خارجی‌های الکامپ زیر ذره‌ببین!

خارجی‌های الکامپ زیر ذره‌ببین!

نمایشگاه الکامپ امسال با حضور پررنگ‌تر خارجی‌ها نسبت به دوره‌های قبل برگزار می‌شود. در این نمایشگاه 86 شرکت خارجی از 18 کشور جهان حضور دارند. استقبال خارجی‌ها از الکامپ امسال به‌گونه‌ای بوده  که یک ردیف از سالن 38 نمایشگاه بین‌المللی به شرکت‌های خارجی اختصاص یافته است.

برای بررسی هر چه بیشتر آنچه در زیر پوست شرکت‌های خارجی می‌گذرد، پای صحبت‌های مدیران و غرفه‌داران این شرکت‌های خارجی نشستیم. برخی از آنها اولین حضور خود را در ایران تجربه می‌کردند و البته برخی دیگر با توجه به مشکلاتی که سر راهشان قرار گرفته، از حضور در ایران پشیمان شده‌اند.

در میان حاضران در الکامپ 2016 نماینده‌ای نیز از طرف نمایشگاه cebit به الکامپ آمده بود که گفت‌وگویی با وی انجام دادیم. در این گزارش سعی داریم با بیان صحبت‌های نماینده cebitو برخی دیگر از خارجی‌های حاضر در اولین روز نمایشگاه، از یک‌سو از چند و چون نمایشگاه الکامپ 2016 از منظر خارجی‌ها آگاه شویم و از سوی دیگر بتوانیم از انگیزه‌ها و فعالیت‌های شرکت‌های خارجی در ایران باخبر شویم.

حضور گسترده شرکت‌های چینی در الکامپ

 نکته جالب در مورد حضور شرکت‌های چینی که البته اکثریت قریب به اتفاق خارجی‌های نمایشگاه را تشکیل می‌دادند، این بود که این شرکت‌ها بدون حضور مترجم در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند والبته مسوولان چینی غرفه‌ها هم با زبان انگلیسی به‌خوبی آشنایی ندارند.

 این در حالی است که با توجه به اینکه بیشتر شرکت‌های چینی به فروش اجناس الکترونیکی مثل کابل، گیرنده‌های دیجیتال و محصولات سخت‌افزاری اقدام می‌کنند، طبیعتا نیاز به برقراری ارتباط با مشتریان باید برای آنها در اولویت اول قرار داشته باشد.

شرکت  RHM یک شرکت چینی فعال در زمینه تولید و فروش بلندگو و گیرنده‌های تلویزیونی است که نزدیک به 40 سال از آغاز به کار آن می‌گذرد و در حال حاضر در آمریکا و اروپا اجناس خود را عرضه می‌کند، در نمایشگاه الکامپ امسال حضور یافته است.

خانم «جوی یانگ»، مسوول غرفه و مدیرفروش این شرکت که انگلیسی را دست و پا شکسته‌ و البته با لهجه چینی صحبت می‌کند، درباره حضور شرکتش در ایران می‌گوید که این اولین بار است این شرکت به ایران می‌آید و امیدوارند تجارت موفقی در کشور ما داشته باشند.

البته آن‌طور که مدیرفروش شرکت RHM می‌گوید، هدف آنها از شرکت در الکامپ صرفا فروش محصول است و برنامه‌ای برای تولید محصول در ایران یا انتقال فناوری به کشورمان ندارند. نباید از یاد برد که این فقط شرکت RHM نیست که تنها برنامه‌اش برای حضور در ایران فروش محصول است، بلکه بیشتر چینی‌های حاضر در نمایشگاه در این زمینه سیاست مشابهی را دنبال می‌کنند.

شرکت «شانگ چن الکترونیک» که در زمینه فروش و ساخت دستگاه‌های لیزری اسکن بارکد فعالیت می‌کند، شرکت چینی دیگری است که در الکامپ امسال حضور یافته است. آن‌طور که مسوول غرفه این شرکت می‌گوید، آنها به‌هیچ‌وجه از حضورشان در ایران و نمایشگاه الکامپ رضایت ندارند؛ چراکه با وجود آنکه از قبل هماهنگ کرده و  حتی200 دلار مالیات پرداخت کرده‌اند، اما باز هم نتوانسته‌اند بخش اصلی محصولات خود را به ایران آورده و در نمایشگاه الکامپ در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار دهند.

 طبیعی است که برخوردهای این‌چنینی با شرکت‌های خارجی و ناهماهنگی در ترخیص کالاهای ویزه نمایشگاه می‌تواند به عاملی برای دلزدگی خارجی‌ها نسبت به حضور در نمایشگاه‌های ایرانی تبدیل شود. بنابراین ضروری است که مسوولان ضمن تسهیل مقررات ورود کالا برای نمایشگاه‌ها، ستاد ویژه‌ای برای بررسی و حل مشکلات شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه ترتیب دهند.

نگاه مثبت نماینده نمایشگاه cebit ‌به ICT ایرانی

همان‌طور که می‌دانید، نمایشگاه‌ CeBIT بزرگ‌ترین نمایشگاه کامپیوتر دنیاست که در شهر هانوفر کشور آلمان برگزار می‌شود. درواقع نمایشگاه CeBIT بزرگ‌ترین رویداد دنیا در صنعت کامپیوتر، شبکه و فناوری اطلاعات و ارتباطات شمرده می‌شود که همه‌ساله با حضور فعالان علوم کامپیوتر، ارتباطات و مخابرات در محل نمایشگاه‌های شهر هانوفر برگزار می‌شود.

امسال اما بازدیدکنندگان از نمایشگاه الکامپ این شانس را دارند که با حضور در الکامپ و رفتن به انتهای سالن 38، از غرفه نمایندگی نمایشگاه  CeBIT نیز دیدن کنند.

خانم «مارتینا لوبن» به‌عنوان یک مدیر بین‌المللی بیش از 15 سال است در تیم CeBIT و در شرکت نمایشگاه‌های آلمان فعالیت می‌کند. وی مدیرکل فروش بین‌الملل نمایشگاه CeBIT است و تاکنون در نمایشگاه‌های بین‌المللی زیادی از جمله CES آمریکا، جیتکس دبی، کامپیوتکس تایپه و بسیاری از نمایشگاه‌های معتبر دنیا شرکت کرده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار هفته‌نامه عصر ارتباط در خصوص چگونگی و علل حضورش در ایران می‌گوید: در ماه جولای بر اساس دعوتی که توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از من صورت گرفت، در همایشی که در تهران برگزار شد حضور یافتم.

وی معتقد است، در یک سال اخیر که تحریم‌ها برداشته شده، فرصت‌های زیادی برای ایران در حوزه IT ایجاد شده است. خانم لوبن ادامه می‌دهد که حضور نماینده CeBIT می‌تواند فرصت مناسبی برای شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه ICT باشد که می‌خواهند از طریق CeBIT محصولات خود را به دنیا معرفی و عرضه کنند.

درواقع از نظر نماینده نمایشگاه CeBIT، این غرفه فرصتی برای شرکت‌های ایرانی است که بتوانند ارتباط مستقیم با نمایشگاه CeBIT داشته باشند. این یکی از دلایلی است که امروز غرفه اطلاع‌رسانی CeBIT در نمایشگاه الکامپ ایران حضور دارد.

نماینده CeBIT ابراز امیدواری می‌کند که اگر همه چیز خوب پیش برود، می‌توان درباره امکانات همکاری بیشتر هم صحبت کرد. اما آنچه در حال حاضر برای نماینده CeBIT اهمیت دارد، آن است که دو کامیون از ایران در CeBIT حضور دارند که یکی از آنها در زمینه استارت‌آپ فعال بوده و دیگری پاویون ملی ایران است.

نماینده CeBIT در پاسخ به این پرسش که با توجه به پیشرفت‌های اپ‌نویسان و بازی‌سازان ایرانی، آینده ایران را در این حوزه چگونه می‌بیند، گفت: جمعیت ایران بسیار جوان است و تعداد تحصیل‌کرده‌های آنها نیز زیاد است، پس این برای شما فرصت خوبی است؛ چون این جمعیت جوان و تحصیل‌کرده‌ ایده‌های زیادی دارند که می‌تواند باعث پیشرفت شما در این حوزه شود.

خانم لوبن در پاسخ به این پرسش که در نمایشگاه‌های ایران (تلکام و الکامپ) رویکرد برگزارکنندگان بیشتر به سمت N یوزر است و اینکه در این زمینه CeBIT چگونه عمل می‌کند، گفت: CeBIT کاملا B2B است و شرکت‌ها را به شرکت‌های دیگر وصل می‌کند؛ البته N یوزرها هم می‌توانند با خرید کارت ورود که بسیار گران بوده و 70 تا 80 یورو قیمت دارد، در نمایشگاه حاضر شوند.

این مدیر بین‌المللی در خصوص اینکه آیا برگزاری نمایشگاه در ایران به‌صورت فعلی و با حضور گسترده N یوزرها بهتر است یا برای بهبود وضعیت نمایشگاه باید رویکردی برای جذب B2B در نظر گرفت، می‌گوید: من فکر می‌کنم باید ترکیبی از هر دو استفاده شود و هر دو ظرفیت مورد استفاده قرار گیرند. شاید در آینده اگر می‌شد ترکیبی باشد که هم B2B و هم عموم مردم را در نظر گیرد بهتر می‌شد. برای مثال، دو روز برای B2Bها اختصاص می‌یافت و روز آخر مخصوص N یوزرها می‌بود یا کنگره‌ای ویژه برای B2Bها ساخته می‌شد.

البته اکنون هم با همین شیوه‌ای که برگزار می‌شود بد نیست؛ چراکه عموم مردم می‌توانند با جدیدترین تکنولوژی‌های عرضه‌شده از طرق نمایشگاه آشنا شوند.

جمع‌بندی

به هر روی نمایشگاه الکامپ امسال اگرچه با حضور گسترده خارجی‌ها برگزار می‌شود، اما نباید به د‌لیل حجم زیاد شرکت‌های شرکت‌کننده‌های خارجی فکر کنیم که آنها می‌توانند موجب انتقال فناوری به کشور و ایجاد اشتغال برای ایرانی‌ها شود.

همان‌طور که در  این گزارش نیز ذکر شد، عمده شرکت‌های خارجی حاضر در الکامپ 2016 چینی بوده و عمده این شرکت‌های چینی نیز به‌دنبال فروش محصول و کسب سود خودشان هستند.

با این تفاسیر به نظر ضروری می‌آید که مسوولان امر شروطی را برای حضور طولانی مدت این شرکت‌ها در ایران قرار دهند و آنها را ملزم کنند که به‌ازای فروش جنس در ایران، کارخانه‌های تولیدی نیز در کشور ایجاد کرده و ضمن به‌کارگیری کارکنان ایرانی، به انتقال فناوری به کشور نیز همت گمارند.

بدیهی است، حضور بدون حساب و کتاب خارجی‌ها در صنعت IT کشور نه‌تنها فایده‌ای برای این حوزه ندارد، بلکه ممکن است در درازمدت ریشه کسب‌وکارهای نوپای ایرانی را نیز بخشکاند و بازار ICT کشور را به جولانگاه محصولات خارجی و بعضا کم‌کیفیت چینی تبدیل کند.