این غول‌های کوچک ستودنی!

این غول‌های کوچک ستودنی!

 

کسب‌و‌کارهای نوپای ایرانی در طول چند سال اخیر رشدی قابل توجه داشته‌اند. جوان‌های گمنامی که هر یک از دانشگاه‌های مختلف کشور فارغ‌التحصیل‌شده و از گوشه‌وکنار همین سرزمین سر برآورده‌اند، با کمترین سرمایه و در قالب تیم‌های دو یا چند نفره تجارت کوچک خود را از صفر شروع کرده و بعضا اکنون به قله‌های افتخار نایل آمده‌اند. شاید به همین دلیل باشد که در نمایشگاه الکامپ امسال، سالن 18 که در آن کسب‌وکارهای نوپای ایرانی حضور دارند، به شلوغ‌ترین سالن نمایشگاه تبدیل شده است.

ما ایرانی‌ها عادت داریم که وقتی شرح حال خارجی‌های موفقی را که کار خود را از یک کسب‌و‌کار نوپا شروع کرده‌اند می‌خوانیم، لب به تمجید باز کنیم و امثال مارک زاکربرگ و استیو جابز، پدیدآورندگان فیس‌بوک و اپل را انسان‌هایی با هوش بسیار بالا و دست‌نیافتنی تصور کنیم.

اما واقعیت این است که همین کسب‌و‌کارهای نوپای ایرانی که عموما در قالب اپلیکیشن و نرم‌افزار ارایه می‌شوند، ظرفیت آن را دارند که پله‌های ترقی را طی کرده یا حداقل با تمجید هم‌میهنان خود مواجه شوند.

ساخت بازی‌های کامپیوتری مانند «گشتاسب» و «ارتش‌های فرازمینی» که در شبکه‌های بین‌المللی فروش بازی مانند استیم نیز عرضه شده‌اند و فروش رفتن بسیاری از اپلیکیشن‌‌های ساخت جوانان گمنام ایرانی و عرضه آنها در سطح بین‌المللی گویای این امر است که ایران ظرفیت آن را دارد که در حوزه اپلیکیشن، بازی و نرم‌افزار به یک قطب تاثیرگذار در منطقه تبدیل شود.

بی‌شک ایده‌های خلاقانه و اراده مثال‌زدنی جوانان نخبه ایرانی اگرچه برای ایجاد و راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا ضروری است، اما بدون حمایت مسوولان و البته رسانه‌های داخلی راه به جایی نمی‌برد.

به همین منظور در این مطلب سعی کردیم تا با معرفی گوشه‌ای از فعالیت‌ کسب‌و‌کارهای نوپای ایرانی، به پیشبرد حرکتی که توسط جوانان تحصیل‌کرده کشورمان آغاز شده است کمک کنیم و در راستای آگاه‌سازی، که یکی از مهم‌ترین رسالت‌های هر رسانه‌ای است، عمل کرده و مردم کشورمان را با فعالیت‌های ستودنی جوانان نخبه ایرانی آشنا کنیم.

غرفه‌هایی که به کسب‌و‌کارهای نوپای ایرانی در الکامپ اختصاص یافته، اغلب فقط به اندازه یک صندلی کوچک است که در و پیکری هم ندارد، اما بی‌شک این استعداد و هوش نخبگان ایرانی است که خیل عظیم بازدیدکنندگان را به سالن 18 نمایشگاه بین‌المللی می‌کشاند تا شاهد ایده‌های خلاقانه جوانان این مرز و بوم باشند.

پلتفرمی برای جست‌وجوی مکان‌های شهری

آن‌طور که بهرام مشرفی، مسوول غرفه کسب‌وکار نوپای دیتاشهر که یک پلتفرم جست‌وجوی مکان‌ها و سرویس‌های شهری است می‌گوید، تجارت آنها توسط او و دو نفر از دوستانش که در دانشگاه دولتی یزد در رشته کامپیوتر تحصیل می‌کردند ایجاد شده و توسعه پیدا کرده است. البته تیم آنها در حال حاضر توسعه پیدا کرده و تبدیل به تیمی 10 نفره شده است.  جالب آنکه صفر تا صد کارهای فنی و بازاریابی این پروژه تماما توسط همین تیم کوچک انجام می‌شود.

بهرام مشرفی، مسوول غرفه استارت‌آپ دیتاشهر در گفت‌وگو با خبرنگار عصر ارتباط در خصوص فعالیت‌های این استارت‌آپ گفت: آنچه ما ارایه داده‌ایم، پلتفرم جست‌وجوی مکان‌ها و سرویس‌های شهری است.

البته پیش از این نیز تلاش‌هایی برای ساخت پلتفرم‌های مشابه شده است که کتاب اول یکی از نمونه‌های مشهور آن است، اما ساخت محتوای آن توسط همان کسی که پلتفرم را ساخته صورت گرفته است.

برای مثال، شهرداری که کتاب اول را ساخته اطلاعات آن را نیز خود گردآوری کرده است. به همین دلیل کارهای این‌چنینی که توسط یک شخص یا سازمان صورت می‌گیرد چون به‌صورت انفرادی صورت می‌گیرند، بعد از مدتی اطلاعات‌شان قدیمی می‌شود و تاریخ مصرف آنها می‌گذرد، اما در پلتفرمی که ما ایجاد کرده‌ایم مردم خود می‌توانند اطلاعات را قرار داده یا آن را ویرایش و به‌روزرسانی کنند

مسوول غرفه استارت‌آپ دیتاشهر در خصوص نرخ آپدیت این پلتفرم نیز گفت: روزانه حدود 500 کسب‌وکار به سیستم اضافه می‌شوند و همچنین روزانه حدود 200 کسب‌وکار نیز ویراستاری می‌شوند.

مشرفی درباره هزینه استفاده از این پلتفرم و منابع درآمدی آن نیز گفت: این پلتفرم به‌صورت کاملا رایگان عرضه شده و درآمد آن از طریق صاحبان کسب‌وکارها حاصل می‌شود، به این معنی که اگر کسی بخواهد خودش را معرفی کند، ما هزینه‌ای برای معرفی کسب‌وکار وی دریافت می‌کنیم.

مسوول غرفه استارت‌آپ دیتاشهر در انتها اضافه می‌کند که به لحاظ مالی در حال حاضر تیم آنها در مضیقه است، اما به دلیل عشقی که تیم آنها به کارشان دارند، ایستاده‌اند و به کار خود ادامه می‌دهند.

اپلیکیشنی برای معرفی ایران به گردشگران خارجی

در نمایشگاه الکامپ امسال کسب‌وکار نوپای «رسانه گردشگری ایران» با ارایه اپلیکیشن ICAMP که جاذبه‌های گردشگری ایران را به گردشگران خارجی معرفی می‌کند حضور یافت.

به گفته نماینده این شرکت، به‌وجود‌آورندگان این کسب‌وکار نوپا تیمی بودند که از ابتدا در حوزه‌ کسب‌وکار نوپا فعالیت می‌کردند و حوزه اصلی فعالیت آنها شهر الکترونیک و گردشگری به‌عنوان یک زیرشاخه آن بوده است.

اشکان چاووش، نماینده رسانه گردشگری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار عصر ارتباط می‌گوید: امسال در نمایشگاه اپلیکیشن ICAMP را معرفی کردیم که نرم‌افزاری به زبان انگلیسی است که گردشگران خارجی را با دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی ایران آشنا می‌کند.

چنان‌که نماینده رسانه گردشگری ایران می‌گوید، پروژه این‌گونه شکل گرفته که نمایندگان این کسب‌وکارنوپا با گردشگران صحبت کرده و یک اعتبارسنجی از گزدشگران خارجی داشته و بازخوردهای آن را دریافت کرده‌اند و سپس با توجه به آن به ایده‌پردازی پرداخته و اپلیکیشن ICAMP را ساخته‌اند.

نماینده رسانه گردشگری ایران می‌گوید: اپلیکیشن ICAMP خدماتی را به گردشگران خارجی می‌دهد تا بتوانند بر مشکلاتی که در ایران ممکن است با آن مواجه شوند غلبه کنند. برای مثال، بر اساس اعتبارسنجی ما گردشگران خارجی در ارتباط با مردم ایران مشکل داشتند، بنابراین ما قسمتی را درون نرم‌افزار قرار دادیم که می‌توانند از طریق آن به زبان فارسی صحبت کنند؛ به این معنی که ما به صورت فینگیلیش تلفظ لغات فارسی را برای آنها قرار دادیم و از این طریق آنها می‌توانند با مردم ایران صحبت کنند یا اینکه اطلاعات جامع گردشگری هر شهر را که توسط نویسندگان گردشگری همان شهر نوشته شده، از طریق نرم‌افزار در اختیار گردشگران خارجی گذاشته شده است.

اپلیکیشنی برای درمان بیماری‌ها

احسان نوری، یکی از بنیان‌گذاران کسب‌وکار نوپای Tele Teb است. نوری و سایر بنیان‌گذاران Tele Teb از سه سال پیش فعالیت در زمینه پزشکی از راه دور را آغاز کرده‌اند و تخصص آنها نیز در زمینه مهندسی پزشکی بوده است.

آنها از یک سال پیش تصمیم گرفتند این کسب‌وکار نوپا را ایجاد کنند و Tele Teb را ارایه ‌دهند.

نوری می‌گوید هنوز درآمدهای مورد انتظار ایجاد کنندگان این کسب‌وکار نوپا شکل نگرفته، اما امید دارد که با آشنا شدن هرچه بیشتر مردم ایران با این سبک فعالیت، تجارت آنها نیز توسعه پیدا کرده و درآمدزایی قابل قبولی پیدا کند.

نوری در گفت‌وگو با خبرنگار عصر ارتباط می‌گوید: مشکلی که ما تصمیم گرفتیم برای آن راه‌حلی پیدا کنیم به توزیع نامناسب خدمات پزشکی و درمانی در کشور و همچنین سبک زندگی نا مناسب مردم که باعث تحمیل هزینه‌های اضافی و اتلاف وقت آنها می‌شود باز می‌گشت.

ما برای حل این مشکل راهکاری بر اساس پلتفرم‌های بر بستر اینترنت ارایه دادیم تا کاربر بتواند قبل از مراجعه به پزشک، پزشک متخصص مورد نظر خود را پیدا کند. همچنین با استفاده از این پلتفرم کاربر می‌تواند پس از مراجعه به پزشک برای پیگیری روند درمان خود از راه دور با پزشک خود در ارتباط باشد.

بنیان‌گذاران Tele Teb می‌گوید: علاوه بر این از آنجایی که داده‌های سلامت کاربر در پلتفرم جمع می‌شود، می‌توان بر اساس آن برنامه‌هایی برای سلامت بیشتر آنها طراحی کرد که به این بخش، بخش پایش سلامت گفته می‌شود.

همچنین این اپلیکیشن محتواهای معتبر در حوزه سلامت به کاربران ارایه می‌دهد تا بتوانند بر آن اساس نیاز خود را برطرف کنند و در نهایت اگر مشکل کاربر برطرف نشد، ترتیب مراجعه وی به متخصص و پیدا کردن متخصص مربوطه داده می‌شود.

نوری ادامه می‌دهد: کاربران می‌توانند از میان پزشکان متخصص حاضر در این اپ یکی را انتخاب کنند یا پزشک خود را به این اپ دعوت کنند تا راهنمایی‌های لازم را از طریق این اپ طی روند درمان به آنها ارایه دهد.

اپلیکیشن برای خرید و فروش عکس باکیفیت

بهاره ثباتی، یکی از بنیان‌گذاران کسب‌وکار نوپای «نقشینه نگار» است که از طریق وب‌سایت «رنگیتر» به ارایه خدمات خود می‌پردازد. وب‌سایت رنگیتر به‌عنوان واسط میان عکاسان و مشتریان فضایی را فراهم آورده که کاربران، جدیدترین و به‌روزترین عکس‌های باکیفیت را جست‌وجو و طبق سلیقه و نیاز خود آنها را خریداری کنند.

 کاربران می توانند پس از جست‌وجو و انتخاب عکس مورد نظر خود در این وب‌سایت و با پرداخت مبلغ عکس، عکس را دانلود کنند.

ثباتی در مورد چگونگی شروع فعالیت کسب‌وکار خود می‌گوید: پیش از آنکه این کار را آغاز ‌کنم، یک انیماتور بودم و به همین دلیل با مشکل پیدا کردن عکس باکیفیت مواجه بودم و برای خرید عکس از سایت‌های خارجی هم به‌دلیل وجود تحریم‌ها و مشکلات دسترسی به مسترکارت با مشکل مواجه می‌شدم.

 به همین دلیل همیشه دوست داشتم یک سایت ایرانی در این زمینه باشد که بتوانم از آن استفاده کنم و از همین جا ایده ساخت وب‌سایت رنگیتر شکل گرفت.

وی اضافه می‌کند: حدود یک سال و نیم با تیم‌مان روی این ایده کار کردیم و موفق شدیم 15 هزار عکس را جمع‌آوری کنیم.

در حال حاضر ما 134 هزار عکاس واقعی از سراسر ایران را ثبت‌نام کرده‌ایم و در کل ایران عکاس داشته و اگر کسی عکاس بخواهد می‌توانیم به کل کشور نیز عکاس اعزام کنیم و درواقع تبدیل به یک آژانس عکس شده‌ایم؛ به این معنی که هر کس عکس باکیفیت بخواهد می‌تواند آن را در رنگیتر پیدا کند.

اگر هم کاربر عکس مورد نظرش را پیدا نکرد می‌تواند سفارش دهد و در عرض 48 ساعت کاری عکس برایش تهیه و ارسال می‌شود.

بنیان‌گذار وب‌سایت رنگیتر در خصوص درصد دستمزدی که به عکاسان اختصاص می‌یابد نیز می‌گوید: 70 درصد قیمت فروش عکس به عکاس اختصاص داده می‌شود و تنها 30 درصد آن را وب‌سایت به‌عنوان کمیسیون برمی‌دارد.

این برعکس همه جای دنیا است؛ چراکه در همه جا 20 درصد به عکاس داده شده و 80 درصد مبلغ را وب‌سایت خود به‌عنوان کمیسیون برمی‌دارد، اما از آنجایی که در ایران حق هنرمند زیاد خورده شده، ما تصمیم گرفتیم که متفاوت عمل کنیم.

ثباتی در خصوص وضع درآمدی این کسب‌وکار نوپا نیز می‌گوید: بستگی دارد که با چه معیاری درآمد را بسنجید، اما من از کاری که شروع کرده‌ام راضی هستم.