در دیدار با وزیر ارتباطات مطرح شد

تقدیر دبیرکل ITU از ایران برای توسعه خدمات بومی و شبکه دسترسی

  • توسط خبرنگار
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط –

به نقل از وزارت ارتباطات، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات کشورمان در دومین روز حضور خود در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی در ژنو، با دیدارهای حاشیه‌ای و خصوصی متعدد ازجمله دیدار و گفت‌وگو با دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات روز پرکاری داشت.

در دیدار وزیر ارتباطات با هولین ژائو، دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) که بیش از یک ساعت به طول انجامید موضوعات متعددی به‌ویژه بررسی روند توسعه همکاری‌های دوجانبه موردبحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات گزارشی از روند توسعه خدمات بومی و نیز شبکه دسترسی در کشورمان ارائه کرد که هولین ژائو، دسترسی صد درصدی شهرها و ۸۶ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشورمان به شبکه را قابل‌تقدیر و ستایش خواند. وی همچنین توسعه خدمات بومی با کاربران میلیونی در ایران را ستودنی خواند و خواهان ادامه این مسیر شد.

زارع پور در این دیدار نقش و اهمیت اتحادیه جهانی مخابرات و استاندارسازی‌های فنی در خصوص فناوری‌های راهبردی نوین را موردتوجه قرار داد و تأکید کرد که اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) باید محلی برای تعمیق حکمرانی سایبری به‌واسطه حکمرانی دولت‌ها باشد.

وی در ادامه برای همکاری و کمک به ITU در حوزه‌های جدید به‌خصوص بحث استاندارسازی و رگولاتوری فناوری‌های نوظهور از جمله حکمرانی فضای مجازی و حمایت از حقوق کاربران اعلام آمادگی کرد.

وزیر ارتباطات سپس با ابراز علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران برای تداوم و تقویت روند همکاری‌ها با اتحادیه جهانی مخابرات تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تقویت چندجانبه گرایی با محوریت سازمان‌های بین‌المللی و بین‌الدولی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

امنیت سایبری موضوع دیگری بود که وزیر ارتباطات در این جلسه بر آن تأکید کرد و خواستار آن شد که هماهنگی بین‌المللی بیشتری در این زمینه شکل بگیرد.

در ادامه هولین ژائو، ضمن تأکید بر نقش و اهمیت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) از حمایت‌های چندین ساله کشورمان از او در این سازمان بین‌المللی تقدیر و تشکر کرد.

دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات در ادامه گفت: به اروپایی‌ها اعلام کرده‌ایم که شما نتوانسته‌اید فضای پلتفرمی مستقل و بومی برای خود ایجاد کنید اما کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران که تحت تحریم هستند توانسته‌اند در این زمینه رشد کنند و حرفی برای گفتن داشته باشند.

ژائو همچنین از پرداخت حق عضویت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه جهانی مخابرات به‌رغم تحریم‌ها تقدیر کرد و آن را نشانه تعهد کشورمان به تداوم فعالیت‌های این اتحادیه دانست.

وی سپس بر این موضع تأکید کرد که اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) به‌رغم مخالفت‌ها از سوی برخی کشورها به‌ویژه آمریکا به حیات خود ادامه خواهد داد و همچنان محل مهمی برای بحث و بررسی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باقی خواهد ماند.

در پایان این دیدار، ژائو، وزیر ارتباطات کشورمان را به دفتر کار خود دعوت کرد که طی آن دو طرف صحبت‌های دوستانه خوبی مطرح شد.

زارع پور از این فرصت استفاده کرد و از دبیر کل جهانی مخابرات خواست تا نیروهای جوان و متخصص ایرانی در ITU و بخش‌های مختلف وابسته به آن نقش پررنگ‌تری ایفا کنند که با قول مساعد دبیر کل مواجه شد و انتظار می‌رود شرایط حضور نخبگان ایرانی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این سازمان بین‌المللی تسهیل شود.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin