دولت همراه دهه فجر راه‌اندازی می‌شود

دولت همراه دهه فجر راه‌اندازی می‌شود

معاون وزیر ارتباطات از راه‌اندازی پروژه «دولت همراه» در دهه فجر خبر داد و گفت: بر اساس این پروژه، خدمات عمومی دولت الکترونیکيي بر بستر موبایل به مردم ارایه می‌شود.

نصراله جهانگرد ديروز در مراسم افتتاح بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ با اشاره به ظرفیت‌های ایجادشده برای خدمات دولت الکترونیکي، گفت: با آماده‌سازی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و خدمات دسترسی مردم، امیدواریم در دهه فجر خدمات عمومی دولت را بر بستر موبایل به مردم عرضه کنیم.

وی اجرای پروژه دولت الکترونیکي بر بستر موبایل را مرحله تکاملی سرویس‌دهی دولت الکترونیکي عنوان کرد و گفت: با اجرای این پروژه از طریق شبکه ارتباطی کشور و تکنولوژی موبیلیتی، خدمات دولت الکترونیکي، دولت موبایل و پرداخت الکترونیکي با سهولت بیشتر، ارزانی و سرعت بیشتر به مردم ارایه می‌شود.

وی حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را در شرایط کنونی ۳۲ هزار میلیارد تومان و سهم این صنعت را از تولید ناخالص ملی 6/2 درصد عنوان کرد و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، بیشترین سهم رشد در برنامه ششم توسعه مربوط به این بخش خواهد بود و امیدواریم در پایان برنامه ششم فناوری اطلاعات و ارتباطات با ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش، بیش از پنج درصد از GDP کشور را به خود اختصاص دهد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به برآوردها در برنامه ششم و هفتم توسعه، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود سهم فناوری اطلاعات به ۴۰ درصد در این برنامه‌ها برسد و این موید آن خواهد بود که سرویس خدمات و محتوا به‌صورت فزاینده‌ای بر بستر فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی رشد کند.

جهانگرد، لازمه توسعه این بخش را ایجاد محیطی از نوآوری و خدمات جدید با ارتقای محتوای بومی عنوان کرد و گفت: طی دو سال و نیم گذشته ۱۰۰ هزار اپلیکیشن فارسی در کشور طراحی و تولید شده است که این موضوع می‌تواند بستر جدیدی برای تسهیل رشد اقتصادی و اجتماعی کشور باشد؛ چراکه ما معتقدیم رشد صنعت و اقتصاد کشور موکول به رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: بر این اساس، وزارت ارتباطات پروژه حمایت از رونق محتوای بومی بر بستر شبکه ملی اطلاعات را کلید زده است.

 

 

وي با اشاره به اینکه امسال بیش از ۶۰ دستگاه دولتی در سالن اختصاصی خدمات دولت دارای غرفه هستند، ادامه داد: با آماده‌سازی زیرساخت‌های IT و خدمات دسترسی بهتر به اپلیکیشن‌های موبایلی، مرحله‌ کاملی از چرخه مبادلات کالا و پول در بستر شبکه شکل گرفته است و با تغییر مکانیزم دستگاه‌ها به حوزه الکترونیکي می‌توان از سهولت، شفافیت و استفاده از پتانسیل این زیرساخت برای مبارزه با فساد استفاده کرد.

جهانگرد بیان کرد: این نمایشگاه در سال پایانی دولت، کارنامه اجرایی دولت یازدهم و فعالیت‌های بخش خصوصی در سطح ملی را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به تصویر می‌کشد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه در نمایشگاه امسال، دو گروه فعالیت سامان داده شده است، گفت: افزون بر ۲۷۰ شرکت نوپا و استارت‌آپ با مشارکت دولت و بخش خصوصی در این نمایشگاه حضور دارند که می‌توانند زمینه‌ای برای رشد و حمایت از نوآوری‌ها در صنعت فناوری اطلاعات کشور را رقم بزنند.

وی گفت: گسترش فناوری اطلاعات موجب افزایش بهره‌وری، تسهیل زندگی مردم، ارتقای کسب‌وکارها و توانمندسازی جامعه می‌شود. ما امیدواریم طی برنامه ششم توسعه، سهم این حوزه در کل اقتصاد دو برابر و در بخش میزان توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات سه تا چهار برابر شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه در سالن دولت الکترونیکي نیز بخش دولتی به‌صورت یکپارچه امکان عرضه خدمات دولت الکترونیکي را برای شهروندان فراهم می‌کند، تاکید کرد: این نمایشگاه نمونه مقدماتی ارایه خدمات در بستر دولت الکترونیکي و دولت موبایل را فراهم می‌کند تا در نهایت شاهد شکل گیری دولت هوشمند در کشور باشیم.

به گفته وی، هم‌اکنون حدود ۱۱۲ دستگاه به پرتال دولت الکترونیکي متصل هستند و حدود ۸۰ دستگاه به‌صورت مکانیزه خدمات الکترونیکي ارایه می‌دهند.