هدفمان از ورود به همایش، تعامل با مشتریان است

هدفمان از ورود به همایش، تعامل با مشتریان است

گـروه گرایش تازه متشکل از شانزده شرکت بین‌المللى است که در پنج کشور جهـان در عرصه صنعت بانکدارى فعالیـت مى‌كند. این شرکت در همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت امسال حضوری فعال دارد. برای آگاهی از برنامه‌های این شرکت در همایش بانکداری الکترونیک امسال گفت‌وگويی با سیدمحسن مهدی‌نیا، مدیرعامل شرکت گرایش تازه پارس انجام دادیم که در زير مي‌خوانيد.

*برای شروع بفرمایید شرکت شما در چه بخش‌هایی خدمات ارایه می‌دهد؟

شرکت گرایش تازه پارس یا GSS Tech، خدمات پس از فروش و پشتیبانی شرکت GSS است و ما از تمام محصولاتی که در سبد کالای این شرکت وجود دارد پشتیبانی می‌کنیم.

*لطفا به‌صورت موردی بگویید دقیقا خدماتی که از آنها پشتیبانی می‌کنید، شامل چه دستگاه‌هایی می‌شوند؟

ما از رنج وسیعی از دستگاه‌ها مانند امضای دیجیتال، صدور آنی کارت، چک اسکنر، چک پرینتر، دستگاه‌های کیوسک، خود دریافت (‌‌ATM‌)، دستگاه VTM، خودپرداز غیرنقد (‌Cashless‌) و سایر دستگاه‌های دیگر پشتیبانی می‌کنیم. در واقع عمده کار ما در صنعت B2B بوده و شامل پشتیبانی سخت‌افزاری و نگهداری دستگاه‌های حوزه پرداخت و امور بانکی است. البته غیر از بانک، ما با سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها نیز همکاري می‌کنیم.

*آیا فقط با GSS کار می‌کنید و با حوزه‌ها و سیستم‌های دیگر کار نمی‌کنید؟

ما با تمام بانک‌ها و موسسات در خصوص آن‌دسته از محصولاتی که از GSS خریداری شده کار می‌کنیم و درواقع ما جزو هلدینگ GSS هستیم. طبیعتا وارد حریم کالاهایی که برند ما نیست نمی‌شویم و ترجیح مي‌دهيم تمرکزمان را روی کالایی بگذاریم که خودمان وارد کرده‌ایم تا پشتوانه خرید باشد و رضایت مشتریان را به دست آوریم.

*برای همایش نظام‌های پرداخت امسال چه برنامه‌ای دارید و چه کارهایی را برای این همایش انجام داده‌اید؟

در همایش امسال کل مجموعه ما با هم شرکت می‌کند و با اسم گروه شرکت‌های گرایش تازه (‌GSS‌)‌ وارد همایش نظام‌های پرداخت می‌شویم. هدفمان نیز در درجه اول تعامل بیشتر با مشتریان یا بهتر بگویم شرکای تجاری‌مان است؛ چراکه به‌خصوص در زمینه بانک وقتی بحث از رابطه همکاری می‌کنیم، درواقع هر دو مجموعه با یکدیگر به خدمات‌دهنده مشتریان تبدیل می‌شویم. بخشی از شرکت نیز به ارایه محصولات شرکت GSS می‌پردازد و از محصولات جدید رونمایی کرده و همچنین مروری بر محصولات قبلی این شرکت می‌شود.

به موجب قراردادی که ما با مشتری‌هایمان می‌بندیم، حتی اگر مدت گارانتی تمام شده باشد، بايد به مدت پنج سال به مشتری خدمات ارایه دهیم. آنچه در مجموعه ما خیلی اهمیت دارد، ارایه یک سرویس با سطح بالایی از کیفیت و سرعت است که جمع این دو به کسب رضایت مشتری منجر می‌شود.

ملاقات و مذاکره با مشتریان در صنعت B2B کمک زیادی می‌کند، بنابراين من اگر بخواهم نقاط ضعف و قوت را از زبان خود مشتریان بدانم، حضور در همایش نظام­های پرداخت باعث می‌شود این اطلاعات را کسب کنم و این برای من خیلی اهمیت دارد.

ما به عنوان یک واحد خدمات پس از فروش در همایش امسال سرویس خود را به عنوان محصول ارايه می‌دهیم؛ یعنی نشان می‌دهیم که ما یک شبکه مدیریت تامین قطعات داریم؛ شبکه‌ای از نیروهای فنی در سطح کشور داریم، تیم کارشناسی و مدیریتی قوی داریم، در زمینه آموزش فعال بوده و تعامل نزدیکی با مشتریان داریم. به این ترتیب ما پتانسیل خدمات خود را در همایش معرفی می‌کنیم.

*روند ارایه محصول و پشتیبانی توسط شرکت GSS چگونه است؟ براي مثال، اگر بانک بخواهد پشتیبانی را به کس دیگری بدهد، آیا این امکان وجود دارد؟

تنوع و مدل ارايه خدمات در GSS Tech بسیار زیاد است و بنا به درخواست مشتری، بسته خدماتی ما به وي پیشنهاد می‌شود. امکان انتقال پشتیبانی به شرکت دیگر وجود دارد، ولی بيش از 99 درصد مشتریان تمایل دارند خدمات را از همان کسی دریافت کنند که کالا را خریده‌اند. یکی از دلایل اصلی آن هم تسلط کافی در تامین امکانات لازم در پشتیبانی آن محصول است که به نوعی در اختیار ما قرار می‌گیرد. طبیعتا ما در این زمینه آموزش‌های لازم را دیده‌ایم و تجربه بیشتری هم داریم.

*بازار خدمات بانکی که توسط بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد در کشور ما بسیار گسترده است، اما باز هم طبیعتا با دنیا فاصله داریم. به نظر شما ما در حال حاضر در این زمینه چقدر با دنیا فاصله داریم؟

اگر منظورتان نوع سرویس‌دهی است که مجموعه‌هایی مانند ما باید به بانک ارايه دهد، باید بگویم آن سطح از خدمات در حد مطلوبی در مجموعه بانکی دیده شده است. بانک می‌خواهد یک سرویس آنلاین و شبانه‌روزی به مشتری خود ارایه دهد و متقابلا ارایه سخت‌افزارها و نرم‌افزارها از طریق شرکت GSS صورت می‌گیرد و طبیعتا بانک هم برای موفقیت در عرصه رقابت در مذاکره با ما بالاترین سطح خدمت را می‌بیند. ما نیز بر همین اساس خدمت ارایه می‌دهیم.

البته در ایران فرهنگ عمومی مردم در گرفتن سرویس خدمات پس از فروش پایین است و عموم مردم از شاخص‌هایی که سازمان حمایت از مصرف‌کننده برایشان مشخص کرده مطلع نیستند؛ به همین دلیل است که مشکلات زیادی در عرصه‌های مختلف در زمینه خدمات پس از فروش وجود دارد.

البته بانک‌ها در این زمینه بهتر عمل کرده و در قالب قرداد تمام منافع خود و مشتری را لحاظ می‌کنند و ما براساس نیازهای اعلام‌شده از سوي بانک، خدمات مورد تقاضا را تامین می‌کنیم.

*یکی از محورهای همایش امسال، هوشمندسازی عملیات و خدمات بانکی است. شما در این زمینه چه کاری انجام می‌دهید؟

بازار سنتی خدمات می‌گوید وقتی شما کالایی را از فروشنده می‌خرید، یک کارت گارانتی دریافت می‌کنید و در صورتي كه برای آن کالا مشکلی پیش آمد باید کالا را به مرکز خدمات ببرید. در روش جدید، این نیروی پشتیبانی است که به نزد خریدار محصول می‌رود تا مشکل را برطرف کند، اما ابزار ارتباطی با استفاده از بسترسازی نرم‌افزارهای تحت وب تغییر یافته است. مشتری می‌تواند از طریق سامانه‌های تحت وب،  درخواست خود را به واحد خدمات و پشتیبانی بدون مراجعه یا تماس تلفنی ارایه ‌دهد و در هر لحظه می‌تواند وضعیت خدمات خود را در سامانه رصد کرده و وضعيت خود را مشاهده كند.