نحوه رسیدگی به شکایات پیامک‌های مزاحم تشریح شد

پایان فروش حجمی اینترنت در روزهای آینده
فروش قطره‌ای اینترنت، آن‌هم به شیوه‌ای که اکنون در ایران اجرا می‌شود، تقریبا در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست. این نحوه فروش اینترنت علاوه بر تحمیل هزینه‌های غیرعادلانه بر مشترکان، در نهایت از ایجاد فضایی مطمئن برای تولید محتوای ملی نیز جلوگیری می‌کند.
بحث اینترنت حجمی که از اواخر دوره وزارت محدود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد، یکی از جدی‌ترین مسايلی است که این روزها بيشتر کاربران اینترنت کشور به نوعی پیگیر آخرین اخبار از اجرای این طرح بزرگ ملی هستند. همان‌طور که می‌دانید، اینترنت در هیچ کجای دنیا به‌صورت حجمی به مصرف‌کنندگان ارايه نمی‌شود؛ آن‌هم با این قیمت که به شهروندان ایرانی فروخته می‌شود. اینترنت در بسیاری از کشورها با سرعت بالاتر و دسترسی آسان‌تر به‌صورت نامحدود ارايه می‌شود و اپراتورها هم با ارايه اینترنت پرسرعت‌تر و باکیفیت‌تر سعی در جلب مشتریان خود دارند.
با این اوصاف، اپراتورهای ارايه‌دهنده اینترنت موبایلی و ثابت با ایجاد بازاری شبه‌انحصاری، از امواج اینترنت برای خود به‌نوعی طلا استخراج می‌کنند. هزینه‌ای که کاربران بابت بسته‌های اینترنت خود پرداخت می‌کنند، بعضا متناسب با خدمتی که دریافت می‌کنند نیست و بسا بالاتر از آن است.
در غیرحجمی کردن اینترنت وحدت نظر وجود دارد
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینترنت حجمی گفته است كه در رابطه با کاهش هزینه‌های اینترنت و خارج کردن آن از حالت حجمی وحدت نظر وجود دارد. اینترنت حجمی و تعرفه‌های آن یکی از موضوعات ثابتی است که از روز اول اشتغال به كار بر اجرای آن تاکید داشتیم.
وی از تصمیم نهایی برای تعیین تکلیف اینترنت حجمی در جلسه بعدی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داده و گفته است: طبق وعده‌ای که دادیم، قرار بود این بسته نهایی و در صد روز اول اجرایی شود که مباحث کارشناسی آن همچنان در اپراتورها و کمیسیون تنظیم مقررات كه مرجع تصویب تعرفه‌ها است مورد بررسی قرار می‌گیرد. فکر می کنم در جلسه بعدی کمیسیون ما برای تصمیم نهایی وارد شور شویم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود: با توجه به اختلاف نظراتی که وجود دارد، جزئیات آن پس از تصویب نهایی اعلام خواهد شد. اما اصل بحث این است که وحدت نظری در رابطه با کاهش هزینه‌ها و خارج شدن از حالت حجمی وجود دارد.
تدوین مکانیزم حذف اینترنت حجمی در روزهای آینده
پیش از این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای وزارت خود با بیان اینکه در حال حاضر حذف اینترنت حجمی جزو نخستین دستورات کار ماست، به‌ صراحت گفته بود: تلاش می‌کنیم ظرف کمتر از یک ماه مکانیزم جدید آن با حل اشکال تهیه شود.
او همچنین گفته بود: حذف اینترنت حجمی جزو اولین برنامه‌های وزارتخانه است. اشکالاتی از سوی کاربران به این طرح وارد شده بود که اجرای آن متوقف شد. اكنون این امر جزو نخستین دستورات کار ماست که تلاش می‌کنیم ظرف کمتر از یک ماه مکانیزم جدید آن با رفع اشکال تهیه شود.