فن‌آوری عنصر جدانشدنی از بانکداری امروز وآینده است

فن‌آوری عنصر جدانشدنی از بانکداری امروز وآینده است

مرتضی حسینی، مدیرعامل شرکت مبناکارت آریا، یکی از مدیران قدیمی و باسابقه این حوزه، در کشور محسوب می‌شود. وی زمانی وارد این صنعت شد که بانکداری الکترونیکی به‌تازگی آغاز به کار کرده بود و دوران طفولیت خود را سپری می‌کرد و به همین دلیل می‌توان گفت وی هم‌زمان و همگام با صنعت بانکداری الکترونیکی کشور مراحل ترقی خود را پشت سر گذاشت. با توجه به اينكه اين شركت در ششمين همايش بانكداري الكترونيك و نظام‌هاي پرداخت حضور دارد با وي در خصوص آخرين دستاوردها و دورنماي تحولات صنعت بانكي گفت و گو كرديم كه مي خوانيد.

-          به عنوان نخستين پرسش بفرماييد، شرکت مبنا کارت آریا در همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت چه رویکردی دارد و چه محصولاتی را ارائه خواهد داد؟

شرکت مبنا کارت آریا امسال نیز مثل سال‌های پیش با ارائه خدمات، سرویس‌ها و محصولات نوین بانکداری الکترونیک و به عنوان یکی از حامیان طرح طلایی این رویداد بزرگ بانکداری حضوری پررنگ و فعال در بخش نمایشگاهی خواهد داشت.

رویکرد ما نیز مثل تمام شرکت‌ها و فعالان حوزه پرداخت الکترونیک و طبق ماهیت خود همایش، اعتلای بانکداری الکترونیک در ایران است و ما به عنوان یکی از ۱۲ شرکت PSP قطعاً مسئولیت سنگین‌تری برای عمل به این شعار خواهیم داشت و قصد داریم با حضور در این رویداد و معرفی و نمایش آنچه طی یک سال گذشته در این حوزه ارائه داده‌ایم نمایانگر پیشرفت و قدرت نظام پرداخت کشور ومتخصصان این حوزه باشیم.

-          از ديد شما نقش بانک‌ها در مواجهه با مدل‌های کسب‌وکار نوظهور چیست؟

کسب و کارهای نوظهور همیشه نوظهور نمی‌مانند و به علت نوآوری و استفاده از فناوری‌های روز در کارشان آینده را در دست خواهند گرفت پس بانک‌ها نباید آنها را نادیده بگیرند و از پتانسیل آنها غافل شوند.

همکاری بانک‌ها و این کسب و کارهای نوظهور یا همان فین‌تک‌ها منجر به هم‌افزایی و رشد نظام پرداخت و به روز شدن سیستم مالی کشور خواهد شد، زیرا فین‌تک‌ها خلاً فناوری و نوآوری را در بانک‌ها پر خواهند کرد و بانک‌ها نیز به رشد و توسعه این کسب و کارهای نوپا کمک خواهند کرد.

این امر در جهان ثابت شده و تجربه کشورهای دیگر که زودتر از ما با این مسائل روبه‌رو بودند نیز نشان می‌دهد که بانک‌ها باید ورود فین‌تک‌ها به حوزه‌ی مالی را بپذیرند و از فن‌آوری و سرعتی که فین‌تک‌ها برای آنها و توسعه‌ی خدمات مالی به ارمغان می‌آورند بهره ببرند.

-          بازمهندسی نظام‌پرداخت و بانکداری الکترونیک کشور از محورهایی است که قرار است در همایش به آن پرداخته شود به نظر شما اركان این موضوع چیست و چگونه باید جامعه را برای این تغییرات آماده کرد؟

جامعه خود یکی از علاقه‌مندان این بازمهندسی و تحول است، چرا که نیاز به تغییر در نظام پرداخت در جامعه احساس شده و وظیفه‌ی ما دست اندر کاران این حوزه است که هر چه زودتر برای فراهم کردن زیرساخت‌های این تغییرات وارد عمل شویم و در دوران پساتحریم برای انطباق بیشتر با دنیا و تغییرات تکنولوژیک در نظام بانکی اقدام کنیم.

مهم‌ترین بخش از نظر من اتصال به نظام‌های پرداخت بین المللی است که خود اولین قدم و دریچه‌ی ورود تغییرات بعدی است.

برای پیروزی در رقابت و رسیدن به پیشرفت‌های دنیا دیگر نگاه سنتی پاسخگو نیست و علاوه بر تغییر در نظام بانکی و پرداخت کشور می‌بایست نگاه و تفکر تک‌تک ما و افراد جامعه تغییر کند و دید و نگاهی جهانی داشته باشیم تا به یک تحول و بازآفرینی در حوزه‌ی بانکداری کشور برسیم.

 

-          طراحی پلتفرم‌های جدید پرداخت از دیگر محورهایی است که در همایش به آن پرداخته می‌شود به نظر شما با توجه به وضعیت کنونی شبکه بانکی چگونه باید در این مسیر حرکت کرد و ضمن اینکه از فناوری‌های روز دنیا نیز استفاده کنیم؟

پاسخ این سؤال ترکیبی از پاسخ‌هایم به سؤالات قبل است. نگاه جهانی، بازآفرینی نظام بانکی و پذیرش ورود کسب و کارهای نوپای مالی می‌‌تواند مسیر حرکت نظام بانکی را به سمت و سوی جدیدی هدایت کند.

 

-          باتوجه به اينكه  فینتک (Fintech)، بانکداری اجتماعی و پول‌های دیجیتال از جمله موضوعات اساسی در صنعت پرداخت دنیا است ما در ایران در این زمینه چه گام‌هایی را باید برداریم و عملکرد بانک مرکزی را در این موضوعات چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فن‌آوری عنصر جدانشدنی از بانکداری امروز وآینده خواهد بود و تمام این مواردی که نام بردید حاصل ورود فن‌آوری به نظام بانکی و مالی هستند و چه بخواهیم و نخواهیم وارد نظام بانکی ما نیز می‌شوند پس بهتر است که خود جایگاه آنها را فراهم کرده و با آگاهی و آغوش باز به استقبال آنها برویم.

بانکداری اجتماعی در تمام دنیا با خصوصیت شفافیت شناخته می‌شود و ورود بانک‌های کشور به این مدل بانکداری علاوه بر شفافیت به نزدیکی مردم و جوانان به بانک‌ها کمک می‌‌کند و شاید بهترین روش درک و جذب مشتری در عصر فن‌آوری و ارتباطات این مدل بانکداری است.

بانک مرکزی به عنوان نهاد تصمیم‌گیرنده و ناظر می‌تواند با تدوین یک طرح، ایجاد یک شبکه اجتماعی و یا حتی نوشتن نرم‌افزاری برای اجرای بانکداری اجتماعی با امنیت کامل روند توسعه این بانکداری را تسهیل کنند.

 

-          برنامه‌های شما برای هوشمندسازی عملیات و خدمات بانکی چیست و الزامات این مسیر را هم بیان بفرمایید.

ما برنامه‌ها و پروژه‌های مختلفی را برای گسترش بانکداری الکترونیک و پیاده‌سازی خدمات بانکی روز دنیا پیگیری می‌کنیم که یکی از مهم‌ترین آنها که طی ماه‌های گذشته ارائه کردیم پرداخت از طریق NFC بود و خدمت دیگری که در راه داریم و به زودی معرفی خواهد شد اپلیکیشن پراخت موبایلی است که امکانات ویژه‌ای برای کاربران خواهد داشت.

اما الزامات ورود و اجرایی شدن هر تکنولوژی جدیدی  در ابتدا تأیید و تأمین امنیت آن توسط رگولاتور و در مرحله‌ی بعد فرهنگ‌سازی استفاده از آن است.

ما تلاش می‌کنیم با تجربه و دانش متخصصان خود به‌روزترین و امن‌ترین محصولات و خدمات را جهت هوشمندسازی و تسهیل عملیات بانکی و پرداخت به جامعه ارائه کنیم و رعایت الزامات و قوانین آن برای ما از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

 

-           وضعیت برگزاری همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را چگونه ارزیابی می‌کنید در صورت وجود نقاط منفی راه کارهای خود را برای بهتر برگزار شدن این همایش بفرمایید.

ما طی سال شاهد برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های متعدد بانکی هستیم ولی این همایش یکی از منظم‌ترین و هدفمندترین همایش‌های بانکی است که به دور از حواشی رسالت خود جهت تعامل بازیگران حوزه‌ی بانکی و فن‌آوری و بحث و بررسی در مورد مهم‌ترین مسائل روز بانکداری الکترونیک  را دنبال می‌کند و امیدوارم محورهایی که قرار است در این دوره مطرح و بررسی شود بی نتیجه نماند و به بازدهی و رفع مسائل و مشکلات این حوزه بیانجامد و نتایج مثبت آن خیلی زود در نظام بانکی کشور نمایان شود.