تاثير برگزاري نمايشگاه‌ها بر كسب‌وكار

تجارت يا همان داد و ستد، عرضه و انتقال مالكيت كالا و خدمتي از يك شخص يا سازمان به اشخاص و سازمان‌هاي ديگر در ازاي دريافت كالا، پول يا خدمات است. هر فعاليتي كه اشخاص در قبال دريافت كالا يا خدمات ديگر انجام مي‌دهند را تجارت مي‌ناميم. تجارت به دو قسمت داخلي و خارجي تقسيم مي‌شود و در عرف معمول به تبادل كالا‌ها يا خدمات تجارت اطلاق مي‌شود. براي داد و ستد بهتر در زمان لازم و محدود به اطلاعات و مديريت آن جهت رسيدن به اهداف مطلوب نياز داريم.

همان‌گونه كه اشاره شد، داد و ستد بهتر و پرسودتر كسب اطلاعات و مديريت هدفمند آن را مي‌طلبد. آگاهي و شناخت دقيق از كالا يا خدماتي كه مي‌خواهيم به مشتري ارايه دهيم، بازارهاي هدف، ذايقه و سليقه مصرف‌كننده، موقعيت جغرافيايي منطقه‌اي كه قصد ايجاد كسب‌وكار در آن را داريم، نوع تجارت و برنامه توسعه آن، تنوع محصولات، قيمت‌ها، بازه زماني موثر براي عرضه كالا، داشتن اطلاعات ساير رقبا در فضاي بازار موجود و غيره همگي از جمله مهم‌ترين نكاتي هستند كه هر كسب‌وكاري براي بهبود و رشد و توسعه بيشتر در دنياي رقابتي تجارت امروز ناگزير بايد از آن آگاه باشد. نكته مهم و اساسي چگونگي دستيابي و گردآوري اين اطلاعات حياتي در حوزه كسب‌وكار است.

امروزه اكثر شركت‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي در جهان قبل از هر تصميم و فعاليت جديدي در حوزه تجارت و توليد، اقدام به مطالعه بازار و اصطلاحا بازار سنجي و تحليل و بررسي شرايط كنوني بازار (‌ماركت آناليز‌) مي‌كنند.

يكي از روزنه‌هاي حايز اهميت دستيابي به اين اطلاعات حضور در نمايشگاه‌هاي مختلف است كه علاوه بر اينكه از ابزار‌هاي مهم بازاريابي در بخش تبليغات به حساب مي‌آيد و در بيشتر شركت‌ها به آن نگاه ويژه‌اي مي‌شود، مي‌تواند در حوزه مطالعه و تحليل بازار، بازارسنجي و نيز ايجاد ارتباطات موثر با مشتريان بالقوه نيز نقش بسزايي ايفا كند. برقراري اين روابط تجاري سودبخش با شركت‌ها و مشتريان جديد جدا از به اشتراك گذاردن افكار، ايده‌ها و تكنولوژي‌هاي نو، افزايش توليد و فروش و در نهايت بهره‌وري بيشتري از تجارت را در پي خواهد داشت.

تغييرات قابل توجه فن‌آوري، ظهور كالاهاي جديد، تنوع بالاي محصولات و عدم دانش و آگاهي كافي مصرف‌كننده نسبت به آنها و فضاي رقابت شديد از علل تشكيل نمايشگاه‌ها است. رشد افزون جمعيت و بالا رفتن ميزان تقاضا نسبت به كالاها و خدمات به‌روز و ايجاد بازار‌هاي مصرف جديد نيز از عواملي است كه باعث توسعه نمايشگاه‌ها شده است.

حضور در نمايشگاه‌هاي داخلي يا خارجي فرصت مناسبي است تا با تفكر نو، فن‌آوري‌هاي جديد شيوه‌هاي تازه در توليد، فروش و بازاريابي شركت‌هاي مختلف و كسب‌وكارهاي نوظهور آشنا شويم و از اين طريق دايره اطلاعات خود را در جهت توسعه كسب‌وكار و تجارت موفق و پر رونق‌تر گسترش دهيم.

الکامپ در مسیر درست

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه