شروع پیش‌ثبت‌نام اولین اپراتور مجازی در الکامپ ۲۰۱۶

اولین اپراتور مجازی که پروانه و نامبرینگ گرفته و به بازار می‌آید، کیش‌سل پارس است. این اپراتور موبایلی برای خدمات پایه اپراتوری که صوت، دیتا و پیامک را شامل می‌شود، از آغاز نمایشگاه الکامپ امسال پیش‌ثبت‌نام از متقاضیان را شروع کرده است.

متقاضیان این اپراتور مجازی، شماره مورد علاقه خود را انتخاب کرده و پیش‌ثبت‌نام می‌کنند. البته قرار است از سال آینده خدمات متنوع دیگری نیز توسط این اپراتور مجازی ارایه شود که برای اولین بار در کشور این خدمات ارایه می‌شوند.

برای آگاه شدن از جزییات خدمات ارایه‌شده توسط این اپراتور مجازی، با سیدهوشنگ مرتضوی، مدیرعامل شرکت کیش‌سل پارس گفت‌وگویی انجام دادیم که در پی می‌آید.

*برای شروع لطفا خدماتی را که در سامان‌تل ارایه می‌دهید، شرح دهید؟

سامان‌تل یا شرکت کیش‌سل پارس به واسطه ارتباطی که با بانک سامان و شرکت پرداخت الکترونیک سامان دارد، می‌تواند امکانات متنوعی را به مشترکان خود در قالب ارزش افزوده ارایه دهد.

به این ترتیب، مشترکان می‌توانند علاوه بر خدمات پایه مانند صوت و پیامک، خدمات سرویس پرداخت را نیز دریافت کنند.

در سامان‌تل شما کیف پول الکترونیکی روی گوشی همراه‌تان خواهید داشت که می‌توانید با آن پرداخت‌های خرد خود را انجام دهید.

این پرداخت‌های خرد چیزی بین 10 هزار تا 100 هزار تومان برآورد می‌شود. این مبلغ از حساب بانکی شما کسر شده و درون گوشی شما قرار می‌گیرد. مواردی مانند خرید روزانه، مواد مصرفی و هزینه ایاب و ذهاب یا پارکینگ را شما می‌توانید از طریق کیف پول دیجیتال خود پرداخت کنید؛ البته ما کیف پول خود را براساس الزامات بانک مرکزی ارایه خواهیم داد.

*به چه شیوه‌هایی می‌توان از طریق این کیف پول الکترونیکی پرداخت انجام داد؟

تمام پرداخت‌ها از طریق سیم‌کارت شما و در ارتباط با شرکت صورت می‌گیرد و از آنجایی که ممکن است برخی از دیوایس‌ها هوشمند نباشند، ما نمی‌خواهیم با استفاده از راهکارهایی مانند NFC خودمان را محدود کنیم.

شما برای انتقال وجه به یک دوست به‌راحتی می‌توانید از طریق شماره تلفن دوست‌تان این کار را انجام دهید؛ در نتیجه شما بدون وارد کردن شماره‌های عریض و طویل بانکی می‌توانید وجه انتقال دهید.

*در هنگام مراجعه به فروشگاه‌ها چگونه می‌توان با استفاده از کیف پول الکترونیکی سیم‌کارت‌های شما هزینه را پرداخت کرد؟

شما باید کد فروشگاه را در اپلیکیشن خود وارد کنید، مبلغ را انتخاب کرده و پرداخت صورت می‌گیرد و فروشگاه نیز این مبلغ را روی کیف پول دیجیتال خود دریافت می‌کند.

*معضل پرداخت پول غیرنقد، به‌خصوص در زمینه حمل‌و‌نقل بیداد می‌کند. آیا با این مدلی که شما پیاده کرده‌اید، رانندگان تاکسی‌ها می‌توانند با گرفتن یک کد پذیرندگی و همراه داشتن یک موبایل کرایه خود را دریافت کنند؟

بله، قطعا این امر ممکن است. قطعا این سامانه فقط از روش آنلاین بودن در اینترنت هم استفاده نمی‌کند و می‌تواند از پیام‌های متنی دستکاری‌شده نیز برای تبادل پول استفاده کند.

همچنین امکان انتقال اطلاعات تراکنشی خرد میان سرور و کاربر نهایی که می‌تواند راننده یا مسافر خودرو باشد نیز محیا است؛ لذا لازم نیست هر دو طرف حتما به‌صورت آنلاین به اینترنت متصل باشند.

*آیا هر دو طرف معامله باید سیم‌کارت سامان‌تل داشته باشند و لازم است علاوه بر این سیم‌کارت، حسابی نیز در بانک سامان داشته باشد یا در همه بانک‌ها قابلیت پرداخت وجود دارد؟

تمام مشترکان سامان‌تل به ذات ارزش افزوده‌ای که قرار است برایشان ایجاد شود به‌نوعی یا مشتری سامان هستند یا مشتری سامان خواهند شد، چون این مباحث با توجه به الزامات بانک مرکزی وجود دارد.

به این ترتیب، باید حتما برای استفاده از خدمت کیف پول الکترونیکی سامان‌تل حتما در بانک سامان حساب داشته باشید.

*آیا تاکنون در فروشگاه یا جای دیگری این پروژه را به‌صورت آزمایشی اجرا کرده‌اید؟

این راهکار، راهکار جدیدی نیست و در دنیا اجرا شده است. ما چارچوب‌های قانونی مملکت خودمان هم به آن اضافه کرده‌ایم تا با توجه به تمام مواردی که باید رعایت شود قابلیت پیاده‌سازی داشته باشد.

قطعا اجرای آزمایشی داریم و تمام مواردی را که به ما گوشزد کرده‌اند رعایت کرده و می‌کنیم.

امیدواریم بتوانیم بازخورد خوبی را نیز دریافت کنیم. شما می‌دانید که کارت بانکی برای این آمد که نقدینگی را کاهش دهد، اما در بهترین حالت فقط 60 درصد از نقدینگی کاسته شد و هنوز 40 درصد مبالغ در کیف پول ما به صورت اسکانس و سکه وجود دارد که با این روش می‌توان مانند بقیه دنیا نقدینگی را کاهش داد و به عددی حدود 80 درصد رسید. ما امیدواریم بتوانیم این کار را انجام داده و به این عدد برسیم.

*چه زمانی سیم‌کارت‌های شما به فروش می‌رسند و کم‌وکیف این سیم‌کارت‌ها و خدمات ارایه‌شده روی آنها چگونه خواهد بود؟

در حال حاضر دارد پیش‌ثبت‌نام صورت می‌گیرد و اگر متقاضی سیم‌کارت تمایل داشته باشد از کیف پول الکترونیکی استفاده کند، از وی اجازه گرفته می‌شود و حسابش باند خواهد شد.

از 22 بهمن ماه سیم‌کارت‌ها به ترتیب ثبت‌نامی به خریداران تحویل داده می‌شود؛ البته کیف پول بعد از این تاریخ اختصاص خواهد یافت.

سیم‌کارت‌های ما هم به‌صورت دایمی و هم اعتباری خواهند بود و درمورد قیمت آن نیز سقف و کف قیمت رگولاتوری و فضای رقابتی بازار رعایت شده و در نظر گرفته می‌شود.

در حال حاضر شماره‌ها انتخابی است و در هنگام پیش‌ثبت‌نام افراد می‌توانند شماره مورد نظر خود را انتخاب کنند. ما برای اپلیکیشن کیف پول الکترونیکی با یک شرکت قرارداد بستیم و این شرکت در حال پیاده‌سازی اپ است.

پیش‌شماره سیم‌کارت‌های ما 09999 و 099998 خواهد بود و در فاز اول ما 200 هزار سیم‌کارت واگذار می‌کنیم.