گزارش ITU از «اتصال» برای همه‌کس و همه‌جا
ائتلاف جهانی برای رفع شکاف دیجیتال: از کووید تا پساکووید

عصر ارتباط – همزمان با بهبود و تعدیل جدید جهانی ایجادشده بعد از همه‌گیری کووید 19، اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور با توجه به فراخوان سازمان ملل متحد، تلاش‌هایی برای ایجاد ساختار بهتر انجام داده است. ‌این اتحادیه به عنوان آژانس تخصصی سازمان ملل در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات، بیش از پیش متعهد شده‌ مزایای فناوری‌ها را برای مردم در سراسر دنیا به ارمغان آورد.

بحران کرونا نه تنها نقش حیاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات را برای ادامه کار جوامع، برجسته کرده بلکه نابرابری‌های دیجیتالی حیرت‌انگیز بین کشورها و درون آنها را نیز به منصه ظهور رسانده است. ‌اعضای اتحادیه با این اعتقاد قدرتمند که فناوری می‌تواند منبع خوبی برای همه باشد، فعالیت‌هایی انجام داده‌اند که برای نجات جان انسان‌ها و تداوم اقتصاد ضروری است. ‌در این خصوص، تلاش بر این بوده تا کشورها از فناوری‌های دیجیتال برای پاسخگویی و آمادگی در موارد اضطراری مشابه در آینده استفاده کنند. ‌اکنون بیش از هر زمان دیگر، جهان باید به فناوری اطلاعات و ارتباطات و رهبری اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور در مسیر ارتقا، اتصال جهانی، ایمن، قابل اعتماد و مقرون به صرفه، اعتماد کند.

 • اقدامات برجسته

طی ماه‌های اخیر دستیابی به این نتایج، قابل توجه است:

نخست: کووید 19، همانند گذشته بیانگر دو موضوع است؛ اول اهمیت فناوری‌های دیجیتال و دوم وابستگی جهانی و عمیق‌تر به آن. ‌باید دید اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) چگونه می‌تواند به مشارکت فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات برای تقویت جوامع و اقتصادهای فراگیر، مقاوم و پایدار کمک کند.

دوم: صنعت ICT اکنون در عرصه کرونا در مرحله بازیابی است اما کارشناسان و رگولاتورهای سیاست‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه بین‌المللی و منطقه‌ای، باید برای دستیابی به هدف جمعی اتصال معنادار و فراگیر برای همه تلاش کنند. ‌به همین دلیل گفت‌وگوهای چندجانبه با ذی‌نفعان مانند همایش جهانی برای رگولاتورها (GSR) بسیار مهم است و بستری را برای بهبود و رشد مشترک فراهم می‌کند. ‌

سوم: اتصال پهن‌باند و زیرساخت‌های دیجیتال نه تنها یک ضرورت بلکه یک ضرورت جدید برای جامعه جهانی است. ‌ابتکار Connect2Recover ITU با همکاری شرکای ژاپن و عربستان سعودی، به دنبال تقویت زیرساخت‌های دیجیتال و اکوسیستم کشورهای ذی‌نفع و فعالیت برای اتصال مقرون به صرفه و قابل اطمینان به عنوان بخشی از استراتژی‌های بازیابی کووید 19 است.

این ابتکار با هدف تقویت زیرساخت‌های دیجیتالی کشورهای ذی‌نفع و استفاده بهتر از فناوری‌های دیجیتال (به عنوان مثال کار از راه دور، تجارت الکترونیکی، یادگیری از راه دور و پزشکی از راه دور) برای پشتیبانی از تلاش‌های بازیابی کووید 19 و آمادگی برای شرایط نرمال جدید و نیز آمادگی برای اپیدمی‌های آینده ایجاد شده است.

 • پلتفرم انعطاف‌پذیری شبکه جهانی (REG4COVID)

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور، برای رفع فشارهای ناشی از شبکه‌های مخابراتی که برای سلامتی و ایمنی افراد حیاتی است، بستر جدیدی را برای تجمیع تجارب و سیاست‌های نوآورانه و اقدامات نظارتی راه‌اندازی کرده است.

 • مرکز پرونده‌های ICT

مرکز پرونده‌هاي ICT، پروژه‌ها و فعالیت‌های ابتکاری را در مورد چگونگی کمک به ICTs به سهامداران در زندگی روزمره، کار و مبارزه با چالش‌های ناشی از این وضعیت خاص جمع‌آوری می‌کند.

CYB4COVID•

در مواردی مانند کووید 19، باید اطمینان حاصل کنیم كه سیستم‌ها و شبکه‌های ما از امنیت برخوردار هستند. ‌درCYB4COVID ، اطلاعاتی درخصوص ابتکارات، اقدامات، منابع و پروژه‌های مربوط به امنیت سایبری به اشتراک گذاشته می‌شود که برای کمک به اطمینان از اتصال ایمن جوامع در اینجا طراحی شده‌ است.

 • گروه موقت فناوری‌های دیجیتال برای موارد اضطراری سلامت

گروه ITU‌WHO در حوزه هوش مصنوعی برای بهداشت، قصد دارد بهترین روش‌ها را در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در هر چرخه زندگی در موارد اضطراری بهداشت عمومی ایجاد کند. ‌در واقع این گروه، عملکرد هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های سلامت دیجیتال را در مقابله با کووید 19 و موارد اضطراری بهداشتی در آینده بررسی می‌کند.

 • دستورکار کمیسیون پهن‌باند

کمیسیون‌ها متعهد می‌شوند یک برنامه عملیاتی را پشتیبانی و اجرا کنند: اتصال انعطاف‌پذیر، دسترسی مقرون به صرفه و استفاده ایمن از خدمات آنلاین.

 • جلسه فوق‌العاده وزرای اقتصاد دیجیتال G20

اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور از وزیران اقتصاد دیجیتال G20 در تعهد خود برای اشتراک اطلاعات به روشی ایمن و تشویق به تحقیق و توسعه فناوری‌های دیجیتال در حوزه بهداشت و سلامت پشتیبانی می‌کند. ‌

 • دسترسی به همه

سازمان بهداشت جهانی و اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور با حمایت یونیسف، با شرکت‌های ارتباط از راه دور برای ارسال پیام مستقیم به تلفن‌های همراه با پیام‌های حیاتی سلامت، همکاری خواهند کرد.

 • تحلیل روند

گزارش جدید، اقدامات مهم و ابتکاراتی را که در اوایل همه‌گیری کرونا انجام شده، در نظر می‌گیرد و کارایی و پایداری آنها را در میان‌مدت و بلندمدت بررسی می‌کند. ‌این اقدامات نظارتی با هدف رفع شکاف دیجیتال، مواردی همچون تقویت تعمیق دیجیتال، تاثیر تحول دیجیتال و ایجاد انعطاف‌پذیری دیجیتال را توصیه می‌کند. ‌در این گزارش، با تحلیل صنعت ارتباطات از راه دور در جهان پس از کرونا، مدل‌های عملیاتی و تجاری و همچنین استراتژی‌های تامین مالی بررسی می‌شود. ‌این امر می‌تواند استقرار زیرساخت‌های ICT را در بین جمعیت‌هایی که به آن دسترسی ندارند یا جوامع کم‌برخوردار تسهیل کند و ارتباط جهانی را پس از آن فراهم كند.

 • اتصال و آموزش

گزارش گیگا با عنوان”Connecting the Dots” یا اتصال نقاط، خلاصه‌ای از موفقیت‌های اصلی ابتکار ITU‌UNICEF  برای اتصال هر مدرسه و محیط اطراف آن به اینترنت است. ‌همزمان با بروز کرونا در سال 2020، گیگا نقشه دسترسی به اینترنت در بیش از 800هزار مدرسه، استقبال از 10 شریک و برنامه‌های کاری در 17 کشور را تهیه کرد. ‌در نقشه راه همکاری دیجیتال، دبیرکل سازمان ملل متحد از گیگا به عنوان راهی کلیدی به سوی تحول دیجیتال نام برد.

گزارش مشترک اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور و یونیسف درخصوص اینکه «چند کودک و جوان به اینترنت دسترسی دارند؟» نشان می‌دهد عدم اتصال به دلیل کووید 19، فقط توانایی اتصال آنلاین کودکان و جوانان را محدود نمی‌کند بلکه از رقابت آنها در اقتصاد مدرن جلوگیری و آنها را از دنیا جدا می‌کند. ‌عدم دسترسی به اینترنت برای نسل آینده هزینه‌های زیادی را به همراه دارد.

 • اتصال و سلامت

اورژانس بهداشت جهانی به‌طور چشمگیری بر اهمیت مهار تمام توان فناوری‌های دیجیتال برای تقویت سیستم‌ها و برنامه‌های بهداشتی تاکید کرده است. ‌کتابچه راهنمای بسترهای نرم‌افزاری سلامت دیجیتال با هدف کمک به کشورها برای پیشبرد سیستم ملی سلامت دیجیتال، یک بستر بهداشت دیجیتال را که پایه برنامه‌های مختلف و سیستم‌‌های مورداستفاده برای پشتیبانی از خدمات بهداشتی و مراقبت است، فراهم می‌کند.

مقاله جدید ITU REG4COVID اقدامات انجام‌شده در زمینه کووید 19 را برای پرداختن به مشکلات «اتصال آخرین مایل» (Last Mile Connectivity) تجزیه و تحلیل و بهترین روش‌ها را شناسایی می‌کند. ‌این جنبه‌های بازار،LMS  را با هدف ترویج و تنظیم راه‌حل‌های زیرساخت پایدار، بررسی و راهنمایی‌هایی را برای سهامداران بخش خصوصی و جامعه مدنی فراهم می‌كند تا براساس فرصت‌های LMC امروز عمل کنند.

 • ائتلاف آموزش جهانی

برنامه اقدام مشترک توسعه دیجیتال توسط بانک جهانی،WEF ،GSMA و ITU دستورکار مشترک برای اقدام درباره خشونت علیه فرزندان، مشارکت برای اتصال و تسریع اتصال دیجیتال است. ‌همچنین وبینارهای مشترک اتحادیه اروپا و اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور، درخصوص همکاری دیجیتال جوانان در دوره پاندمی، برگرفته از بیانیه UNLANDY درباره کرونا و جوانان است.

 


پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود