يك منطقه؛ يك رويا

يك منطقه؛ يك رويا

كشورهاي عضو سازمان همكاري‌هاي اقتصادي هفته گذشته بيانيه 10 ماده‌اي تهران براي گسترش همكاري‌ها در زمينه فناوري اطلاعات و ارتباطات را تصويب كردند تا به عنوان خط عمل تعاملات‌شان در دستور كار قرار بگيرد.
به گزارش عصر ارتباط، اين اجلاس، كشورهاي عضو اكو را با دغدغه‌هاي مشترك در كنار هم قرار داد تا بتوانند بر سر تامين نيازها و خواسته‌هاي يكديگر به توافق برسند.
شميل ال عسكرف دبيركل سازمان همكاري‌هاي اقتصادي اكو در تهران در مراسم پاياني نخستين اجلاس وزراي ارتباطات كشورهاي عضو اكو ضمن اشاره به نقش کلیدی فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه اقتصادی- اجتماعی کشورهای عضو اين سازمان گفت:« تحولی که در جهان در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات بوجود آمده را نمی‌توان تخمین زد اما واضح است در آینده از رشد بالایی برخوردار است.»او گسترش تجارت درون منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را از مهمترین اهداف این نشست عنوان كرد كه در کنار آن باید به دنبال یافتن راهکارهایی برای کاهش جرایم سایبری باشیم.
نويلن هيزر دبيركل كميسيون اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل در آسيا و اقيانوسيه (ESCAP) با تاکید بر اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات از سویی می‌تواند نویدبخش توسعه جوامع باشد و از سویی دیگر اثرات منفی را نیز در پی دارد، گفت: «ICT مي‌تواند موجب تساوی اجتماعی شود اما از سویی دیگر فناوری اطلاعات در آسیا و اقیانوسیه با شکاف دیجیتالی عمیقی همراه است و این عواقب باعث عقب‌ماندگی بیشتر این جوامع خواهد شد.
او افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات بايد در خدمت همه افراد یک جامعه قرار گیرد و در این راستا بخش خصوصی می‌تواند به دولت برای رسیدن به این هدف یاری رساند.
هيزر گفت: دولت‌ها باید تعهدات خود را برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات جدی گرفته و گام‌هایی در جهت مشارکت عموم مردم در این عرصه بردارند.
محمدرضا رحيمي معاون اول رئیس جمهور نيز در اين مراسم بر پیاده‌سازی دیپلماسی مبتنی بر فناوری در جهت اهداف بلندمدت کشورهای عضو سازمان اکو تاکید کرد و گفت: «راهبردهای اکو می‌تواند نقش مهمی در منطقه و جهان در حوزه فناوری اطلاعات ایفا کند.»او بر توافقات صورت گرفته میان اعضای این سازمان در جهت گسترش فناوری‌های اطلاعات و ارتباطاتی تاکید کرد و گفت: «امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به طور فزاینده‌ای در حال شکل‌گیری الگوهای فردی و اجتماعی و کمک به رشد تجارت و تنوع بخشی خدمات شهری و شهروندی است.»

يك منطقه؛ يك رويا

اتحاد برای آینده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه