فناوری واقعیت مجازی با تلاش ۵ شرکت در کشور، توسعه یافت

عصر ارتباط – با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فناوری واقعیت مجازی با تلاش پنج شرکت در کشور توسعه یافت.

به گزارش معاونت علمی، واقعیت مجازی یک ترکیب غریب و عجیبی است که این روزها کاربرد فراوانی یافته است. واقعیتی که واقعی و حقیقی نیست اما وجود دارد. این مفهوم نوین خیلی زود جای خود را در دنیا باز کرد و جنبه‌های مختلفی از زندگی روزمره مردم را به خود اختصاص داد. شاید طراحی عینک‌های ویژه برای دیدن فیلم‌های چند بعدی یکی از نمادهای توسعه این فناوری در جهان باشد.

نقاشی‌های پانوراما یا ۳۶۰ درجه نخستین تلاش‌ها برای تحقق رویای واقعیت مجازی بود. نقاشی‌هایی دایره‌ای شکل که بیننده را در میان رویدادها و مکان نقاشی شده قرار می‌دهد. اما قرن ۲۱ را دوره اوج‌گیری این فناوری در دنیا تلقی می‌کنند.

به بیان دیگر از بین بردن محدودیت میان فضای واقعی و فضای مجازی را واقعیت مجازی می‌نامند. این فناوری محیطی مجازی روبه‌روی کاربران قرار می‌دهد که بر اساس حرکت بدن آن محیط مجازی قابل رویت خواهد بود.

فناوری واقعیت مجازی، کاربردهای فراوانی دارد. از این مفهوم در حوزه‌های علمی، فرهنگی، آموزشی، تجارت پزشکی و سلامت استفاده می‌کنند.

این فناوری در ایران نیز با تلاش پنج شرکت دانش‌بنیان توسعه یافته است. ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری هم از این محصولات حمایت کرده است.

یکی از این محصولات، امکان گردش مجازی در تخت جمشید را فراهم می‌کند. این برنامه درواقع نمایش بازسازی سه بعدی تخت جمشید به کمک تکنولوژی‌های AR و VR است و به گردشگران مجازی کمک می‌کند تا با استفاده از موبایل، تبلت و هدست واقعیت مجازی بنای تاریخی تخت جمشید را به صورت سه‌بعدی ببینند و با انتخاب یک کلید، کل مجموعه را به صورت ۳۶۰درجه مشاهده کنند.

بازدید مجازی از موزه‌ها از دیگر محصولات بومی ارايه شده توسط شرکت دانش‌بنیان ایرانی در حوزه واقعیت مجازی است که از فناوری‌های نوینی چون فتوگرامتری، پهپاد فتوگرامتری، اسکن لیزر، عکاسی گیگاپیکسلی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و پرینت سه‌بعدی برای فراهم کردن بازدید مجازی از موزه‌های کشور استفاده کرده است.

آموزش مجازی ساخت صنایع دستی نیز از دیگر محصولات این حوزه است. طراحی و تولید دوربین‌های واقعیت افزوده شهری و گردشگری با رویکرد تجربه‌محوری و هم‌آفرینی با این هدف انجام شده است. به نحوی که به گردشگران این امکان را می‌دهد که علاوه بر دیدن پروسه ساخت هنرهایی چون مقرنس آینه، معرق کاشی، دوخت‌های سنتی، میناکاری، هنر قلمکار و مشبک فلز در کارگاه‌های تجربه‌محوری شرکت کنند.

گردشگری مجازی در برج طغرل و نیز توسعه فناوری‌های گردش مجازی از دیگر خدمات واقعیت مجازی است که با استفاده از فناوری‌های نوین طراحی وب، داده‌کاوی کلان‌داده‌ها، سامانه‌های بازدید واقعیت مجازی و واقعیت افزوده توسط شرکت‌های دانش بنیان ایرانی ارايه می‌شود.


پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود