فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری در حوزه شهر هوشمند فراهم است

فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری در حوزه شهر هوشمند فراهم است

نشست خبری «دومین همایش زیرساخت و سرمایه‌گذاری شهر هوشمند» با حضور رضا باقری اصل دبیر کمیسیون دولت الکترونیکی، علیرضا براتی معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور، محمود زرگر دبیر علمی همایش، سهیل مظلوم دبیر اجرایی همایش، محسن باقری چناری مدیرعامل شرکت ایرانیان نت، اسماعیل ثنایی مدیر عامل شرکت آریا همراه و مصطفی نقی‌پورفر مدیر مرکز نوآوری شرکت فناپ برگزار شد.

رضا باقری اصل دبیر کیسیون توسعه دولت الکترونیکی با بیان این که دومین دوره این همایش اول و دوم شهریور ماه در برج میلاد تهران برگزار می‌شود گفت: شهر هوشمند یکی از فرصت‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری است و باید برای بهبود کیفیت زندگی مردم مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: شهر هوشمند به دلیل سودآوری بالا به موضوعی جذاب برای سرمایه‌گذاری بدل شده است، به ویژه این که نسل سرمایه‌گذاری در موضوعاتی چون ساخت خانه، جاده و موارد فیزیکی رو به افول بوده و حاشیه سود این موارد پایین آمده است؛ به همین دلیل هم فضای کسب و کار به سمت توسعه کسب و کارهای حوزه شهر هوشمند حرکت می‌کند.

باقری اصل با ذکر مثالی ادامه داد: اکنون امکان درخواست تاکسی با تلفن همراه فراهم شده و حتی هزینه آن را هم پیش از آمدن تاکسی به صورت الکترونیکی پرداخت می‌کنیم و دیگر دغدغه پول خرد نداریم. یا ایستگاه‌های اتوبوس به سمت درج زمان‌بندی پیش می‌روند و این‌ها نمونه‌هایی از یک شهر هوشمند است.

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی گفت: البته سرمایه‌گذاری روی خدمات شهر هوشمند بیشتر در کلان‌شهرها اتفاق افتاده و نباید فقط به این شهرها محدود شود. در کشور 1240 شهر وجود دارد و بیش از 70 درصد جمعیت کشور در مناطق شهری زندگی می‌کنند و نه فقط دولت، که همه ما مسوول بهبود کیفیت زندگی مردم هستیم.

وی افزود: تلقی ما این است که فناوری اطلاعات می‌تواند در خدمت توسعه پایدار و بهبود کیفیت زندگی باشد. به همین دلیل تلاش می‌کنیم با به اشتراک‌گذاری زیرساخت‌ها، بهبود محسوسی از طریق این فناوری و ابزارهای آن در زندگی مردم روی دهد. معتقدیم فناوری اطلاعات اکنون به بلوغ لازم رسیده است و می‌تواند درک جدیدی را از کسب و کار در این عرصه شکل دهد.

باقری اصل با بیان این که این نوید را می‌دهم که فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در حال اجراست گفت: با راه‌اندازی مراکز تبادل ترافیک دیتای کشور در چهار شهر مشهد، تبریز، شیراز و تهران، عملا فاز نخست شبکه ملی اطلاعات به پایان رسید.

وی افزود: برخی رسانه‌ها در چند روز گذشته اعلام کردند که امکان جدا کردن ترافیک داخل از خارج فراهم شده است. این موضوع را این طور اصلاح کنم که امکان جدا کردن اقتصادی ترافیک خارج از داخل فراهم شده و انتظار داریم هزینه کمتری برای ترافیک داخل پرداخت شود. به این ترتیب سرمایه‌گذاری روی سرویس‌های الکترونیکی در داخل ارزان‌تر خواهد شد و فرصت‌های بیشتری در این حوزه پدید خواهد آمد. نمونه این فرصت‌ها مراکز داده هستند که تا چند سال پیش صرفه با این بود که در خارج باشند اما با تمهیدات وزارت ارتباطات اکنون صرفه با این است که در داخل ایجاد شوند.

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی گفت: پایلوت‌های زیرساختی یک‌پارچه‌سازی در حوزه مدیریتی تا یک ماه آینده تکمیل خواهد شد و می‌توانیم به صورت جدی به بخش سرویس‌ها ورود کنیم. در این بخش‌ هم با ابلاغیه‌ای که دولت داشته‌است، فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم شده و امکان عرضه سرویس‌های دولت الکترونیکی توسط این بخش میسر است.

باقری اصل با اذعان به این که ایران در بحث مشارکت الکترونیکی (e-participation) هیچ وقت رتبه مناسبی نداشته است گفت: باید با استفاده از فناوری اطلاعات به سمتی برویم که مردم نه فقط به عنوان سرمایه‌گذار که به عنوان تصمیم‌گیر در بازارهای فناوری اطلاعات نقش داشته باشند. لازمه این موضوع به اشتراک‌گذاری منابع و پیشرفت محسوس در حوزه شهر هوشمند است.

وی افزود: برگزاری همایش زیرساخت و سرمایه‌گذاری شهر هوشمند و رویدادهایی شبیه به این، فرصت به اشتراک‌گذاری را فراهم می‌کند و امیدواریم رقابت بین شهرها در این همایش، سبب دستیابی به راه‌حل‌ها و در نهایت مدیریت دانش شود.

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی در پاسخ به سوالی در مورد روند کند جرکت به سمت الکترونیکی شدن زیرساخت‌ها و سرویس‌ها گفت: روند توسعه تکنولوژی در کشور وضعیت خاصی داشت. ما عصر صنعتی شدن در ایران نداشتیم و از عصر کشاورزی و سنتی به عصر فناوری اطلاعات پرش کردیم و به همین دلیل زیرساخت‌ها آماده نبود. برای مثال بحث دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور سوئد در قرن 16 میلادی اتفاق افتاد این در حالی است که قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سال 1388 در کشور ما به تصویب رسید.

وی ادامه داد: بنابراین باید با صبوری کار را پیش برد. البته دست‌اندرکاران هم حتما باید شتاب بیشتری داشته باشند و ما هم از انتقادات استقبال می‌کنیم.