موضوع محوری دوره دوم همایش، «توسعه خدمت شهری» است

موضوع محوری دوره دوم همایش، «توسعه خدمت شهری» است

 

 

دبیر اجرایی همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند گفت: دومین دوره این رویداد با موضوع توسعه خدمات شهری، اول و دوم شهریورماه در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

سهیل مظلوم به خبرنگاران گفت: دوره نخست این همایش با موضوع زیرساخت برگزار شد و در آن مباحث خوبی در مورد به اشتراک‌گذاری زیرساخت‌ها مطرح گردید و سبب شد بحث به اشتراک‌گذاری به یک موضوع علنی تبدیل شود. در نهایت هم پس از برگزاری همایش و در آذر ماه کمیسیون تنظیم مقررات در مورد به اشتراک‌گذاری مصوبه‌ای داشت. علاوه بر این آثار توجه به شهر هوشمند در برنامه ششم توسعه قابل ملاحظه است که این موضوع نشان می‌دهد همایش در اهداف خود در زمینه تصمیم‌سازی موفق بوده است.

وی در مورد دلیل انتخاب توسعه خدمات شهری به عنوان موضوع دوره دوم همایش گفت: درست کردن زیرساخت‌ها بدون آن که استفاده‌ای از آنها به عمل آید و زیرساختی روی آن سوار شود بی‌فایده خواهد بود. ما هم در تلاشیم به سهم خود موضوعات مربوط به خدمات شهری را به یک مطالبه عمومی بدل کنیم.

مظلوم در مورد رویدادهای جانبی همایش امسال توضیح داد: به مانند سال گذشته مسابقه‌ای میان شهرداری‌ها برگزار شده و میزان عملکرد آنها در حوزه هوشمندسازی با همکاری وزارت کشور سنجیده می‌شود.

وی افزود: این مسابقه در دو بخش برگزار می‌شود که در بخش نخست، شهرداری‌ها در محورهای مختلفی چون زیرساخت، سند راهبردی، خدمات شهری و شهروندی، اتوماسیون و جلب مشارکت مردمی با هم مسابقه می‌دهند. در بخش دوم هم مسابقه‌ای میان شهرداری‌های منتخب دوره نخست همایش برگزار می‌شود تا ببینیم در طول یک سال گذشته در جهت تحقق المان‌های شهر هوشمند چقدر پیشرفت داشته‌اند.

دبیر اجرایی همایش زیرساخت و سرمایه‌گذاری شهر هوشمند ادامه داد: با همکاری مرکز توامند سازی و تسهیل گری کسب و کار نوپای فاوا، در نمایشگاه جانبی این همایش غرفه‌ای در اختیار استارتاپ‌ها قرار خواهد گرفت تا محصولات و خدمات خود را در حوزه هوشمندسازی معرفی کنند. همچنین از بهترین محصولات ارایه شده تجلیل به عمل خواهد آمد.

وی افزود: اقدام دیگر توجه به موضوع ایده و سرمایه‌گذاری بر روی ایده‌های مرتبط با توسعه خدمات شهری با همکاری TrigUp شرکت فناپ است. فراخوانی منتشر شده است و براساس آن جوانان خوشفکر و خلاقی که ایده‌ای در این زمینه دارند این فرصت برای ارایه ایده‌هایشان در حضور سرمایه‌گذاران و شهرداری‌ها فراهم است. به این ترتیب مخاطب همایش نیز نسبت به سال گذشته که B2B بود افزایش یافته و قشر جوان و خوشفکر را نیز شامل می‌شود.

مظلوم گفت: در تلاشیم زمینه مشارکت هر چه بیشتر شهرداری‌های کشور در این رویداد را فراهم کنیم و به این منظور دو پیش همایش یکی در بندر انزلی و یکی در اصفهان با حضور نمایندگان شهرداری‌ها برگزار کرده‌ایم و امیدواریم با اقدامات انجام شده، بستر مناسبی برای انتقال دانش و تجربیات شهرداری‌ها و همچنین معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بستر شهرهای هوشمند فراهم شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در این همایش به بحث‌های فرهنگی شهر هوشمند هم پرداخته می‌شود، گفت: دو کارگروه زیرساخت و توسعه خدمات برای بررسی مقالات و محتواهای قابل ارایه در همایش تشکیل شده است. کارگروه زیرساخت اعم از موارد فنی، حقوقی و فرهنگی است و همچنین قرار است یک پنل برای بررسی موضوعات فلسفی و فرهنگی شهر هوشمند در همایش داشته باشیم.