حضور پررنگ شركت‌هاي بين الملي‌ در الكامپ پس از برجام

 

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و برگزارکننده الکامپ بیست و دوم گفت: در نمایشگاه امسال حدود 600 شرکت داخلی و خارجی و استارت‌آپ در نمایشگاه حضور دارند.

ناصرعلی سعادت گفت: سال گذشته فرصت کمی برای برگزاری الکامپ در اختیار داشتیم و در همان فرصت کم تلاش کردیم این نمایشگاه را بی‌حاشیه برگزار کرده و بستر مناسبی برای معرفی دستاوردهای صنعت فراهم آوریم. همچنین برای نخستین بار فضایی برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا فراهم شده و آنها به رایگان در نمایشگاه حضور داشتند.

وی با بیان اینکه سال گذشته قول دادیم الکامپ دیگر افت‌وخیزهای دوره‌های گذشته را تجربه نکند، گفت: درحالی‌که بسیاری از کارشناسان معتقدند الکامپ دهم بهترین الکامپ تاریخ بوده، ما شاهد برگزاری بسیار ضعیف الکامپ در دوره بیستم بودیم. در الکامپ 21 بخشی از این عقبگرد را جبران کردیم و در نمایشگاه امسال ان‌شاءالله رکوردهای تازه‌ای را ثبت می‌کنیم.

 

افزايش تعاملات بين المللي

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان اینکه یکی از قول‌های ما در سال گذشته، گسترش ارتباطات بین‌المللی بوده است، گفت: با تعاملات برقرارشده در نمایشگاه امسال، پاویون کشورهای چین، کره‌جنوبی و تایوان برپا می‌شود.

سعادت گفت: همکاری رسمی الکامپ با نمایشگاه سبیت آلمان به‌عنوان دومین نمایشگاه مهم IT دنیا آغاز شده است و بر این اساس مدیر نمایشگاه سبیت در الکامپ امسال حضور خواهد داشت. همچنین قرار است استارتآپ‌های برتر نمایشگاه به نمایشگاه سبیت اعزام شوند.

سعادت با بیان اینکه چگونگي ثبت‌نام از بازدیدکنندگان یکی از انتقادهايی است که به نمایشگاه سال گذشته وارد بود، ادامه داد: در کنار لزوم تهیه آمار کمی بازدیدکنندگان، اطلاعات کیفی آنها ارزش زیادی برای غرفه‌داران دارد. به همین دلیل روش‌های مختلف ثبت‌نام مورد بررسی قرار گرفت و اکنون با همکاری بخش فناوری اطلاعات بانک پارسیان، فناوری و تجهیزات به‌روز رجیستری برای این کار در نظر گرفته شده تا اطلاعات کامل بازدیدکنندگان در اختیار غرفه‌داران قرار گیرد.

 

برپایی پاویون استان‌ها

رییس سازمان نصر کشور با بیان اینکه فضای محدودی در اختیار الکامپ قرار گرفته است، گفت: تقویم نمایشگاه الکامپ در سال گذشته برای سه سال بسته شده و با توجه به عملکرد ضعیف در دوره بیستم، تنها نیمی از فضای نمایشگاه به الکامپ اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: ما برای حل این مشکل تلاش زیادی انجام دادیم، اما به‌دلیل ترافیک تقویم نمایشگاهی، برای امسال امکان افزایش متراژ نمایشگاه ممکن نشد و کمبود فضا مانع از اجرای بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌هایمان شده است.

سعادت گفت: با این حال موفق شدیم فضایی را برای برپایی پاویون‌های استانی فراهم کنیم. در استان‌ها شرکت‌های خوبی فعال هستند که فراهم شدن بستر حضور آنها در یک نمایشگاه بین‌المللی، می‌تواند به رشد فناوری اطلاعات در تمام کشور کمک کند.

 

سرویس‌های ویژه الکامپ

باقر بحری، مدیر اجرایی الکامپ بیست‌ودوم نیز با بیان اینکه براي بهره‌مندی بیشتر غرفه‌داران و بازدیدکنندگان از الکامپ، سرویس‌های متنوعی پیش‌بینی شده است، گفت: شرکت‌های تپ‌سی و اسنپ که در زمینه ارایه خدمات حمل‌ونقل به‌صورت آنلاین فعال هستند، به‌عنوان اسپانسر بخش استارتاپ‌ها حضور دارند. این شرکت‌ها همچنین براي استفاده از تاکسی برای حضور در الکامپ، تخفیف‌های ویژه‌ای را در نظر گرفته‌‌اند که به‌زودی جزییات آن اعلام می‌شود.

وی افزود: اپلیکیشن نمایشگاه همراه ویژه نمایشگاه الکامپ برای دو سیستم‌عامل اندروید و iOS آماده شده است و شرکت‌کنندگان با استفاده از آن از موقعیت شرکت‌های حاضر در نمایشگاه آگاه می‌شوند.

بحری با بیان اینکه ثبت‌نام برای حضور در نمایشگاه الکامپ به‌صورت الکترونیکی ممکن می‌شود، گفت: در تلاش هستیم امکان رزرو پارکینگ و چند سرویس دیگر از طریق ثبت‌نام آنلاین فراهم شود.

 

حضور 50 شرکت خارجی به‌صورت مستقیم

مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست‌ودوم گفت: نزدیک به 50 شرکت خارجی به‌صورت مستقیم در الکامپ شرکت می‌کنند و این به‌جز شرکت‌های خارجی است که در قالب نمایندگی در نمایشگاه حضور دارند. علاوه بر این، یک هیات 60 نفره مالزیایی به بازدید از نمایشگاه الکامپ خواهند پرداخت.

وی افزود: شرکت‌های نامدار زیادی برای حضور در الکامپ ابراز علاقه کرده بودند، اما پس از انتخابات آمریکا، از حضور در نمایشگاه انصراف دادند.

بحری با بیان اینکه نمایشگاه الکامپ ظرفیت در اختیار گرفتن کل فضای محلی دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران را دارد، گفت: 700 شرکت متقاضی حضور در الکامپ بودند و ما به‌دلیل کمبود جا تنها توانستیم پذیرای 300 شرکت باشیم. این در حالی است که اگر تنها به‌دنبال فروش متراژ بودیم، نمایشگاه با تقاضای تنها 50 شرکت پر می‌شد.

مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ بیست‌و‌دوم افزود: بخش دولتی نیز قصد داشت دستاوردهای سه سال گذشته خود در حوزه دولت الکترونیکی را به‌نمایش بگذارد و به همین دلیل فضای این بخش نیز حدود 60 درصد افزایش یافت. به این ترتیب در نمایشگاه امسال دولت با تمام توان خود شرکت می‌کند.

وی گفت: در مجموع حدود 600 شرکت داخلی، خارجی و استارت‌آپ در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.

 

رشد دو برابری سالن استارت‌آپ‌ها

بحری گفت: فضای استارت‌آپ‌ها نسبت به سال گذشته رشد دو برابری داشته و سالن کاملی به آنها اختصاص داده شده است. ما برای حضور 150 استارت‌آپ در نمایشگاه برنامه‌ریزی کرده بودیم، اما با استقبال گسترده‌ای از سوی کسب‌وکارهای نوپا مواجه شدیم و بیش از 500 استارت‌آپ متقاضی حضور در نمایشگاه شدند.

مدیر اجرایی الکامپ بیست‌ودوم با بیان اینکه در نهایت 240 استارت‌آپ را در نمایشگاه پذیرش کردیم، گفت: بسیاری از متقاضیان لیاقت حضور در نمایشگاه را داشتند و ما ناچار شدیم از میان خوب و خوب‌تر، آنهایی را که احتمال موفقیت بیشتری داشتند انتخاب کنیم.

وی درباره چگونگي انتخاب استارت‌آپ‌های برتر در سبیت نیز توضیح داد: 20 داور کاربلد و متخص از حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، شتاب‌دهنده، کارآفرینی، مربیان و منتورها و همچنین نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به انتخاب استارت‌آپ‌های برتر می‌پردازند.