تهدید و ارعاب مدیران شیائومی در هند

  • توسط خبرنگار
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط –

شرکت سازنده تلفن هوشمند چینی شیائومی مدعی شده است مقامات ارشد این شرکت در زمان سوال و جواب از سوی اداره اجرایی هند که سازمان مبارزه با جرایم مالی است، با تهدید خشونت فیزیکی روبرو شده‌اند. مقامات این سازمان به مانو کومار جین، مدیرکل سابق شیائومی ایندیا، سمیر بی اس رائو، مدیر مالی فعلی این شرکت و خانواده‌هایشان درباره روبرو شدن با عواقب وخیم در صورت عدم ارائه اظهارنامه مورد نظر این سازمان، هشدار دادند.

شیائومی از فوریه در هند تحت تحقیقات قرار دارد و هفته گذشته، دیده‌بان جرایم مالی هند، ۷۲۵ میلیون دلار دارایی این شرکت چینی در حسابهای بانکی هندی را توقیف کرد و مدعی شد این شرکت در قالب پرداخت حق امتیاز، به طور غیرقانونی پول به خارج ارسال کرده است.

شیائومی ارتکاب هرگونه خلاف را تکذیب کرده و می‌گوید پرداخت حق امتیاز، مشروع بوده است. یک قاضی اظهارات وکلای شیائومی را شنید و تصمیم دیده‌بان جرایم مالی هند برای مسدود کردن دارایی‌های بانکی این شرکت را متوقف کرد. جلسه بعدی برای رسیدگی به پرونده شیائومی ۱۲ مه برگزار می‌شود.

شیائومی مدعی شده است مدیران این شرکت هنگامی که چند بار در آوریل برای پاسخگویی احضار شدند، با ارعاب و تهدید از سوی مقامات دولتی هند روبرو شدند.

طبق آمار شرکت تحقیقاتی کانترپوینت ریسرچ، شیائومی بزرگترین فروشنده تلفن همراه در سال ۲۰۲۱ بود و ۲۴ درصد سهم در بازار هند داشت. این شرکت گجتهای فناوری دیگری نظیر ساعت و تلویزیونهای هوشمند را عرضه می کند و ۱۵۰۰ کارمند در این کشور دارد.

بسیاری از شرکتهای چینی به دلیل تنشهای سیاسی که پس از درگیری مرزی در سال ۲۰۲۰ روی داد، برای فعالیت در هند با مشکل روبرو شده‌اند. هند در اقدام برای ممنوع کردن بیش از ۳۰۰ اپلیکیشن چینی، به نگرانیهای امنیتی اشاره کرد و شرایط سرمایه گذاری در هند را برای شرکتهای چینی دشوارتر کرده است.

بازرسان مالیاتی دسامبر گذشته به دفاتر شیائومی در هند هجوم بردند و دیده بان جرایم مالی هند با دریافت اطلاعات از مقامات مالیاتی، بازبینی پرداخت حق امتیاز توسط شیائومی را آغاز کرد.

بر اساس گزارش وب سایت وایر، این سازمان هفته گذشته اعلام کرد “شیائومی تکنولوژی ایندیا” ۵۵.۵ میلیارد روپیه معادل ۷۲۵ میلیون دلار پول به نهادهایی در خارج از هند ارسال کرده است بدون این که از آنها خدماتی دریافت کند.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin