تسلا در صورت اطمینان از آسيب نرساندن به محیط زیست، بیت‌کوین را مي‌پذيرد
کیمیاگری به سبک ایلان ماسک

عصر ارتباط – نگهداری بیت‌کوین‌های خریداری شده توسط تسلا باعث صعود این رمزارز شد. صورت دارایی منتشرشده شرکت تسلا در سه ماهه دوم نشان می‌دهد که با وجود کاهش یک میلیارد دلاری ارزش بیت‌کوین‌های در اختیار این شرکت، تغییری در تعداد آنها به نسبت سه ماهه نخست امسال اتفاق نیفتاده و تسلا کماکان بیت‌کوین‌های خود را نگه داشته است. این کاهش ارزش دارایی به دلیل افت قیمتی بیت‌کوین بوده و در صورت بالا رفتن قیمت بیت‌کوین این زیان قابل جبران است.

در ادامه فشارهای چین بر فعالان ارزهای دیجیتالی، صرافی هیوبی- بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتالی چین- اعلام کرد دفتر خود را در چین تعطیل خواهد کرد. پیش از این دولت چین هرگونه استخراج، خرید و فروش ارزهای دیجیتالی و خرید و فروش تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتالی را ممنوع اعلام کرده بود. پس از اعلام این تصمیم، ارزش سهام صرافی هیوبی در بورس هنگ‌کنگ به شدت ریزش کرد که این ریزش روی عملکرد شاخص کل بورس هم موثر بود.

پس از چندین شرکت بزرگ نظیر تسلا و مایکروسافت، حالا شرکت آمازون به عنوان بزرگ‌ترین شرکت خرده‌فروشی اینترنتی دنیا به تدریج در حال پذیرش ارزهای دیجیتالی است و برخی از گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که تا پایان امسال این شرکت به‌طور رسمی پذیرش بیت‌کوین را آغاز خواهد کرد. از طرف دیگر آگهی اخیر این شرکت برای استخدام چندین متخصص حوزه ارزهای دیجیتالی، باعث افزایش بیش از پیش این گمانه‌زنی‌ها شده است.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۵۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به قبل ۴.۰۶درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۵۱درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین و ۱۸درصد در اختیار اتریوم است. لازم به ذکر است بیت‌کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

این لیست، حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است:

  1. بیت‌کوین

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۶.۴۸درصد افزایش

  1. اتریوم

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۸.۴۵درصد افزایش

  1. تتر

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱درصد افزایش

  1. بایننس‌کوین

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۴۸درصد افزایش

  1. کاردانو

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۰.۴۲درصد افزایش

  1. ریپل

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۵.۲۹درصد افزایش

  1. دوج‌کوین

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۳۹درصد افزایش

  1. یو اس دی کوین

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱درصد افزایش

  1. پولکا دوت

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۸.۱۱درصد افزایش

  1. یونی سواپ

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۶.۸۱ افزایش

همه این تغییرات، از زمانی آغاز شد که ايلان ماسک اعلام کرد احتمالا بیت‌کوین را به عنوان شیوه پرداخت برای خرید خودروهای تسلا قبول خواهد کرد و گفت: به محض اطمینان از روند افزایشی استفاده از بیت‌کوین در استخراج ارزهای مجازی، بیت‌کوین را به عنوان یک شیوه پرداخت برای خرید خودروهای برقی تسلا قبول می‌کند.

سپس ارزش بیت‌کوین ۸درصد افزایش یافته و به ۳۲۱۶۰.۱۶دلار رسید. اتريوم نيز با ۱۱.۶درصد افزایش، ۱۹۹۳.۳۶دلار معامله شد. ارزش سهام تسلا اما ۰.۸درصد پایین آمده و به ۶۵۵.۳۰دلار رسید.

این اظهارنظرهای ماسک در کنفرانس بی ورد پس از آن اعلام شد که تسلا در ماه مه اعلام کرد دیگر بیت‌کوین را برای خرید خودروهایش قبول نمی‌کند، آن هم تنها دو ماه پس از اعلام خبر قبول این ارز مجازی به عنوان یک شیوه پرداخت.

او گفت: «من باید مطمئن شوم درصد استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید بیت‌کوین ۵۰درصد یا بیشتر از آن است و روند افزایشی آن ادامه دارد. در این صورت تسلا بیت‌کوین را قبول می‌کند.»

استفاده از بیت‌کوین برای خرید خودروهای برقی تسلا، یک دوگانگی بین شهرت ماسک به عنوان یک طرفدار محیط زیست و استفاده از محبوبیتش به عنوان یکی از ثروتمندترین مردان جهان در حمایت از ارزهای مجازی ایجاد کرده بود.

برخی سرمایه‌گذاران تسلا به همراه حامیان محیط زیست منتقد استفاده از سوخت‌های فسیلی برای استخراج بیت‌کوین هستند. روزبه‌روز استخراج‌کنندگان بیشتری تلاش می‌کنند از انرژی‌های تجدیدپذیر برای استخراج ارزهای مجازی استفاده کنند تا تاثیر کمتری بر محیط زیست داشته باشد.

ماسک مي‌گويد: «ماموریت تسلا تسریع ظهور انرژی پایدار است». او اضافه کرده است كه بیت‌کوین، اتریوم و دوج‌کوینی که شخصا در اختیار دارد، جدا از از دارایی‌های بیت‌کوین تسلا و اسپیس‌ایکس است.


پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود