ابراز تمایل دانشگاه‌های غیر دولتی و غیر حضوری برای پیوستن به شبکه ‌ علمی

ابراز تمایل دانشگاه‌های غیر دولتی و غیر حضوری برای پیوستن به شبکه ‌ علمی

واعظی در جریان بازدید از غرفه شبکه علمی ایران گفت: دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و فنی‌و‌حرفه‌ای به پیوستن به شبکه علمی ایران تمایل دارند.

به گزارش ستاد خبری شبکه علمی ایران (شعا) محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید از بیست و سومین نمایشگاه الکامپ ازغرفه شبکه علمی ایران بازدید کرد.

وزیر ارتباطات در این بازدید در جریان آخرین اقدامات و فعالیت‌های این شبکه قرار گرفت. در جریان این بازدید ريیس هيات مدیره  شرکت خدمات و ارتباطات شبکه علمی ایران گفت: شبکه علمی ایران به عنوان اولین مشارکت بخش خصوصی و دولت است که بر اساس قوانین خصوصی تصریح شده و به ویژه قانون مشارکت بخش دولتی و خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات محقق شده است. سادینا آبائی در توضیح فعالیت‌های انجام شده ادامه داد: ما در دو بخش بستر‌های سخت‌افزاری و خدمات به توسعه مناسبی دست یافته‌ایم.

آبائی در پاسخ به سوال وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه تاکنون چند دانشگاه به این پروژه پیوسته‌اند؛ گفت: در حال حاضر تمامی نیازمندی‌های اتصال دانشگاه‌های شهر تهران آماده بهره‌برداری است. همچنین برای توسعه در شهر‌ها اقدامات و هماهنگی‌های لازم با استانداری‌ها، اداره کل‌های فناوری‌ اطلاعات استان‌ها و در نهایت دانشگاه‌ها صورت پذیرفته که امیدوارم به زودی اتصال سراسری به این شبکه ممکن شود.

واعظی با ابراز امیدواری از تسریع سراسری شدن این شبکه در کل دانشگاه‌های کشور اضافه کرد: به منظور نتیجه‌گیری بهتر و موثر‌تر باید مکاتبات و هماهنگی‌هایی با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صورت بگیرد تا بتوانیم شرایط مناسب را برای توسعه این شبکه فراهم کنیم. واعظی با ابراز امیدواری از توسعه همه جانبه شبکه علمی گفت: دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام نور و فنی و حرفه‌ای تاکنون ابزار تمایل برای اتصال به این شبکه کرده‌اند. آبائی در پایان این بازدید تصریح کرد که توسعه این شبکه به مدد توافق برجام تسریع شده است و ادامه داد: این شرکت از جمله شرکت‌هایی است که توانسته است در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موفق عمل کند. وی در پاسخ به وزیر ارتباطات ادامه داد: تاکنون موافقت و عقد قرارداد با سرمایه گذار خارجی جهت سرمایه‌گذاری مستقیم و اقدامات قانونی مربوطه در سازمان سرمایه‌گذاری با موفقیت به پایان رسیده و امیدواریم که ورود قطعی سرمایه نیز در کمترین زمان ممکن محقق شود.

شبکه علمی ایران به عنوان اولین همکاری بخش خصوصی و دولت در حوزه فناوری اطلاعات محسوب می‌شود. شعا با مشارکت شرکت سیمرغ سامانه، وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب شرکت توسعه‌ای خدمات و ارتباطات شبکه‌ علمی راه‌اندازی شده و در پی ارايه نسل سوم و نوین شبکه علمی است.