دولت و مجلس براي شفاف‌سازي قوانين فضاي مجازي همكاري كنند

دولت و مجلس براي شفاف‌سازي قوانين فضاي مجازي همكاري كنند

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، بر لزوم همكاري دستگاه‌هاي اجرايي و مجلس براي وضع قوانين شفاف در استفاده مردم از شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي، تاكيد كرد.
محمدرضا عارف روز گذشته از هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي تلكام بازديد كرد.
وي در حاشيه بازديد از اين نمايشگاه در مورد نقش مجلس براي شفاف‌سازي قوانين مربوط به استفاده مردم از شبكه‌هاي اجتماعي و پيام‌رسان‌هاي موبايلي در كشور، گفت: خوشبختانه شهروندان ايراني در استفاده از فضاي مجازي به ملاحظات امنيتي و فرهنگي توجه مناسبي دارند و بر اين اساس ما نيز بايد در چارچوب مشخصي با در نظرگرفتن اين ملاحظات، امكان استفاده شهروندان از سرويس‌هاي مورد علاقه‌شان را در فضاي مجازي فراهم كنيم.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه ما در مجلس به اين نگاه اعتقاد داريم، اضافه كرد: مجلس نيز در راستاي فراهم كردن بستر استفاده شهروندان از سرويس‌هاي مورد علاقه، اين نگاه را دنبال مي‌كند.
وي افزود: از طرفي قوه قضاييه نيز در چارچوب قوانين عمل مي‌كند و مبناي تصميم قضايي نيز بايد قوانين مصوب مجلس باشد.
عارف گفت: در اين زمينه بايد مجلس و دستگاه اجرايي به قوانين شفافي در حوزه استفاده مردم از شبكه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي دست پيدا كنند تا تكليف نهادهاي قضايي روشن شود.
وزير اسبق پست و تلگراف و تلفن با اشاره به تغيير و تحولات صورت‌گرفته در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات گفت: فناوري اطلاعات و ارتباطات در پيشرفت و توسعه كشور سهم كليدي دارد و به همين دليل به‌عنوان يكي از اولويت‌هاي سند چشم‌انداز در نظر گرفته شده است.
عارف تاكيد كرد: بر مبناي اين سند توسعه‌اي، سهم اقتصاد دانش‌بنيان در توليد ناخالص داخلي بالغ بر ۵۰ درصد در نظر گرفته شده است كه در اين هدف، بخش فناوري اطلاعات و ارتباطات اساسي‌ترين جايگاه را دارد.
وي بر لزوم اشتغال فارغ‌التحصيلان فناوري اطلاعات و ارتباطات تاكيد كرد و گفت: وجود اين فارغ‌التحصيلان كه نيروهاي باانگيزه و نخبه محسوب مي‌شوند، يك مزيت است كه بخش‌هاي خصوصي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات بايد اين نيروها را به كار گيرند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين بر لزوم استفاده از تجهيزات داخلي مورد نياز شبكه‌هاي ارتباطي و استفاده از پژوهش‌هاي دانشگاهي در راستاي پيشرفت اين حوزه تاكيد كرد.