حفاظت الکترونیک از سامانه‌های دفاعی با محصولات دانش‌بنیان ایرانی

  • توسط خبرنگار
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط –

نقش سامانه‌های پدافندی کشور در بازدارندگی از تهاجم دشمنان و تهدید اهداف هوایی و زمینی برای محافظت از تأسیسات حیاتی و مراکز مهم شهری بسیار حائز اهمیت است اما در جنگ الکترونیک که در دنیا راه افتاده است، همین سامانه ها را مورد حمله و تهاجم قرار می دهند.

متخصصان ایرانی در یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی توانستند محصولاتی را برای حفاظت سامانه ها در جنگ الکترونیک طراحی و تولید کنند.

پیروز مجال اشرافی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درخصوص محصولات فناورانه تولیدی این شرکت گفت: این شرکت با ایده محصولات حسگری، راداری و جنگ الکترونیک بنیانگذاری شده است و در حوزه های مخابرات، راداری، مخابرات رادیویی، هوا فضا، ‌مراقبت های رادیویی و سامانه های پیشرفته دفاعی فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه محصولات طراحی شده در این شرکت بیشتر در حوزه دفاعی کشور کاربرد دارند، از جمله این محصولات را سامانه های حفاظت الکترونیکی عنوان کرد که سامانه های نهادها و پرنده های مختلف بدون سرنشین کشور را از لحاظ الکترونیکی و جنگ الکترونیک حفاظت می کند.

این فناور ادامه داد: هدف از محصولات طراحی شده در این شرکت آن است که دارایی ها و مکانیزم های دفاعی حساس کشور در مقابل جنگ الکترونیک مصونیت داشته باشند، برای این کار احتیاج به فناوری های مختلف هم از لحاظ مکانیکی و هم از لحاظ ارتباطی برای استخراج اطلاعات محیط و  ایجاد عکس العمل است.

حفاظت الکترونیک سامانه های دفاعی با محصولات دانش بنیان ایرانی

مجال اشرافی با بیان اینکه مجموعه محصولات این شرکت برای پلتفرم های مختلف این کار را انجام می دهد، گفت: کار حفاظت از جنگنده های مختلف کشور و حفاظت از سامانه های پدافندی کشور از جمله مواردی است که  توسط این محصولات انجام می شود چرا که سامانه هایی که خودشان نقش حفاظت  قسمتی از شهرها یا نواحی مختلف کشور را در مقابل حمله هوایی دارند، ممکن است تحت حمله قرار گیرند و آسیب پذیر باشند.

وی یادآور شد:‌ ما با استفاده از محصولات طراحی شده در این شرکت سامانه دفاعی را حفاظت الکترونیک می کنیم. در کل مجموعه سامانه هایی که حساسیت به جنگ الکترونیک دارند و به این لحاظ آسیب پذیری دارند چه روی زمین و چه روی هوا حفاظت می کنیم .طرح هایی نیز در این خصوص تعریف شده و در حال پیگیری است.

این فناور با بیان اینکه محصولات این شرکت مهندسی معکوس یا بومی سازی شده است، افزود: بسیاری از زیرساخت های پردازشی در کشور وارداتی است، در ایران قابلیت اینکه زیرساخت های الکترونیک را تولید کنیم، نداریم اما تمرکز اصلی شرکت هایی که مثل ما کار می کنند روی مغز افزار و الگوریتم هایی است که بر روی پلتفرم ها ریخته می شود یعنی پلتفرم یک نوع زیرساخت پردازشی است که باید برنامه نویسی شود.

مجال اشرافی ادامه داد: تمام این محصولات بومی است زیرا به خاطر محدویت هایی که وجود دارد حتی اگر محدودیت ها نیز وجود نداشت، الگوریتم هایی که روی این پلتفرم ها وجود دارد، از یک کشوری به کشور دیگر به سادگی قابل انتقال نیست.

وی یادآور شد: در این حوزه به این صورت نیست که محصولات دیگر را رصد نکنیم و ایده نگیریم ولی ‌اصولا اطلاعات خیلی جزئی است و ما نمی توانیم با استفاده از آنها مهندسی معکوس کنیم.

این فناور گفت: تمام مواردی که به عنوان الگوریتم های پردازشی، شناسایی محیط، عملکردها و حفاظت هایی که انجام می شود، کد هایی است که توسط متخصصان داخلی نوشته شده است.

مجال اشرافی با یادآوری اینکه در طراحی محصولات شرکت از فناوری هوش مصنوعی استفاده شده است، افزود: هوش مصنوعی یک فرآیند رو به رشد است، زمانی شاید ماشین حساب در حیطه هوش مصنوعی قرار می گرفت اما در حال حاضر این سامانه ها دائم از لحاظ هوشی، هوشمندتر می شوند مثلا تاکنون اینطور بوده که اگر قرار بود از یک پلتفرم پرنده محافظت کرد یک سری اطلاعات اولیه به شما داده می شد که باید در چه محیطی وارد شوید و با چه اهدافی روبرو می شوید اما امروز به این صورت نیست.

وی خاطرنشان کرد:‌ پرنده کاملا به صورت کور و هوشمند بلند می شود، محیط خود را می شناسد و براساس خطراتی که خودش در محیط خود درک می کند بدون اینکه خلبان را درگیر کند، می تواند از خودش حفاظت کند، در محصولات تولیدی این شرکت به ساختار پیچیده اجازه می دهد را که خطرهایی که در محیط برای آن وجود دارد ، شناسایی کند و عکس العمل مناسب نشان دهد.

مجال اشرافی یادآور شد: در حال حاضر محصولات این شرکت دانش بنیان در مراکز دفاعی کشور استفاده می شود.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin