NFC آينده پرداخت را متحول مي‌كند

NFC آينده پرداخت را متحول مي‌كند

رستم شاه‌گشتاسبی، مدیرعامل شرکت به‌پرداخت ملت در رده مديراني قرار دارد كه اگر وقت داشته باشد، نه‌تنها از گفت‌وگو با رسانه‌ها طفره نمي‌رود، بلكه معتقد است با شفاف‌سازي موضوعات در فضاي رسانه‌، امكان توسعه هرچه سريع‌تر كسب‌وكار و رفع مشكلات مربوط به آن نيز فراهم مي‌شود. با توجه به اينكه اين شركت در ششمين همايش بانكداري الكترونيك و نظام‌هاي پرداخت حضور دارد، با وي در خصوص چالش‌ها و فرصت‌هاي پيش روي نظام پرداخت گفت‌وگو كرديم كه در ادامه مي‌خوانيد.

*به عنوان نخستين پرسش، شرکت به‌پرداخت ملت در همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت امسال با چه رویکرد و محصولاتی حضور دارد؟

کارشناسان و مدیران شرکت به‌پرداخت ملت نیز به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ و برتر کشور در حوزه پرداخت، همانند سال‌های گذشته به‌صورت فعال در این رخداد شرکت مي‌كنند. امسال در بخش جشنواره همایش نیز با ارایه خدمت پرداخت از طریق فناوری NFC که یکی از فناوری‌های نوظهور در عرصه پرداخت الکترونیک است، حضور داريم.

*با توجه به اينكه در حال حاضر فناوري‌هاي جديد، مدل جديدي از كسب‌وكار را در دنياي امروز ارايه كرده است، از نظر شما نقش بانک‌ها در مواجهه با اين کسب‌و‌کار نوظهور چیست؟

امروزه با پیشرفت‌های فناوری شاهد حضور کسب‌وکارهای جدیدی هستیم که خود را به عنوان رقبای جدی بانکداری سنتی معرفی می‌کنند. برخی این نگرانی را دارند که این کسب‌وکارها تهدیدی برای کسب‌وکار بانکی باشند. من با این نظر موافق نیستم؛ چراكه بانک‌ها در صورت تغییر دیدگاه خود نسبت به بانکداری سنتی و کسب‌و‌کار خود مي‌توانند از این موقعیت به جای تهدید، یک فرصت بسازند.

به عقیده من، بانک‌ها در صورتی که نظام فکری گذشته را کنار گذاشته و پارادایم‌های جدیدی را مطابق با دانش روز دنیا جایگزین كنند، کسب‌وکارهای نوظهور نه‌تنها تهدیدکننده کسب‌و‌کار آنان نخواهد بود، بلکه می‌توانند بیشترین منفعت را از همکاری و همزیستی با این‌گونه کسب‌و‌کارها ببرند.

به عنوان مثال، بسياری از کسب‌وکارها می‌توانند از سرویس‌های بانکی، به‌خصوص سرویس‌های پرداخت الکترونیک جهت تسهیل در فروش خود استفاده كنند و با افزایش فروش و بالارفتن گردش مالی آنها بانک‌ها و شرکت‌های خدمات پرداخت نیز از این همزیستی و مشارکت بهره خواهند برد.

*همان‌طور كه مي‌دانيد، بازمهندسی نظام‌پرداخت و بانکداری الکترونیک کشور از محورهایی است که قرار است در همایش به آن پرداخته شود. به نظر شما مهم‌ترین بخش‌های این موضوع چیست و چگونه باید جامعه را برای این تغییرات آماده کرد؟

امروزه همه بنگاه‌های اقتصادی، اعم از تولیدکنندگان محصول یا ارايه‌کنندگان خدمات، دیگر مانند سابق ایجاد نیاز نمی‌کنند؛ یعنی چنين نمي‌كنند كه ابتدا کالا یا خدماتی را تولید کرده و سپس برای مشتری ایجاد نیاز کنند تا بتوانند آن کالا یا خدمات را ارايه كنند. در حال حاضر ارايه خدمات حول محور نیازهای مشتری تعريف مي‌شود.

در بازمهندسی نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک نیز اين موضوع مصداق دارد، به طوري كه بانک‌ها و شرکت‌های خدمات پرداخت نمی‌توانند یک روش یا یک سبک و سیاق را به مشتریان خود دیکته کنند، این مشتری است که باید انتخاب كند کدام روش برای او مفیدتر و كارآمدتر خواهد بود. البته نبايد از اين موضوع غافل شد که مشتری همیشه به‌دنبال ساده‌ترین راه‌حل‌ها در کمترین زمان ممکن است و این وظیفه متخصصان است که براساس نیازهای مشتری بهترین راه‌حل‌ها را ارايه دهند، که این راه‌حل‌ها می‌تواند روش‌هايي نو بر اساس فناوری‌های جدید یا تلفیقی از سنت و مدرنیته باشد؛ به هر روي باید این نکته را مد نظر قرار داد که نياز مشتري از هر اصلي مهم‌تر است.

*طراحی پلتفرم‌های جدید پرداخت از دیگر محورهایی است که در همایش به آن پرداخته می‌شود. به نظر شما با توجه به وضعیت کنونی، شبکه بانکی چگونه باید در این مسیر حرکت کند؟

شبکه بانکی کشور از نظر زیرساختی مشکل چندانی در این زمینه ندارد، در اين رابطه مشکل بیشتر مدیریتی و فرهنگی است و زمانی که مي‌خواهیم یک فناوری یا روش جدید را عرضه كنيم، همیشه مخالفت‌هایی در ابتدا وجود دارد که باعث کندشدن روال کار و پیشرفت پروژه می شود. چنانچه نوآوری با یک طرح تجاري صحیح و اصولی همراه باشد، در نهایت پیروز است و به مرور به‌عنوان امری بدیهی پذیرفته می‌شود.

اگر به ياد داشته باشيد، چند سال پيش دستگاه کارتخوان در فروشگاه‌ها یک سرویس لوکس محسوب مي‌شد و امروزه برای اکثریت غالب جامعه یک ضرورت است.

اكنون نيز در مورد سرویس پرداخت با NFC، شركت به‌پرداخت به علت نبود آگاهی نسبت به نحوه عملکرد آن به‌دليل اينكه همچنان در مرحله معرفی به جامعه است، توسط كاربران جدی گرفته نمی‌شود، ولی بی‌شک سرویس NFC و سامانه کیف همراه (سکه) آینده پرداخت الکترونیک را رقم خواهند زد.

*فین‌تک‌(Fintech)، بانکداری اجتماعی و پول‌های دیجیتال، از جمله موضوعات اساسی در صنعت پرداخت دنیا است. ما در ایران در این زمینه چه گام‌هایی را باید برداريم؟

فین‌تک‌، بانکداری اجتماعی و پول الکترونیک، هر سه دستاوردهای جدیدی هستند که هر یک به‌تنهایی می‌توانند صنعت بانکداری را متحول كنند که البته این پدیده‌ها جزئی از همان کسب‌وکارهای نوظهور هستند که پيش‌تر به آن اشاره کردم.

در چند سال اخیر شاهد بروز پدیده‌های قابل توجهی در حوزه فين‌تك بوده‌ایم، که البته به علت نوپا بودن آنها و بسترهایی که این کسب‌وکارها از آنها استفاده می‌کنند، دارای موافقان و مخالفان بسیاری هستند. اما به عقیده من، مهم‌ترین چالشی که این کسب‌وکارها با آن روبه‌رو هستند، وجود خلأهای قانونی یا بهتر بگویم عدم حضور چارچوب و قانون در این عرصه است که این خلع نیز از همکاری متخصصان و قانون‌گذاران صنعت پرداخت نشات مي‌گيرد. ما در صورتی می‌توانیم فناوری‌های نو را بپذیریم و به واسطه آنها پیشرفت در کشور حاصل شود که اولا برای هر یک از این فناوری‌ها قانون و چارچوب داشته باشيم و ثانیا برای آن قانون ضمانت اجرایی در نظر گرفته شده باشد. در نهایت همه فعالان این حوزه نيز بايد تابع قانون بوده و طبق آن چارچوب حرکت كنند.

*با توجه به شناختي كه از صنعت پرداخت كشور داريد، از نظر شما چالش‌ها و فرصت‌های اتصال به نظام‌های پرداخت بین‌المللی چيست؟

یکی از معضلاتی که حتی در پسابرجام مي‌بينيم، اتصال به سیستم‌های بین‌المللی پرداخت و همچنین امکان انجام تبادلات مالی با بانک‌های معتبر دنیا و موسسات اعتباری بین‌المللی است که البته به مرور در حال مرتفع شدن است. البته رابطه با موسسات اعتباری همچنان دارای موانعی است که باید زیرساخت‌های لازم برای انجام تراکنش با این‌گونه موسسات در کشور فراهم شود.

اتصال به سیستم‌های بین المللی مانند هر پدیده دیگری دارای مزایا و معایب خاص خود است. از طرفی با اتصال به سیستم‌های بین‌المللی کشور از حالت جزیره‌ای‌بودن بیرون آمده و با تجارت و اقتصاد بین‌المللی همسو می‌شويم. این موضوع تاثیر بسزایی در تبادلات مالی بین‌المللی و از جمله صادرات کالا و ورود سرمایه به کشور دارد. اما از طرفی به علت هماهنگ شدن با سیستم‌های بین‌المللی، سیستم پولی و مالی ما نیز مانند سایر کشورها از نوسانات و تحولات آنها تاثیر مي‌گيرد، بنابراين لازم است با توجه به در نظر گرفتن این مزایا و معایب و با لحاظ كردن ابزارهای کنترلی، براي کنترل آسیب‌ها به سمت اتصال به سیستم‌های مالی بین‌المللی حرکت كنيم.

*با توجه به وضعيت فعلي شركت‌هاي پرداخت الكترونيك، مدل‌های مطلوب کسب‌و‌کار‌PSPها در آينده  چيست؟

شرکت‌های PSP در همه نقاط دنیا شرکت‌هایی مستقل هستند و حيات آنها به میزان کارمزد و راه‌حل‌های جدیدی که ارايه می‌كنند وابسته است. در کشور ما به علت وجود برخی مسايل، شرکت‌های PSP ناچارند به سیستم بانکی وابسته باشند، در صورتی كه طبق استانداردهای جهانی، شرکت‌های PSP باید مستقل باشند و برتری آنها نسبت به يكديگر، قدرت پاسخگویی سويیچ و امنیت آنها باشد نه بانكي كه به آن وابسته هستند. استانداردهاي جهاني مي‌گويد كارمزد خدمات بايد از اصناف دريافت شود، اين در حالي است كه در كشور ما اين موضوع رعايت نمي‌شود. اميدوارم روزي برسد كه شرکت‌های PSP نه به خاطر وابستگی‌هایشان، بلکه به خاطر آنچه هستند مورد ارزیابی و قضاوت قرار گیرند.

*وضعیت برگزاری همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

این‌گونه هم‌اندیشی‌ها علاوه بر اینکه به بالابردن سطح اطلاعات متخصصان این حوزه کمک می‌کند، باعث آشنایی بیشتر فعالان این صنعت با هم و به تبع آن افزایش سطح همکاری‌ها می‌شود. در بازار رقابتی نظام‌های پرداخت اگر ما بخواهیم در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید همکاری و همفکری در ميان متخصصان این عرصه را بالا ببریم و این امر ممکن نخواهد بود مگر با برگزاری این‌گونه همایش‌ها و نمایشگاه‌ها. همچنین با توجه به حضور حداکثری بیشتر شرکت‌های خدمات پرداخت و فناوری اطلاعات و همچنین بانک‌های بزرگ کشور، امید است شاهد هر‌چه پربارتر برگزار شدن این همایش باشیم.

به نظرم بهتر است به جای اینکه در سال تنها دو روز را به این موضوع اختصاص دهیم، در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر و هر بار با میزبانی یکی از فعالان این صنعت انجام شود تا متخصصان بتوانند در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری به اشتراک اطلاعات و تجربیات خود بپردازند.