همکاری ایران و نیجریه در حکمرانی سایبری

  • توسط خبرنگار
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط – به گزارش خبرنگار مهر، عیسی زارع پور در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی با ارائه گزارشی از دستاوردهای سفر به ژنو برای شرکت در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS ۲۰۲۲) نوشت: از روز دوشنبه برای شرکت در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی به ژنو آمده‌ام. تلاش می‌کنم در حاشیه این اجلاس با وزرای دیگر کشورها و مقامات سازمان‌های مرتبط رایزنی کنم.

وی گفت: در روز اول با معاون وزیر امور داخلی و ارتباطات ژاپن و وزیر ارتباطات و اقتصاد دیجیتال نیجریه دیدار کردم. دیدارهایی سازنده که انشاالله نتیجه‌بخش هم خواهد بود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه یوجی ساساکی معاون وزیر امور داخلی و ارتباطات ژاپن، بالاترین مقام حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ژاپن به حساب می‌آید، ادامه داد: ژاپنی‌ها در این دیدار درخواست حمایت ایران از نامزدی ژاپن برای عضویت در شورای ITU را مطرح کردند.

وی گفت: ما سوابق خوبی در همکاری با ژاپنی‌ها داریم. مرکز تحقیقات مخابرات ایران که حالا به نام پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تغییر نام یافته، با همکاری ژاپنی‌ها راه‌اندازی شده است. این همکاری در سال‌های متمادی ادامه داشته و در حال حاضر هم زمینه آن به‌ویژه در حوزه انتقال دانش و فناوری اطلاعات و برگزاری کارگاه‌های مشترک فراهم است.

زارع پور تاکید کرد: بخشی از این همکاری می‌تواند در حمایت متقابل ایران و ژاپن در کسب کرسی‌های سازمان‌های بین‌المللی متجلی شود. ما هم متقاضی حمایت ژاپن از نامزدی ایران در شورای ITU برای دوره چهارساله جدید شدیم.

 

همکاری ایران و نیجریه در حکمرانی سایبری

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه با عیسی علی ابراهیم وزیر ارتباطات و اقتصاد دیجیتال نیجریه و دبیر ۲۰۲۲ WSIS نیز دیدار کردم، ادامه داد: مسائل فراوانی در همکاری ایران با WSIS وجود دارد. موضوع این دیدار بیشتر حول «حکمرانی سایبری» بود، موضوعی که بستر طرح و پیشبرد آن در اجلاس حاضر فراهم است.

وی گفت: در این دیدار برخی از ظرفیت‌های بومی در اقتصاد پلتفرمی و دستاوردهای فضایی کشورمان را معرفی و به ظرفیت همکاری ایران و نیجریه، به‌ویژه در ایجاد و توسعه پارک‌های علم و فناوری اشاره کردم.

به گفته زارع پور، وزیر نیجریه‌ای علاقه زیادی به گسترش روابط با جمهوری اسلامی به‌ویژه در حوزه‌های فضایی و ارتباطی داشت و از من برای سفر به آن کشور به منظور رسیدن به تفاهم و توافق‌های عملیاتی دعوت کرد. من هم طبق عرف دیپلماتیک و به منظور معرفی ظرفیت‌های جمهوری اسلامی در حوزه خدمات ارتباطی و فضای مجازی، از علی ابراهیم برای سفر به جمهوری اسلامی ایران دعوت کردم.

وزیر ارتباطات اظهار امیدواری کرد که در ادامه این سفر و برنامه‌های فشرده‌ای که پیش‌بینی شده دستاوردهای امیدبخشی برای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان به ارمغان آید.

 


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin