی از تهرانی‌‌ها شهر را ترک کنند و به مسافرت بروند لذا به نظر می‌‌رسید جمعیت حاضر در نمایشگاه به مراتب کمتر از سال‌‌های قبل باشد.

الکامپ تحت‌تاثیر خداحافظی واعظی

اگر چه از یک هفته قبل از برگزاری نمایشگاه الکامپ حرف و حدیث‌‌ها در مورد رفتن و ماندن واعظی شدت گرفته بود و حتی خود وزیر هم تلویحا در مصاحبه‌‌ای با اعلام توصیه‌‌هایی به وزیر بعدی رفتنش را اعلام کرده بود اما سرانجام در نمایشگاه الکامپ بود که رفتن وزیر ارتباطات به تیتر اول بسیاری از رسانه‌‌های کشور تبدیل شد. واعظی در این نمایشگاه رسما اعلام کرد که با وجود حضور در کابینه در دولت دوازدهم مطمئنا در وزارت ارتباطات حضور نخواهد داشت. به محض اعلام این خبر در گوشه و کنار نمایشگاه الکامپ فعالان صنعت IT در صحبت‌‌های دوستانه به اظهارنظر درباره آینده وزارت ارتباطات و نیز گزینه‌‌های احتمالی بعدی برای تصدی پست وزارت پرداختند.

در این میان اما زمزمه‌‌های حضور سه تن بیش از سایرین شنیده می‌‌شد از نظر فعالان IT وزیر بعدی ارتباطات از بین جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات، فیروزآبادی رییس شورای‌عالی فضای مجازی و فرجی‌‌دانا مشاور روحانی و سیاستمدار اصلاح‌‌طلب بيشتر از سايرين به گوش مي‌رسيد.

تبلیغات گسترده اپراتورهای موبایلی

همچون سال‌‌های گذشته پررنگ‌‌ترین حضور در نمایشگاه الکامپ به اپراتورهای موبایلی اختصاص داشت. این اپراتورها در الکامپ 96 با اجاره چندین غرفه به جذب مراجعه‌‌کنندگان پرداختند. آنها با برگزاری مسابقات گوناگون و با دعوت از چهره‌‌های سرشناس برای حضور در غرفه‌‌هایشان و با استفاده از مجری‌‌های مطرح صدا و سیما قصد داشتند که مخاطبان بیشتری به دست آورند.

تقریبا در هر کجای الکامپ 96 که پا بگذارید یک نفر را که لباسی به رنگ اپراتور خاصی را پوشیده می‌‌بینید که کاغذ به دست شما را ترغیب می‌‌کند تا اقدام به خرید سیم‌‌کارت یا ترابردپذیری کنید.

البته افزایش متراژ الکامپ باعث شده بود که غرفه‌‌داران بتوانند غرفه‌‌های مورد نظر خود را با متراژهای بیشتر در اختیار بگیرند و البته این افزایش متراژ تا حدودی از ازدحام جمعیت حاضر در سالن‌‌ها هم کاسته بود که رضایت نسبی مراجعه‌‌کنندگان را در پی داشت. شاید در این میان مهم‌‌ترین علتی که همچنان باعث سرگشتگی مراجعان به نمایشگاه الکامپ می‌‌شود نبود افرادی برای دادن اطلاعات به کاربران در خصوص محل قرارگیری غرفه‌‌ها و سالن‌‌های نمایشگاه بود. در شرایطی که عملا در نمایشگاه بین‌‌المللی تهران نیروی کافی و لازم برای راهنمایی مراجعان وجود ندارد، بازدیدکنندگان از الکامپ به ناچار برای پیدا کردن سالن‌‌های مورد نظر خود دست به دامان پاکبان‌‌ها و نیروهای خدماتی حاضر در نمایشگاه می‌‌شدند تا از طریق آنها از محل قرارگیری هر سالن اطلاع یابند.

 از سوی دیگر مدیریت نه چندان مناسب مجموعه پارکینگ‌‌های نمایشگاه هم باعث شده بود ضمن پدید آمدن صف‌‌های طویل در ورودی‌‌های پارکینگ در عین موجود بودن فضای خالی زیاد، خودروهای مراجعه‌کننده مدت زمان زیادی را در صف معطل شوند.

در حال حاضر با الکترونیکی شدن ورود و خروج‌‌ها در بسیاری از پارکینگ‌‌های کشور نیازی به ثبت مشخصات به صورت دستی وجود ندارد اما مسوولان پارکینگ نمایشگاه بین‌‌المللی همچنان با تکیه بر روش‌های قدیمی و سنتی برای ثبت دستی شماره‌‌های پلاک، باعث ایجاد ترافیک در ورودی‌‌های پارکینگ‌‌ها شدند. همچنین ضعف مدیریتی موجب شده بود که عملا نیروهای هدایت کننده خودروها نتوانند اطلاعات دقیق و لازم را در خصوص این که خودروها در کدام قسمت پارکینگ کمترین تراکم را دارند داشته باشند.

 

جمع‌‌بندی

نگاهی گذرا به بخش خصوصی در صنعت IT گویای رضایت نسبی آنها در چهار سال گذشته از محمود واعظی است. به نظر می‌‌رسد دلیل اصلی زمزمه‌‌هایی که در خصوص وزیر بعدی در جای جای الکامپ 96 به گوش می‌‌رسد نگرانی بخش خصوصی از آینده صنعت IT در دولت دوازدهم باشد. در خصوص نمایشگاه الکامپ نیز باید گفت که پس از گذشت سال‌‌های متمادی و آزمون خطاهای صورت گرفته و نیز با کمک نقدهای رسانه‌‌ای که همواره راهگشا بوده‌‌اند این نمایشگاه راه خود را پیدا کرده است و با برگزاری مناسب و بدون مشکل آن در سال جاری عملا خیال برگزارکنندگان این نمایشگاه از زمان برگزاری و آینده آن راحت شده است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه