جایی که فناوری بوی تجارت می‌گیرد

جایی که فناوری بوی تجارت می‌گیرد

نمایشگاه فناوری اطلاعات خلیج فارس جیتکس (Gulf Information Technology Exhibition)، از سال 1981 تا کنون دروازه تجاری دنیای ICT در خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب آسیا بوده است. این بزرگ‌ترین رویداد ICT خاورمیانه بر محصولات مصرفی نوین در حوزه‌های الکترونیک و رایانه متمرکز است و بخش خریداران و فروشندگان آن
(Shopper & Consumer Expo)‌ خرده‌فروشان پیشرو در منطقه را هرساله گرد هم می‌آورد. این نمایشگاه مصرفی گسترده مخاطبان متنوع از متخصصان فناوری اطلاعات گرفته تا دانشجویان این حوزه و بازرگانان منطقه‌ای را به خود جذب می‌کند. جیتکس در طول 32 سال گذشته سیری تکامل داشته و دیگر یک نمایشگاه صرف محسوب نمی‌شود؛ به‌طوری‌که فرصت‌های تجاری متنوع، پلتفرم‌های تحول‌گرا در صنعت IT،  فرصتی برای دیدار با تامین‌کنندگان و آگاهی از فناوری‌های نوین حوزه در آن بیش از پیش مطرح هستند.

جیتکس امسال بیش از 138 هزار متخصص ICT را از 144 کشور جهان جذب کرد و 3500 شرکت فعال از 77 کشور مختلف در آن شرکت کردند و این گستردگی حاکی از حضور 80 درصدی برندهای مطرح جهان است. نمایشگاه جیتکس امسال برای اولین بار قسمتی را به شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) اختصاص داد تا این واحدهای تجاری هم بتوانند با استفاده از این فرصت بی‌نظیر به موتور حرفه‌ای برای رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار تبدیل شوند. گزینش این بخش از نمایشگاه ناشی از اجرای موفقیت‌آمیز آن در سال گذشته بود، به‌طوری‌که توسعه رو به رشد شرکت‌های کوچک و متوسط را موجب شد. بر اساس این فرصت نوین و کم‌نظیر، گروه تحلیلگران IDC پیش‌بینی می‌کنند سرمایه‌گذاری در بخش SME از 73/16 میلیارد دلار کنونی به 48/24 میلیارد دلار در سال 2015 خواهد رسید. نظر به این رویکرد نوین جیتکس SMEها عنصری جدایی‌ناپذیر در توسعه اقتصادی خواهند بود.
 طی سال‌های گذشته گروه برگزار‌کننده جیتکس مقیاس و نفوذ آن را در حد و اندازه‌های بین‌المللی افزایش داده‌اند و همین موضوع منجر شده تا برند جیتکس نه‌تنها در محدوده خاورمیانه، بلکه در سطح جهانی تقویت شود. آمار نمایشگاه امسال حاکی از آن است که با ظهور 80 درصدی برندهای مطرح جهانی، جیتکس یکی از سه رویداد بزرگ در فناوری به‌شمار می‌رود. یکی از علت‌های اصلی شهرت روزافزون جیتکس به‌دلیل استفاده از فناوری‌های نوین و همسویی با تحولات امروزی در عرصه برگزاری نمایشگاه‌ها است. جیتکس امسال جنبه‌های جذاب زیادی داشت، به‌طوری که دسته‌بندی مهم‌ترین آن‌ها کار چندان ساده‌ای نیست؛ با این‌همه مهم‌ترین‌های این نمایشگاه را با کمی اغماض می‌توان به شکل زیر دسته‌بندی کرد.

آمار نمایشگاه امسال حاکی از آن است که با ظهور 80 درصدی برندهای مطرح جهانی، جیتکس یکی از سه رویداد بزرگ در فناوری به‌شمار می‌رود.

 رایانش ابری
اصطلاح رایانش ابری احتمالا محبوب‌ترین واژه جیتکس امسال بود و تقریبا همه شرکت‌کنندگان آن را به نحوی به کار بردند. کارشناسان می‌گویند شرکت‌های منطقه زیاد راجع به این فناوری حرفی نمی‌زنند، اما در حال حاضر اکثر آن‌ها بنا به نیازهای نوین شروع به پیاده‌سازی رایانش ابری کرده‌اند. شرکت HP یکی از مهم‌ترین شرکت‌هایی بود که با این فناوری به میدان جیتکس آمد. EMC هم به‌عنوان یکی از شرکت‌های مطرح در این حوزه دو فناوری اخیرش را به بازار خاورمیانه معرفی کرد. سیستم نوین EMC که با همکاری شرکت‌ سیسکو طراحی و تولید شده است، امکان ارائه راه‌حل‌های نسل بعدی مدیریت داده‌ها در بستر ابری را فراهم می‌کند.

 امنیت
یکی دیگر از موضوعات محبوب جیتکس 2012 به امنیت‌ در بسترهای شبکه‌ای مربوط می‌شد. با توجه به افزایش تعداد شبکه‌های آنلاین و نیز توسعه نرم‌افزارهای مبتنی بر رایانش ابری، این مسئله بیش از پیش از اهمیت برخوردار شده و اکثر مدیران سازمان‌ها را به خود مشغول خواهد کرد. از دلایل عمده دیگری که به توجه ویژه مدیران به بحث‌های امنیتی منجر شد، می‌توان به حمله‌های سایبری اخیر به شرکت‌های برجسته محلی از جمله آرماکوی صعودی و راس گس قطر اشاره کرد.
 سمانتک، کسپراسکی و چند شرکت امنیتی دیگر با تاکید بر به رسمیت‌شناختن تهدیدها و بهبود زیرساخت‌های امنیتی در جیتکس حضور داشتند.

 دنیای همراه هوشمند
 با توجه به افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه در منطقه اغلب تولید‌کنندگان بازار جهانی اشتیاق زیادی برای حضور در جیتکس داشتند. فرصت بی‌نظیر برای معرفی محصولات در جیتکس تقریبا همه بازیگران این صنعت را به شرکت در جیتکس جذب می‌کند.
 شرکت اینتل اعلام کرد که به‌زودی خط تولید تلفن‌های هوشمندش را در منطقه راه‌اندازی خواهد کرد. از طرف دیگر، لنوو هم به‌عنوان یکی از غول‌های صنعت لپ‌تاپ قصد انجام چنین کاری را دارد.

 ویندوز 8
شرکت مایکروسافت امسال یکی از پرمشغله‌ترین غرفه‌های جیتکس را به خود اختصاص داده بود. مایکروسافت با محصول جدید خود؛ یعنی ویندوز 8 شهر دوبی را به‌عنوان ششمین شهر برای راه‌اندازی سیستم‌عاملش انتخاب کرده بود. مایکروسافت با سیستم‌عاملی که قابلیت‌های دستگاه‌های همراه هوشمند را با خود سازگار کرده جیتکس را یکی از فرصت‌های مناسب برشمرد و حضور فعالانه‌ای در آن داشت.
 شرکت‌های مخابراتی
جیتکس 2012 برای اولین‌بار شاهد حضور شش شرکت مخابراتی مهم بود که از این بین می‌توان به هوآوی، اریکسون و هیلتون هتلز اشاره کرد.

 شبکه‌های اجتماعی
سرویس‌های آنلاین اجتماعی تا حد زیادی به‌دلیل جنبش عربی در خاور میانه و آفریقا سرعت رشد بیشتری نسبت به دیگر نقاط جهان به خود گرفته‌اند. با توجه به گزارش‌ها بیش از 2/70 درصد از کاربران اینترنت منطقه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و همین موضوع حضور شرکت‌های فعال در این حوزه را موجب شد. Google Apps با وعده ارائه راه‌حل‌های بهره‌وری و بهبود خدمات به بیش از 5 هزار کاربر توافقاتی را با منطقه آزاد عجمان امضا کرد.

 خواننده هیپ‌هاپ؟
یکی از اتفاقات جالب برای علاقه‌مندان به موسیقی، پیام صوتی فیفتی سنت، خواننده سبک هیپ‌هاپ بود. وی در این پیام گفت: «این نمایشگاه یک سرمایه‌گذاری بزرگ است؛ شما می‌توانید موسیقی را سرقت کنید، اما قادر به دزدیدن هدست در جیتکس نیستيد! قدم‌زدن در جیتکس، قدم زدن در جهان آینده است. دبی بهترین شهر برای ارسال یک پیام صوتی است، چراکه پیگیری آن برای استانداردهای سطح بالا زبانزد خاص و عام است.»