سبك زندگي را تغيير مي‌دهيم

سبك زندگي را تغيير مي‌دهيم

شهاب جوانمردی، مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت آی‌تی ایران با بیست زیرمجموعه در حوزه‌های راهکارهای بانکی، پرداخت، زیرساخت، تجارت الکترونیکی، راهکارهای فناوری اطلاعات، نوآوری و تلکام است. او معتقد است مهم‌ترین راه برون‌رفت دولت‌ ایران در هر مقطعی و مستقل از نگاه سیاسی‌شان، در اولویت قرار گرفتن آی‌تی در همه امور است و باور دارد مسایلی چون رقابت‌پذیری جهانی، کاهش هزینه‌های اپراتوری، شفاف‌سازی، بهبود مسایل فرهنگی و خیلی از مسایل دیگر، همگی در بازآفرینی کشور مبتنی بر آی‌تی قابل حل است.

*طی 10 سالی که فناپ به‌عنوان یک هلدینگ در حوزه آی‌سی‌تی فعالیتش را آغاز کرده، تا چه اندازه اهدافش محقق شده و به‌صورت کلی چقدر این مسیر از آنچه در ابتدا هدف‌گذاری کرده بودید دستخوش تغییر شده است؟

ما از بدو تاسیس‌ فناپ دو مسیر داشتیم که به موازات دنبال می‌کردیم. یک مسیر به خاستگاه و سرمنشا وجودی‌مان یعنی گروه مالی پاسارگاد بازمی‌گردد که عملا در پنج سال گذشته تلاش کرده‌ایم در قدم اول به‌عنوان تسهیل‌کننده فعالیت‌های حوزه‌هایی که گروه مالی پاسارگاد می‌خواهد در آنها ورود کند، نقش‌آفرینی کنیم و در پنج سال دوم ما بیشتر تسهیل‌کننده یا حتی پیشران برای برخی از فعالیت‌ها بوده‌ایم؛ به این علت که نگاه به آی‌سی‌تی هم تغییر کرده است. به نظرم در مسیر اول کارمان را خوب انجام دادیم، نمی‌گویم عالی بوده‌ایم ولی سعی کرده‌ایم به‌عنوان یک بازوی آی‌سی‌تی، گروه مالی پاسارگاد احساس نقص و کمبود و وابستگی به بیرون مجموعه نداشته باشد و بتوانیم پاسخگوی نیازمند‌ی‌هایشان باشیم. اما به موازات این رویکرد، نگاهی که همواره دکتر قاسمی به مجموعه ما منعکس می‌کرده فراتر از بحث گروه مالی پاسارگاد بوده است. انتظار داریم فناپ به‌عنوان یک نهاد توسعه نوآوری، کارآفرین و مبتنی بر سرمایه انسانی توانمند و ارزشمند در حوزه فناوری، توسعه کسب‌وکار مجموعه را بر عهده داشته باشد و بتواند هم بر عرصه‌های موجود در آی‌سی‌تی تاثیر بگذارد و هم عرصه‌های جدیدی بگشاید.

به نظر من 10 سال ابتدای عمر شرکت ما صرف این شد که هم در بازار آی‌سی‌تی به شناخت نسبتا دقیق و عمیق برسیم؛ هم شناخت متناسبی از امکانات و توانمندی‌های خودمان داشته باشیم و هم برای آینده برنامه‌ریزی کنیم. اکنون فهمیده‌ایم چیزی که قرار است حرکت بلندمدت‌‌تری را براساس آن انجام دهیم موضوعی است که در دنیا از آن به نام توزیع دیجیتال یاد می‌کنند؛ یعنی بازآفرینی کارها بر مبنای آی‌سی‌تی.

*اولویت فناپ برای بازآفرینی چه حوزه‌های کسب‌وکاری است؟

قاعدتا در این کسب‌وکارها در قدم اول در جاهایی که ردپای قبلی داریم به‌دنبال این بازآفرینی هستیم، مانند حوزه‌های مالی و بانکی، حوزه پرداخت، حوزه نرم‌افزارهای سازمانی و حوزه تلکام که به‌تازگی در آن ورود کرده‌ایم. در قدم بعدی ممکن است بتوانیم این توانمندی‌هایمان را به حوزه‌های دیگر تسری دهیم. برای مثال، بازآفرینی حوزه گردشگری یا بازآفرینی حوزه حمل‌ونقل.

*به‌طور مشخص در گردشگری چه کاری انجام گرفته است؟

در حال حاضر روی پلتفرم‌ها کار کرده­ایم؛ اینکه سرویس‌های مرتبط به گردشگری به این پلتفرم متصل شوند.
*آیا این خدمات مشابه نمونه­های خارجی است؟

قاعدتا نباید خودمان را منبع ایده‌های جدید بدانیم. فرض ما این است که عناصر مشترک عمده نیازمندی‌های موجود و آتی را دریافته­ایم و در پلتفرم خود پیاده کرده‌ایم. حالا ممکن است فراخوان بدهیم و رویداد برگزار کنیم تا بقیه سرویس‌دهنده‌های فعلی یا جدید به این پلتفرم‌ها متصل شوند.

*ممکن است در این مسیر روی سرویس یا محصولی سرمایه‌گذاری کنید که در ایران خوب کار می‌کند؟

بله، محتمل است.

*تاکنون فناپ چنین نمونه‌ای داشته است؟

برای ما سرمایه‌گذاری روی کسب­وکارهای نسبتا مجهول یا آنهایی که از دوره اولیه خودشان عبور کرده‌اند، سخت است. از آنجایی که خودمان پس‌زمینه فنی داریم، جایی که شرکت‌ها ما را فقط به‌عنوان منبع مالی در قالب سرمایه­گذار تصور کنند دشوار است، ولی اگر کنار ما بودن برایشان ارزش تلقی شود، کار را برای ما راحت­تر می­کند. ما نمی­توانیم با کسی که فکر می­کند بانک هستیم کنار بیاییم.

*در فضای آی‌تی، موضوع مقیاس‌پذیر بودن کسب‌وکارها بسیار حایز اهمیت است. گاه محصولی مانند آیو وارد بازار می‌شود که به‌رغم آنکه می‌گوید مجموعه آپارات و دیگران رقیبش نیستند، اما به نوعی دارد در آن فضا رقابت می‌کند.

این چالش را قبول دارم. همان‌طور که حضور ما برای قبلی‌ها چالش ایجاد کرد، حضور تازه­واردها هم برای ما چالش ایجاد می‌کند. ذات کسب­وکار در دنیای جدید این است که شرکت‌های کوچکی وارد می‌شوند و از عهده کارهایی که شرکت‌های بزرگ از عهده آنها برنمی‌آمدند، برمی‌آیند. فکر می‌کنم همچون گذشته، این موضوع چالش ما خواهد بود که چگونه باید رفتار کنیم تا از آنها جا نمانیم. اما ما بحث اصلی دیگری داریم؛ اینکه در کدام کسب­وکارهای سنتی­تر و قدیمی­مان در صنعت آی­تی باید مدل­ها را عوض کنیم تا به یک نهاد پیشران تبدیل شویم. در واقع ما نباید خط سیر را گم کنیم؛ تصویری از آینده داریم و باید آن تصویر را توسعه دهیم و همان را بسازیم. ما از شش هفت سال پیش به‌دنبال طراحی دنیایی جدید با نگاه تراکنش بر مبنای المان‌های پرداخت، اتصال (کانکتیویتی) و محتوا بودیم و هنوز داریم همان­ها را دنبال می‌کنیم تا این دنیای جدید را بسازیم؛ یعنی به جای اینکه فناپ همه‌چیز را بسازد و برپا کند بهتر است پلتفرمی باشد که بقیه دوست داشته باشند با آن یکپارچه شوند. قرار نیست فناپ در همه‌چیز شماره یک باشد.

*به نظر شما فناپ در چه چیزی شماره یک است؟

چیزی که ما قرار است در آن بهترین باشیم، به نظر من سبک زندگی است؛ یعنی عملا باید در سبک زندگی فناپی شماره یک باشیم که بخشی از آن را ما توسعه دادیم و بخشی را دیگران توسعه خواهند داد.

 *سبک زندگی فناپی چگونه سبکی است؟

امروزه در دنیا سبک زندگی اپلی و گوگلی داریم؛ ممکن است سبک زندگی فیس‌بوکی و آمازونی هم وجود داشته باشیم، یا به‌زودی شاهد سبک زندگی هواوی باشیم. بعضی از اینها خاص‌ترند و برخی عام‌تر؛ بعضی از اینها جهانی و برخی بیشتر محلی هستند که البته این مثال‌هایی که زدم بیشتر جهانی بودند.

*وقتی می‌گوییم سبک زندگی، بحث کلی و بزرگی مانند شیوه پوشش، شیوه سفر رفتن و... را شامل می‌شود.

ببینید، مثلا در سبک زندگی گوگلی که به آن اشاره کردم، گوگل به شما نمی‌گوید «چه بپوشید»، اما ممکن است چند وقت دیگر خانم‌ها از گوگل بپرسند برای مهمانی چه بپوشند. منظور من این است که بتوانیم برای هر ایرانی که از صبح تا پایان روز نیاز به استفاده از ابزار و تکنولوژی پیدا می‌کند، پلتفرمی داشته باشیم که عمده خدمات را برای‌شان فراهم کند. لزوما هم قرار نیست این سرویس‌ها مختص ما باشد، بلکه می‌تواند وابسته یا متصل به پلتفرم ما باشد.

*برمی‌گردم به بحث بازآفرینی، در صنایعی که کار کرده‌اید، در کوتاه‌مدت کدام یک اولویت دارد؟

اولی بانک است؛ بانک باید بازآفرینی شود. مفهوم بانک در کشور ما عقب‌تر از روند دنیاست. اولا دوره این همه شعبه‌محوری در بانک به سر آمده است. به نظرم نیاز نیست بانک‌ها این همه شعبه داشته باشند. بانک‌ها به‌جز نقطه تماس‌های مجازی اصولا باید دو نقطه تماس (touch point) داشته باشند. اولی ویترین و سوپرمارکت خدمات مالی است تا در شعبه‌های بزرگ‌تر و مدرن سرویس‌های متنوعی به مشتری بدهد، ولی بیشتر لبه بازاریابی است تا لبه خدمات. دومی، نقطه تماس‌هایی هستند که می‌توانند کوچک‌تر باشند، خدمات متنوعی عرضه کنند و بیشتر بر توان مشتری بر خدمات­گیری باشد نه اینکه کارمندان سرویس ارایه دهند. یعنی کسانی باشند که کمک‌هایی به مشتری بدهند تا مشتری بتواند در بستر مجازی و نیمه‌مجازی خدمات لازم را بگیرد. قاعدتا آنجا می‌تواند لبه بازاریابی خدمات دیگر هم باشد. نکته دیگری که برای بانک‌ها اهمیت دارد، بحث مکان‌های اشتراکی است؛ یعنی اینکه شما می‌توانید به یک سرویس‌دهنده برای چند بانک تبدیل شوید و محلی داشته باشید که وقتی مشتری به آنجا می‌آید بتواند این خدمات را بگیرد و شما فقط ارایه‌دهنده باشید. به نظر من این نیز جایش در فضای بانکی کشور خالی است.

*با این روند، بانک‌ها کلا مجازی خواهند شد؟

تا وقتی بانک‌ها با این تعریف حداقلی بازآفرینی نشوند، ظرفیت بعدی ایجاد نمی­شود.

*آیا بانک‌ها هم به این نیاز پی برده‌اند؟ یا اگر به این نیاز پی برده‌اند، اراده‌ای برای حرکت به این سمت و سو دارند؟

تازه برایشان علامت سوال ایجاد شده و این علامت سوال به خاطر وضعیت اقتصادی کشور و قیمت تمام‌شده بالای خدمات پررنگ‌ شده است. ببینید، هنگامی که دوره رونق است مدام قیمت دارایی‌های شما بالا می‌رود و در تورم دارایی‌ها گران‌تر می‌شود و خیلی متوجه نمی‌شوید که هزینه استهلاک و نگهداری دارایی‌ها خودش یک بخش جدی از هزینه‌ها است. اما در دوره رکود این قضیه خودش را کاملا نشان می‌دهد؛ اینکه قیمت ساختمان‌هایتان بالا نمی‌رود و تازه استهلاک هم پیدا می‌کند و از سوی دیگر هزینه بالای اپراتوری و پرسنل را نیز به این‌ها اضافه کنید.

*این موضوع چالش بزرگی هم در زمینه تحول در زمینه منابع انسانی ایجاد می‌کند.

بله، بازآفرینی مساله­ای بسیار جدی است. حالا شما با این رویکرد وارد هر صنعت دیگری هم شوید، این چالش را خواهید داشت. ممکن است در حوزه‌هایی این چالش ساده‌تر حل شود.

*به نظر شما بانک­ها چطور می­توانند بر این مشکل غلبه کنند؟

بانک‌ها باید سبد خدمات‌شان بزرگ‌تر شود تا این موضوع برایشان قابل تحمل‌تر شود. مثلا هر خدمتی که مبتنی بر اعتماد است یا در بسته بازاریابی خدمات الکترونیکی پرداخت و مالی می­گنجد، می‌تواند در سبد بانک قرار گیرد، وگرنه برای بانک‌ها هم این جذابیت که خود را بازآفرینی کنند ایجاد نمی‌شود چون نمی‌توانند چند هزار کارمندشان را اخراج کنند.

*شما افق بازآفرینی بانک‌ها را چندساله می‌بینید؟

ده‌ساله.

*به نظرتان اکنون زمان اعلام آن فرا رسیده است؟

دیر هم شده است. مشکل‌ ما از سمت بانک‌هاست که آن‌قدر درگیر پیچیدگی اپراتوری خودشان و تعامل با بانک مرکزی و ارتباطات خارجی شده‌اند که این قسمت مغفول واقع شده است.