تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون توسعه دولت الکترونیک به عنوان متولی شهر هوشمند

تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون توسعه دولت الکترونیک به عنوان متولی شهر هوشمند

 

علیرضا براتی معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور در نشست خبری همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند گفت: در دومین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند، دو مسابقه برای ارزیابی میزان هوشمندی شهرهای کشور برگزار می‌شود.

وی با بیان این که سال گذشته شهرداری‌ها از پنل ارزیابی میزان هوشمندی شهرها استقبال خوبی کردند گفت: امسال قصد داریم این مسابقه را به صورت منظم‌تر و در دو سطح برگزار کنیم. یک مسابقه میان شهرداری‌هایی است که سال گذشته در همایش حایز رتبه برتر شده و جایزه گرفته‌اند. عملکرد و پیشرفت این شهرداری‌ها در حوزه هوشمندسازی در یک سال گذشته مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی افزود: سطح دوم مسابقه میان سایر شهرداری‌هاست که در 5 محور عملکرد آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

براتی گفت: 1240 شهرداری در کشور داریم که 924 شهر  زیر 20 هزار نفر و 50 شهر بالای 200 هزار نفر جمعیت داشته و هشت شهر نیز کلان‌شهر محسوب می‌شوند. همچنین 30 میلیون نفر از جمعیت کشور در 50 شهر و 20 میلیون نفر در 8 کلان‌شهر زندگی می‌کنند.

معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور گفت: شهرداری‌ها و استانداری‌ها نقش ویژه‌ای در توسعه شهر‌ هوشمند دارند و معتقدیم با حضور در این همایش، یکی از مهم‌ترین اهداف ما که به اشتراک‌گذاری و تبادل تجربیات بین استانداری‌ها و شهرداری‌های سراسر کشور است اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد بروز مشکلاتی میان شهرداری‌ها و اپراتورها در نصب آنتن گفت: شهرداری‌ها به عنوان نهادهای غیر عمومی و غیر دولتی محسوب می‌شوند و بودجه‌ای از دولت نمی‌گیرند. با این حال وزارت کشور آمادگی دارد برای روان‌سازی موضوع رایزنی‌های لازم را انجام دهد و در صورتی که مشکلات قانونی بر سر راه شهرداران وجود دارد، برای حل آن اقدام کند. با این حال تاکنون در این خصوص مراجعه‌ای به وزارت کشور نشده و ما هم این اختلافات را از طریق رسانه‌ها شنیده‌ایم.

براتی با بیان این که یکی از مشکلات شهر هوشمند نداشتن متولی است گفت: یکی از لازمه‌های توسعه شهرهای هوشمند این است که یک متولی در این حوزه تعریف کنیم. به همین دلیل ما پیشنهاد داده‌ایم کارگروهی ذیل کمیسیون توسعه دولت الکترونیک تشکیل شده تا به عنوان متولی اصلی به هماهنگی و تدوین قوانین مورد نیاز بپردازد.

معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور در پاسخ به سوالی در مورد برگزاری انتخابات الکترونیکی به عنوان یکی از مظاهر هوشمندسازی گفت: انتخابات 25 فرایند دارد که 24 فرایند آن چندین دوره است که به صورت الکترونیکی برگزار شده و بنابراین می‌توانیم ادعا کنیم انتخابات در کشور به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

براتی گفت: برای مثال در همین انتخابات اخیر در نزدیک به 50 هزار شعبه اخذ رای، از ابتدای شروع انتخابات تا پایان رای‌گیری، شماره ملی افراد به صورت آنلاین استعلام و سپس اجازه رای دادن به افراد داده شد که اتصال آنلاین 50 هزار نقطه به هم در نوع خود کار بزرگی بود.

وی افزود: تنها فرایندی که هنوز الکترونیکی نشده، بحث رای‌گیری الکترونیکی است که سال گذشته و برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان تعامل خوبی با شورای نگهبان داشته و تجهیزات آن را آماده کردیم.

معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور گفت: اکنون زیرساخت‌ها و توانمندی انجام رای‌گیری الکترونیکی آماده است و امیدواریم در انتخابات آتی در اردیبهشت ماه این موضوع محقق شود.