اصلاح تعرفه ها به مفهوم افزایش تعرفه نیست

اصلاح تعرفه ها به مفهوم افزایش تعرفه نیست

رسول سراییان مدیرعامل مخابرات که به تازگی به عنوان گزینه احتمالی تصدی پست وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم نیز مطرح شده در جریان نشست خبری که در الکامپ برگزار شد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی البته احتمال رسیدنش به مسند وزارت را نه تایید و نه تکذیب کرد تا با گفتن این جمله که" من این مطلب را از خبرنگاران شنیده‌ام" بر ابهام‌های موجود در خصوص این که وزیر بعدی چه کسی است افزوده شود.

مشروح صحبت‌های سراییان با خبرنگاران و توضیحات وی در خصوص تمام مسایل پیرامون شرکت مخابرات ایران در پی می‌آید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از ادغام مخابرات‌های استانی تا مرحله کنونی رضایت دارد یا خیر گفت: یکپارچه‌سازی بخش IT یکی از مهم ترین کارهایی بوده که صورت گرفته است. یعنی در شرایط قبلی در هر استان سیستم‌های متنوع IT و شبکه وجود داشت و همین باعث می‌شد که در شرکت مخابرات ایران نتوانید یک سرویس یکپارچه کشوری ارایه کنید که خوشبختانه هفته گذشته سامانه مدیریت متمرکز شبکه شرکت مخابرات ایران را رونمایی کردیم.

وی افزود:‌ به عبارت دیگر ما توانستیم از یک نقطه کل شبکه شرکت مخابرات ایران را ببینیم. این موضوع دارد برای صورت‌حساب‌های ما اتفاق می‌افتد و برای سایر سیستم‌های IT هم در حال اتفاق افتادن است. بنابراین از بعد بهره‌وری و کارایی سیستم به واسطه استفاده از فناوری اطلاعات تاثیرگذاری مناسبی را داشته‌ایم و از همه مهم‌تر اینکه تمام مردم در سراسر کشور می‌توانند تجربه یکسانی از خدمات شرکت مخابرات داشته باشند.

وی بیان کرد: این مساله توفیق بزرگی برای ما بوده است. همچنین ما به دلیل ادغام توانستیم بهتر از نیروی متخصص خود استفاده کنیم تا پیش از این به واسطه جزیره‌ای بودن شاید فقط به یک سیستم به وسیله نیروهای متخصص می‌توانستیم سرویس‌دهی کنیم اما الان به واسطه یکپارچه شدن سیستم می‌توانیم توسط متخصصین‌مان کل کشور را اداره کنیم. لذا در حوزه منابع انسانی و مالی، فناوری اطلاعات و ارایه تحولات مثبتی را داشتیم.

مدیرعامل مخابرات در خصوص بازنگری هزینه‌های تلفن ثابت نیز گفت: ما در برنامه مطالعاتی‌مان داریم روی موضوع تعرفه‌ها و اصلاح آنها کار می‌کنیم. اصلاح تعرفه‌ها به مفهوم افزایش تعرفه نیست بلکه ما داریم کار مطالعاتی روی آن انجام می‌دهیم امیدواریم به نتیجه برسد که در این صورت از طریق سازمان تنظیم آن را پیگیری می‌کنیم.

وی در خصوص پروژه صد مدیر برتری که در مخابرات دنبال می‌شود نیز گفت: افراد در آزمون‌های مختلف امتحان شده‌اند و روز سه‌شنبه اولین جلسه افتتاحیه 60 نفر اول آنها برگزار می‌شود و از روز چهارشنبه کلاس‌هایشان آغاز می‌شود.

سراییان در خصوص این موضوع که آیا صحت دارد که بعضی‌ها با داشتن مدرک مدیریت ملزم شده‌اند که این دوره را بگذرانند هم اشاره داشت: ما به دنبال MBA دانشگاهی نیستیم بلکه به دنبال MBA هستیم که به دنبال بومی‌سازی بر اساس نیاز کسب‌و‌کار خودمان است. ما داریم با دانشگاه‌ها تعامل می‌کنیم تا درس بر مبنای محتوای موضوعات صنعتی مخابراتی ایران ارایه شود نه این که یک MBA عمومی را داشته باشیم؛ پس این یک مقدار متفاوت است و به هر حال می‌بایست محتوا را خودمان تعریف ‌کنیم.

وی افزود: مطمئنا اصلی‌ترین مساله فارغ‌التحصیلان ما این است که برای مساله مخابرات راه‌حلی پیدا کنند و دوره MBA عمومی مدنظر نیست.

سراییان در خصوص ورود به بازارهای خارج از کشور هم گفت: در زمانی که من در همراه اول بودم بحث ورود شرکت‌های مخابراتی را دنبال می‌کردیم و چندبار بحث اورنج هم مطرح شد اما با توجه به شرایطی که وجود دارد اگر الان بخواهم بگویم که مورد مشخصی به نتیجه مشخصی رسیده باشد وجود دارد، اینگونه نیست.

مدیرعامل مخابرات ایران در خصوص مطرح شدن نامش به عنوان یکی از کاندیداها برای وزارت ارتباطات هم سیاستمدارانه رفتار کرده و گفت که این موضوع را نه تایید و نه تکذیب می‌کند.

وی در خصوص مدل پیشنهادی همکاری مخابرات با FCPها که به کمیسیون تنظیم مقررات ارایه شده  گفت: بسته به میزان استفاده از شبکه مخابرات درصدی از درآمد براساس قطر سیم را به مخابرات ایران پرداخت می‌کنند. یعنی ممکن است یک تکه سیم مسی انتقالی باشد که یک درصد را می‌دهند، ممکن است کافو اضافه باشد که یک درصد دیگر را می‌دهند و اگر اتصال دیگری هم شد که یک درصد دیگری نیز اضافه می‌شود. درواقع بستگی به این دارد که در زنجیره راه خدمت چه بخشی از زیرساخت مخابرات استفاده شود که این می‌تواند منشا توسعه خوبی برای شبکه مخابرات و نیز برای FCPها باشد.

وی در خصوص امکان بازنشستگی تشویقی برای کارمندانش نیز گفت: مخابرات از سال 1393 برنامه تشویقی بازنشستگی برای همکاران گذاشته است و شرایط آن این است که به سن 30 سال سابقه که می‌رسند طبق قانون آنها می‌توانند بازنشست شوند و یا تا 35 سالگی می توانند حضور داشته باشند. اینجا کارمند اختیار دارد که در سن 30 سال بازنشست شود و یا امکان ادامه خدمت تا 35 سال را داشته باشد. شرکت مخابرات طرح‌های تشویقی را از سال 93 برای بازنشستگان قرار داده است و سال گذشته هم این طرح‌ها وجود داشت و امسال نیز بازنشستگی تشویقی برای کسانی که مدرک تحصیلی دیپلم دارند قرار داده‌ایم.

وی در خصوص نرخ دستگاه‌های کارتخوانی که به خط مخابرات متصل هستند نیز گفت: یک نرخ ثابت اخذ می‌شود که مبلغ آن چیزی حدود 5 هزار تومان است و به این صورت است که مخابرات حجم می‌بندد و با یک PSP برای 50 هزار یا 100 هزار خط قرارداد می‌بندد. بر این اساس PSPهایی که تا 100 هزار پوز دارند با ما قرارداد می‌بندند و در آنجا برای ما توجیه اقتصادی ایجاد می‌شود و بعد PSP به ما آدرس می‌دهد که خطوط تلفنی را که خریده کجا وصل کنیم.

الکامپ در مسیر درست

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه